Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
17 Mar, 2018 - 01:00
Sufity podwieszane - praktyczne rozwiązania, wady i zalety

Sufity podwieszane – praktyczne rozwiązania, wady i zalety

Mariola Krzyżak

Sufity podwieszane to modny i praktyczny sposób na odmienienie wnętrza. Sprawdź, jak działa takie rozwiązanie i jakie są jego wady i zalety. Dowiedz się, w jaki sposób zaaranżować przestrzeń przy pomocy sufitów podwieszanych oraz jaki rodzaj wybrać ze względu na ich przeznaczenie oraz walory estetyczne wnętrza.

Systemy sufitów podwieszanych to świetny sposób na ciekawe zaaranżowanie wnętrza lub zmienienie jego formy. Używa się ich zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i domowym zaciszu. Pozwalają na praktyczne rozwiązanie wielu spraw, a do tego prezentują się zjawiskowo! Jak wybrać odpowiedni model i jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Czym są sufity podwieszane?

Taki typ aranżacji wnętrza polega na zamontowaniu dodatkowego sufitu, który (w zależności od potrzeb) będzie obniżał pomieszczenie nawet do 15 cm. Konstrukcje montuje się poniżej właściwego stropu na specjalnych stelażach, dzięki czemu zyskujemy wolną przestrzeń idealnie sprawdzającą się w celu ukrycia nieestetycznych elementów instalacji lub do zamaskowania nierówności sufitu.

Sufity podwieszane różnią się od siebie w zależności od wykorzystywanych materiałów i sposobu montażu. W pomieszczeniu można stworzyć także sufit wielopoziomowy, który wygląda bardzo efektownie, a do tego można zastosować na nim nowoczesne oświetlenie dodające wnętrzu oryginalnego klimatu. Jeżeli więc jesteśmy posiadaczami mieszkania, w którym stropy są stosunkowo wysokie, to zamontowanie takiej konstrukcji może zupełnie odmienić wybrane pomieszczenie, nadając mu wymarzony wygląd.

 Sufity podwieszane – rodzaje

W ofercie producentów obecnie możemy wybierać wśród wielu rodzajów tego typu konstrukcji. Oprócz różnych walorów estetycznych sufity podwieszane różnią się także swoim przeznaczeniem. Nie we wszystkich rodzajach pomieszczeń będzie można zastosować dany model.

Sufity z płyt gipsowo-kartonowych

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest montowanie sufitów z płyt o gipsowym rdzeniu otoczonym wieloma warstwami kartonu. Konstrukcje takie wyróżniają się dużą trwałością, a także walorami estetycznymi, gdyż wyglądem przypominają zwykły sufit.

Montowane są na pojedynczych lub podwójnych rusztach. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie nie jest wskazane do każdego typu pomieszczeń. W łazienkach i kuchniach, gdzie panuje większa wilgotność, warto wybierać płyty z oznaczeniem H2, które oznacza, że rdzeń jest zaimpregnowany.

 

Sufity podwieszane z płyt ze sprasowanej wełny mineralnej

Płyty tego typu wykonane są ze szklanej lub skalnej wełny mineralnej o włóknistej strukturze. Dzięki temu wyróżniają się świetnymi parametrami dzwiękochłonnymi i termoizolacyjnymi.

Mocowane są na specjalnych rusztach przyczepianych do stropu. Nie pochłaniają wilgoci, co czyni je odpornymi na powstawanie na nich pleśni lub grzybów. Różnorodność ich faktur i wykończenia krawędzi daje naprawdę duże możliwości aranżacyjne.

 

Panele drewniane na sufit

Oryginalnym sposobem na ocieplenie wnętrza może być zastosowanie wykończenia sufitu panelami z drzewa. Naturalny materiał zapewnia, że pomieszczenie nabierze elegancji, a przy okazji będzie świetnie zatrzymywać ciepło.

 

Sufity napinane

Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie sufitu napinanego. Niebanalna metoda pozwala na zmienienie wnętrza, a przy okazji ze względu na swoją lekkość nie obciąża stropu.

Powłoka sufitu montowana  jest na specjalnej konstrukcji z plastikowych lub aluminiowych profili. Tego typu sufit może posiadać różne formy, od klasycznie płaskich, po wielopoziomowy czy łamany.

 

Jak montuje się sufity podwieszane?

Zainstalowanie sufitu dla fachowców nie jest trudne, jednak wymaga ono czasu i dokładności. Ważnym momentem jest dopasowanie odpowiedniego stelażu, na którym będą utrzymywane płyty. Wybór zależy nie tylko od rodzaju płyty, ale także od wielkości i kształtu pomieszczenia.

Po wybraniu liczby profili wyznaczany jest poziom nowego sufitu. Po zamontowaniu w ścianach metalowych korków rozporowych rusztowanie jest podwieszane, a następnie mocuje się na nim płyty, które w ostatniej fazie należy połączyć taśmą spoinową. Gotowy sufit wystarczy jeszcze pomalować na wybrany kolor i nowy element w pomieszczeniu gotowy.

 

Praktyczne rozwiązania aranżacyjne podwieszanych sufitów

Sufit podwieszany w salonie

Podwieszane sufity najczęściej montowane są w salonach. Takie rozwiązanie nadaje wnętrzu elegancji i nowoczesnego wyglądu. Do tego, jeżeli zainstalujemy na nim ciekawe oświetlenie, np. punktowe lub typu LED, to całość zyska przytulny klimat.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać lampy do salonu >>

Salon jest także miejscem, w którym można poeksperymentować z kształtem sufitu. Możemy pokusić się o wykonanie nieregularnych kształtów, co sprawi, że takie wykończenie będzie ozdobą samą w sobie.

Dowiedz się więcej: Tapety do salonu, które zachwycą każdego >>

 

Sufit podwieszany w sypialni

Sufity podwieszane sprawdzają się także doskonale w sypialniach. Świetnie wyciszają wnętrze, pomagają ukryć nieestetyczne instalacje, a także, dzięki oświetleniu, nadają wnętrzu przytulny nastrój. Jeżeli mieszkamy w kamienicy lub mieszkaniu o wysokich stropach, to obniżenie sufitu pomoże w stworzeniu milszej atmosfery sprzyjającej relaksowi.

 

Podwieszany sufit a nieproporcjonalne wnętrze

Sufity podwieszane sprawdzają się także doskonale jeżeli pragniemy wyrównać proporcje naszego wnętrza. Jeżeli pokój jest np. zbyt długi, to odpowiednie rozmieszczenie płyt pozwoli na jego optyczne skrócenie.

 

Aranżacja kuchni połączonej z salonem

Takie rozwiązanie będzie doskonale funkcjonować także w dużych wnętrzach łączących w sobie funkcje kuchni i salonu. Umiejętne rozłożenie płyt pozwoli na symboliczne rozdzielenie różnych zadań pomieszczenia.

Dowiedz się więcej: Dla kogo kuchnia z wyspą to dobry pomysł >>

 

Podwieszany sufit w łazience

W bardzo małym i wąskim pokoju można natomiast zamontować płyty o niezwykle gładkiej powierzchni, co sprawi, że wnętrze będzie wydawać się znacznie większe.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon – poznaj najlepsze pomysły >>

 

Sufity podwieszane – zalety

Takie rozwiązanie wyróżnia się wieloma zaletami. Przede wszystkim pozwala na optyczne odmienienie wnętrza i sprawienie, że pokój z niedoskonałościami nabierze odpowiednich proporcji lub przytulności.

Do tego, dzięki montażowi płyt sufitowych zyskujemy przestrzeń pomiędzy nimi a stropem, w której możemy ukryć nieestetyczne rury czy kable instalacji. Dzięki temu nasze pomieszczenie będzie prezentować się znacznie czyściej.

Podwieszany sufit będzie miał także idealną formę, co nie zawsze zdarza się w przypadku właściwego stropu. Nie ma więc mowy o żadnych nierównościach.

Kolejną z istotnych zalet jest fakt, że tego typu konstrukcja doskonale tłumi dźwięki i wycisza pomieszczenie. Jeżeli sufit zamontujemy w łazience lub kuchni, to nie będziemy więcej narażeni na nieprzyjemne dźwięki wydobywające się przez rury z mieszkań sąsiadów. Sufit w sypialni czy salonie wygłuszy natomiast odgłosy dobiegające z mieszkań znajdujących się nad nami.

Dużym plusem jest także izolacja cieplna. Odczuwalna jest ona zwłaszcza, jeżeli wcześniej pomieszczenie miało wysoki strop. Wolną przestrzeń wygospodarowaną podczas montażu można także wykorzystać na umieszczenie w niej dodatkowej izolacji.

W końcu dużym walorem sufitów tego typu jest ich wygląd i możliwość eksperymentowania z formą. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze wnętrze może prezentować się w oryginalny i wymarzony sposób.

 

Wady sufitów podwieszanych

Pomimo przeważającej liczby zalet rozwiązanie tego typu posiada również pewne wady. Przede wszystkim musimy pamiętać, że nie zawsze uda nam się zamontować płyty. W starym budownictwie stropy często nie są w stanie utrzymać dodatkowego obciążenia.

Warto także pamiętać, że ukrycie przez nowy sufit instalacji, w razie awarii będzie wymagało demontażu płyt, co może być kłopotliwe. Nie powinno się także zakrywać takim sufitem rur gazowych.

Decydując się na takie rozwiązanie trzeba także zdać się na profesjonalizm fachowców. Źle podwieszony sufit może bowiem stanowić zagrożenie dla osób przebywających w pomieszczeniu.

 

Sufity podwieszane to modne i praktyczne rozwiązanie, które może w oryginalny sposób odmienić wnętrze. Przed podjęciem decyzji o jego wykonaniu w swoim domu warto jednak rozpatrzyć najważniejsze kwestie, które pozwolą nam na wybór odpowiednich płyt i formy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ