Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
14 Sie, 2018 - 02:00
Styl secesyjny w aranżacji wnętrz

Styl secesyjny w aranżacji wnętrz

Sylwia Łysak

Niektóre style w aranżacji wnętrz nigdy nie wyjdą z mody – jednym z nich jest ponadczasowy i elegancki styl secesyjny. Poznaj jego cechy charakterystyczne!

Niektóre style w architekturze wnętrz, pomimo tego, że czasy swojej świetności mają już dawno za sobą, nadal są szalenie popularne. Jednym z nich jest chociażby styl secesyjny w aranżacji wnętrz – wciąż spotykany w wielu mieszkaniach i domach w Polsce oraz na świecie. Dowiedz się, skąd się wziął, do jakich przestrzeni pasuje oraz jakie są jego cechy charakterystyczne. Zapraszamy do lektury!

Odrobina historii – secesja

Secesja to jeden z nurtów modernizmu, datowany na koniec dziewiętnastego i pierwsze lata dwudziestego wieku naszej ery. Jej początków możemy doszukiwać się we Francji, w której to w 1900 roku odbyła się słynna Wystawa Światowa, rozpoczynająca okres świetności stylu secesyjnego. W pierwszych latach XX wieku w ramach secesji powstawały nie tylko budowle i charakterystycznie wykończone wnętrza, ale również dzieła sztuki (także użytkowej).

Francuskie słowo seccesion jest zapożyczeniem z języka łacińskiego, w którym to seccesio oznacza dosłownie odejście. Określenie to jest adekwatne do przemiany, jakiej dokonał styl secesyjny w dotychczasowej architekturze i sztuce.

Jak dowiadujemy się ze źródeł, secesja polegała na przełamywaniu barier i odchodzeniu od wcześniej popularnego naśladowania dawnych epok (historyzmu). Art Nouveau (bo tak też określa się ten styl) było pochwałą dla wszystkiego co nowe, zaskakujące, nietypowe i inne.

Niemniej jednak, w secesyjnej architekturze i wnętrzach możemy zauważyć dość wyraźne wpływy z rokoko i baroku. Takie też, rokokowo-barokowe są aranżacje wnętrz w stylu secesyjnym.

Styl secesyjny we współczesnych wnętrzach

Chociaż w architekturze wnętrz XXI wieku panuje moda na nowoczesność, to wciąż możemy znaleźć wielu amatorów stylów dawnych, w tym właśnie secesji. Okazuje się, że w stylu secesyjnym potrafią oni urządzić nawet mieszkania w nowoczesnych apartamentowcach czy industrialne lofty, które, wbrew temu co można byłoby sądzić, zachwycają swoim wyglądem.

Niemniej jednak, styl secesyjny wyjątkowo naturalnie pasuje do kilku bardzo konkretnych wnętrz i budynków. Świetnie sprawdza się między innymi w wysokich mieszkaniach w międzywojennych kamienicach, czy też willach i domach jednorodzinnych w stylu dworkowym i pałacowym.

 

Secesja we wnętrzu – dla kogo?

Jeśli chodzi o styl secesyjny, to ma on bardzo charakterystyczne grono amatorów. Wielbicielami secesji są przeważnie osoby mocno wyczulone na wszelaką sztukę. Styl secesyjny podoba się wszystkim zwracającym uwagę na szczegóły, lubiącym otaczać się pięknymi przedmiotami i czującym więź z przeszłością.

Zastanawiasz się czy styl secesyjny jest dla Ciebie? Pomyśl przez chwilę, jak czujesz się w otoczeniu bogato zdobionych mebli, wszechobecnych ornamentów i nietypowych form. Jeśli dobrze, a do tego lubisz przepych i luksus – secesja we wnętrzu powinna przypaść Ci do gustu.

Pora sprawdzić, czym charakteryzuje się styl secesyjny w aranżacji wnętrz. Poniżej przedstawiamy jego najważniejsze elementy.

Giętka linia

Przeglądając typowo secesyjne budowle i meble, możemy zauważyć, że wszędzie gdzie to możliwe, pozbawione są one klasycznych, prostych linii i kątów. Zastępują je giętkie, zaokrąglone krawędzie oraz łuki, często bardzo bogato i charakterystycznie zdobione (o tym, w jaki sposób, będziemy pisać później).

Secesyjne wnętrza są pełne takich subtelnych linii – nie może ich zabraknąć również we współczesnych mieszkaniach i domach urządzonych w tym stylu.

Uwaga! Secesja pozwala także na łączenie typowych kątów prostych z owalami i elipsami.

 

Styl secesyjny w aranżacji wnętrz – ornamenty

Wszędobylskie ornamenty, tudzież inaczej – zdobienia, to kolejna cecha wyróżniająca styl secesyjny w aranżacji wnętrz. Secesyjne mieszkania i domy często sprawiają wrażenie przesadnie ozdobionych, gdyż ornamenty pojawiają się w nich wszędzie – nie tylko na ścianach i meblach, lecz i drobnych akcesoriach codziennego użytku.

Zgodnie z zasadami stylu secesyjnego, nawet najbardziej bogate ornamenty powinny tworzyć spójną, elegancką całość. Najlepiej, gdyby były inspirowane naturą – secesyjne zdobienia przeważnie nawiązują do roślinności np. liści drzew.

 

Drewno

Styl secesyjny w aranżacji wnętrz to także pochwała dla naturalnych materiałów. Na pierwszy plan z pewnością wysuwa się tutaj drewno, które dominuje w secesyjnych wnętrzach. Mieszkania i domy urządzone w stylu secesyjnym zachwycają pięknymi, naturalnymi parkietami i misternie wykonanymi, oryginalnymi meblami z drewna.

Styl secesyjny bez drewna nie mógłby istnieć. Dlatego, chcąc urządzić mieszkanie czy dom w stylu secesyjnym, stawiamy na ciężkie, ale i solidne meble drewniane, najlepiej z naturalnie ciemnych gatunków.

 

Gra światła

Dość charakterystyczną cechą secesji jest również gra światła. We wnętrzach urządzonych w stylu secesyjnym powinny pojawiać się elementy jej sprzyjające np. lekko połyskujące powierzchnie, kolorowe witraże, lustra czy przeszklone drzwi wewnętrzne.

Secesja bardzo lubi, gdy światło odgrywa pierwszoplanową rolę – można mu na to spokojnie pozwolić. Styl secesyjny przepada też za podkreślaniem pozycji światła w domu czy mieszkaniu, dlatego żyrandole i karnisze w stylu secesyjnym mocno zwracają na siebie uwagę.

 

Stonowane pastele

Styl secesyjny nie może pochwalić się żadnym szczególnym zestawem kolorów, niemniej jednak na pierwszy plan wysuwają się używane w nim w roli tła dla ciemnego drewna czy mosiądzu, stonowane pastele.

Spokojne, nieco rozmyte odcienie wszystkich kolorów to bardzo neutralne i uniwersalne barwy, sprzyjające kreowaniu ciepłej, domowej atmosfery. Z powodzeniem można je także stosować we wnętrzach w innym stylu.

 

Secesja we wnętrzu – TOP 5

Poniżej przedstawiamy listę pięciu najpopularniejszych elementów aranżacji wnętrza, dzięki którym mieszkanie czy dom może nabrać secesyjnego charakteru.

1. Kręcone, szerokie schody z kutą, żeliwną balustradą przypominającą oblepione liśćmi gałęzie krzewów pnących

Niezwykle efektowne schody o ażurowym charakterze, które pasują świetnie do otwartych klatek schodowych w dużych domach i rezydencjach.

2. Ozdobiony motywem ptaka drewniany karnisz

Choć pomysł sam w sobie może wydawać się nieco kiczowaty, to odpowiednio dobrany model takiego karnisza nada wnętrzu niepowtarzalnego klimatu.

3. Kanapa na wygiętych w łuk nogach wyściełana puchem i materiałem w kwiatowy wzór

Typowa secesja dla wielbicieli antyków i mebli zarówno pięknych, jak i niespodziewanie wygodnych.

4. Wykończone na półokrągło, podwójne drzwi wewnętrzne z przeszkleniami

Uniwersalny akcent w stylu secesyjnym pasujący do praktycznie wszystkich wnętrz. Szczególnie polecane w miejscu drzwi na taras lub werandę.

5. Okno łazienkowe z kolorowym witrażem

Bardzo praktyczne rozwiązanie do łazienek, których okna trzeba osłaniać przed wzrokiem sąsiadów o secesyjnym i dekoracyjnym charakterze.

 

Styl secesyjny w aranżacji wnętrz (i nie tylko) wykształcił się w późnych latach XIX-go i wczesnych latach XX-go wieku. Nawiązuje nieco do baroku i rokoko – z pewnością jest podobnie dostojny i strojny co one, choć już nieco mniej pompatyczny.

Wnętrze urządzone w tym stylu jest znacznie bardziej spójne. Zachwyca rozmiękczonymi liniami, ornamentami, misternie wykończonymi drewnianymi meblami i grą świateł. Motywy te warto zastosować w każdym wnętrzu, choć najlepiej pasują do starych międzywojennych kamienic i domów oraz rezydencji w stylu dworkowym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ