Różnego typu aranżacje dążące do prostoty cieszą się dużą popularnością. Nic dziwnego – takie wnętrza oprócz swobody użytkowania dają poczucie swojskości i nadają ciepłego charakteru naszym mieszkaniom. Dziś przyjrzymy się aranżacjom określanym jako styl rustykalny.
Rustico, czyli wiejska sielskość
Styl rustykalny to po prostu styl wiejski. Może on się kojarzyć z chatką w górach albo szlacheckim dworkiem. Kluczowe dla tego stylu jest użycie prostych materiałów, najlepiej obrobionych ludzką ręką i ich naturalne pochodzenie.
Do stylizacji rustykalnej najlepiej nadają się:
- surowe drewno z widocznymi słojami,
- metal,
- kamień,
- zwierzęce skóry,
- proste w charakterze dodatki.

Bardzo pięknie we wnętrzu rustykalnym prezentują się drewniane ławy, kamienne lub ceglane ściany, masywne stoły, piece kaflowe i kuchenki starego typu opalane drewnem.
Nie tylko domek letniskowy możemy urządzić w tym stylu, sprawdzi się on także w mieszkaniach typowo miejskich. Stawiamy na naturalność i przytulność.
Meble rustykalne powinny mieć charakter nieco surowy, najlepsze będą te, z naturalnego drewna. Może być ono pokryte lakierem zabezpieczającym lub bejcą. Przyda się także farba kredowa. Jeżeli mamy zdolności manualne, takie meble możemy wykonać sami od podstaw: zbić, złożyć, pomalować.
Dowiedz się więcej: Wystrój wnętrz – najpopularniejsze style w urządzaniu mieszkania >>

źródło zdjęcia: Depositphotos / Feverpitch
Podłogi w stylu rustykalnym to kamienne posadzki lub deski. Drewno może pojawić się również na ścianach w formie boazerii.
Spróbujmy sobie przypomnieć chatkę w Zakopanem, gdzie całe gospodarstwo jest urządzone w stylu zakopiańskim. Mimo przepychu jaki występuje w tym regionie, a który w stylu rustico nie zawsze jest pożądany, uzmysłowimy sobie w jakim kierunku ma podążać nasza stylizacja.
Dowiedz się więcej: Styl angielski w aranżacji wnętrz >>

Styl rustykalny w praktyce
Kolorystyka, którą zastosujemy będzie ograniczona do barw naturalnych, często bieli (możemy bielić ściany i je przecierać), pasteli, kolorów ziemi, terakoty.
Dobry efekt mogą dać odsłonięte krokwie i belki sufitu. Ten styl najlepiej wygląda w domach, w których centralnym punktem dla domowników jest kominek, a nie telewizor.
Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon z kominkiem? >>

To, że elementy folkloru będą dobrymi ozdobnikami jest pewne. Warto jednak zwrócić przy tym uwagę na jedność stylową, gdyż wieś wsi nierówna. Gdy zaczniemy kolekcjonować już artefakty z motywami ludowymi warto mieć na uwadze style ludowe. Na przykład wieś kaszubska bardzo różni się od mazowieckiej, choć znajdziemy w nich dużo podobieństw.
Dowiedz się więcej: Kinkiety zewnętrzne, czyli pomysł na doświetlenie ogrodu! >>

Koszyki wiklinowe, dzbany gliniane, ludowe rzeźby mogą być dobrą dekoracją naszego siedliska. Możemy także pokusić się o elementy etniczne, na przykład ormiańskie lub ukraińskie. Taka egzotyka nada wnętrzu wyjątkowy charakter.
Dowiedz się więcej: Firanki do kuchni – najpiękniejsze wzory >>

Artefakty takie jak lampy naftowe, tarki do prania, instrumenty muzyczne też mogą współgrać z ogólną ideą, ale nie należy przesadzać. Nie chodzi o to by z mieszkania zrobić muzeum etnograficzne lub wręcz je zagracić. Pamiętajmy, że nadmiar szkodzi – także w dekoracji.
Kuchnia rustykalna jest miejscem, gdzie możemy trochę zaszaleć z dekoracjami, w końcu najbardziej kojarzy się nam ona z chlebem z pieca i lnianymi ściereczkami. Jednocześnie udekorujmy serce domu w przemyślany sposób i nie twórzmy atmosfery bałaganu. Wszystko musi tu znaleźć swoje miejsce, nawet pojemnik na chleb i kamionkowe naczynia na kiszoną kapustę.

Niezależnie od tego czy urządzamy chatkę w lesie czy mieszkanie M3, postarajmy się o przytulność wnętrza i komfort jego użytkowania. Większość rzeczy, które umieścimy w naszym mieszkaniu musi znaleźć praktyczne zastosowanie.
Przydadzą się tu stare skrzynie, w których będziemy mogli schować talerze w ludowe wzory czy lniane obrusy. Wszystko to ma na celu wygodę i komfort użytkownika. Pobawmy się stylem rustykalnym tak, aby był on funkcjonalny i przyjemny.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- Jak urządzić salon z kominkiem?
- Mieszkanie na poddaszu – pomysł na funkcjonalną kuchnię
- Styl prowansalski w aranżacji wnętrz
- Styl rokoko w aranżacji wnętrz
- Styl marynistyczny w aranżacji wnętrz
- Pokój na poddaszu – 5 pomysłów na adaptację strychu
- Dlaczego kominek koza w salonie to dobry pomysł
- Minimalistyczna łazienka Twoich marzeń – 7 pomysłów