Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
22 Wrz, 2017 - 10:20
Styl shabby chic w aranżacji wnętrz

Styl shabby chic w aranżacji wnętrz

Julia Ziółkowska

Nadaj wnętrzu wyjątkowy charakter! Styl shabby chic to mieszkanie z duszą i na pewno ciekawy pomysł na aranżację przestrzeni. Poznaj szczegóły!

Czasem zastanawiamy się jak pięknie i stylowo urządzić mieszkanie. Może lubimy rękodzieło, a nawet sami odnawiamy i malujemy meble. W takim przypadku z pewnością zainteresuje nas styl shabby chic. Wyjaśniamy, czym się charakteryzuje i jakie możliwości daje jego zastosowanie. Postaramy się również przedstawić interesujące motywy i sposoby na postarzone meble.

Pomysł na mieszkanie w stylu shabby chic

Słowo „shabby” posiada w języku angielskim kilka znaczeń, zależnie od kontekstu. Może oznaczać coś wytartego, znoszonego, zdezelowanego, wyświechtanego lub obskurnego.

Nazwa stylu jednak posiada „chic” jako drugi człon, czyli oznacza to, że ten stary wyświechtany przedmiot jest bardzo stylowy. Styl shabby chic to określenie, którego używa się na postarzone i najczęściej pokryte wieloma warstwami farby meble, często noszące ślady użytkowania lub imitujące zużycie.

 

Najczęściej do „postarzenia” mebli używa się nowoczesnych sprzętów naśladujących historyczne style, na przykład Empire (związany z Francją) lub Biedermeier (związany z Europą Środkową).

Styl starych przedmiotów z duszą jest pomysłem Rachel Ashwell, jest ona autorką bestsellerów i posiadaczką sklepów wnętrzarskich. To ona nauczyła miliony kobiet jak stworzyć romantyczne i z pozoru niedbałe wnętrze.

 

Meble w stylu shabby chic możemy wykonać sami, jeśli zaopatrzymy się w odpowiednie farby i sporą dozę inspiracji. Wiodące kolory to głównie biele, pastele, a także czerń – w dodatkach. Styl ten musi również zawierać romantyczne różyczki, stare serwetki i delikatne ramki do zdjęć – są to jego wyznaczniki.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon z kominkiem? >>

 

Shabby chic, czyli nowe jak stare

Postarzanie mebli wbrew pozorom nie jest zbyt trudne, zwłaszcza, że jeżeli coś nam nie wyjdzie, np. spadnie za dużo farby, porobią się zacieki lub zdarzy się coś nieoczekiwanego, możemy uznać, że „tak ma być”. Tego typu niedbałości są jak najbardziej tolerowane, a nawet wskazane.

Komody i stoliki muszą wyglądać tak, jakby zostały znalezione na strychu. Nie można jednak przesadzić, gdyż nikt nie zamierza spędzać czasu wśród przysłowiowych gratów.

 

Ważny jest umiar. Uroku wnętrzom mogą nadać eleganckie serwetki, obrusy, poduszki, pastelowe obrazki lub akwarele oraz delikatne rośliny.

Dowiedz się więcej: Styl prowansalski w aranżacji wnętrz >>

Styl shabby chic w aranżacji wnętrz - dodatki w stylu chabby chic

Postarzanie przez niedbałe szlifowanie

Meble można postarzać na kilka sposobów. Jednym z nich jest malowanie kilku warstw farby i szlifowanie jej tak aby tworzyły wrażenie wytartych powierzchni. Nie zapominajmy, że każda kolejna warstwa musi dobrze wyschnąć (końcowa również), dopiero wówczas w ruch może pójść papier ścierny.

Styl shabby chic w aranżacji wnętrz - przecierki

Decoupage a shabby chic

Możemy także użyć starej i sprawdzonej techniki decoupage. Na meblach sprawdzi się równie doskonale co na pudełkach i utworzy idealną, nadgryzioną „zębem czasu” powierzchnię.

 

Meble stylowe powinny być elegancko „nadszarpnięte”, ale tylko trochę, by nie sprawiły wrażenie zdezelowanych. Idealna do malowania mebli jest farba kredowa.

Meble malowane tym rodzajem farby nie muszą być wcześniej oszlifowane z innych farb. Końcowy efekt to niejednolita powierzchnia, widoczne pociągnięcia pędzla i stara „struktura” malowanych powierzchni.

 

Co prawda, farby kredowe są nieco droższe i wymagają późniejszego zabezpieczenia lakierem lub woskiem, ale są naprawdę warte zastosowania. Widać na nich przecierki i ślady pędzla, a malowanie nimi jest bardzo intuicyjne. Są dostępne w sklepach w wielu gotowych kolorach.

Nie tylko meble mogą wyglądać jak stare – również ściany pokryjmy przetarciami i nierównym kolorem. Pomysłowość należy do nas.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon – poznaj najlepsze pomysły >>

Styl shabby chic w aranżacji wnętrz - ściany shabby chic

Styl shabby chic jest niezwykle fascynujący, możemy go dowolnie kreować również poprzez domieszkę innych stylów, np. umieszczając w salonie meble w stylu vintage. W tan łatwy sposób uzyskamy przytulne i piękne wnętrze. Choć styl shabby chic jest często mylony ze stylem romantycznym czy prowansalskim, jest on szczególny i niepowtarzalny.

 

Na pewno nada wnętrzom wyjątkowy charakter. Postarajmy się aby pomieszczenia były dopracowane w każdym szczególe, wówczas będziemy dumni z efektów naszej pracy. Co więcej, będziemy mogli pochwalić się znajomym i rodzinie oryginalnymi rozwiązaniami dla naszego mieszkania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ