Joanna Wojnarowska
Joanna Wojnarowska
08 Paź, 2018 - 00:00

Styl rokoko w aranżacji wnętrz

Joanna Wojnarowska

Czym charakteryzuje się styl rokoko? Czy jest to relikt przeszłości? A może da się go wkomponować we współczesne wnętrza? Sprawdź i oceń sam!

Może czasem chcielibyśmy się poczuć jak w bajce: usiąść na eleganckim rzeźbionym krześle lub położyć się na łóżku z baldachimem? A może by tak urządzić taką baśń we własnym mieszkaniu? Czy to możliwe? Jak najbardziej! Wystarczy podczas aranżacji wnętrz sięgnąć po wzorce sprzed wieków, na przykład styl rokoko.

Dekoratorzy wnętrz często sięgają po inspiracje, jakimi są zdobione pałace sprzed kilkuset lat. Jeśli jesteś zainteresowany stylem rokoko, to przeczytaj artykuł. Omówimy rys historyczny. Dowiemy się, jakie były początki tego stylu. Wskażemy główne cechy charakterystyczne oraz wyjaśnimy, z jakich materiałów wykonuje się ozdoby i meble w stylu rokoko.

Jakie początki ma styl rokoko?

Styl rokoko zrodził się we Francji w XVIII wieku za czasów Ludwika XV. W pewnym sensie styl ten wyrażał zmęczenie przepychem i pompatycznością baroku. Choć rokoko wciąż wyróżniał się elegancją i bogatymi zdobieniami, niemniej jednak zaczynały tam się wkradać świeżość i naturalność. Znakiem rozpoznawczym stylu rokoko są meble na wysokich, lekkich nogach. Jest to przeciwieństwo ciężkich masywnych form baroku.

Sztuka rokoko skupia się wokół bogactwa form. Sama nazwa rokoko wywodzi się od francuskiego rocaille. Słowo to oznacza muszlę lub płomień. Artystów interesowały więc ciekawe, nieregularne formy. Początkowo główną inspiracją było bogate życie pałacowe. Strojne fryzury i suknie księżniczek na obrazach wprawiały w zachwyt. Z czasem zaczęto wprowadzać motywy krajobrazów i sielskiej wiejskiej idylli.

Jeśli chcemy się poczuć jak w bajce, to możemy pomyśleć o aranżacji własnego mieszkania w stylu rokoko.

 

Księżniczka w M3 – jak wprowadzić styl rokoko w mieszkaniu?

Nie potrzeba wielkich przestrzeni, żeby wprowadzić styl rokoko we własnym mieszkaniu. Pomysłowa aranżacja wnętrz pozwoli poczuć dworski klimat bez względu na powierzchnię mieszkania.

Aby stworzyć namiastkę stylu rokoko, wystarczy zadbać o kilka charakterystycznych szczegółów.

Porcelana rokoko

Początkowo porcelanę sprowadzano z Chin. Z tego powodu był to bardzo drogi materiał. Bogaci przedstawiciele arystokracji, którzy chcieli pokazać swoją zamożność, zamawiali liczne figurki i przedmioty codziennego użytku z porcelany (nawet guziki). Do dziś porcelana kojarzy się z luksusem i elegancją.

Jeśli więc chcemy wprowadzić styl rokoko do naszego mieszkania, to koniecznie musimy pomyśleć o porcelanie. Urocze figurki zakochanych lub aniołków, albo filiżanki z delikatnymi motywami kwiatów. Do tego pozłacane zdobienia sprawią, że poczujemy się jak w Luwrze.

Porcelana rokoko to właśnie biel połączona z delikatnymi pastelowymi lub złotymi zdobieniami. Do tego zaokrąglone kształty, rzeźbienia, koronki lub ornamenty.

Figurek i naczyń możemy poszukać przez Internet. Wiele pokoleń było zainteresowanych pałacową elegancją, dlatego zastawy w stylu rokoko produkowane są do dzisiaj. Ci z nas, którzy lubią sentymentalne podróże w czasie, mogą zajrzeć do babcinych kufrów, na strych lub poszperać na pchlim targu. Może okazać się, że gdzieś na dnie szafy znajdziemy niebanalną ozdobę do naszego salonu.

Styl rokoko - porcelana

źródło zdjęcia: Getty ImagesMimaCZ

Obrazy rokoko

Jeśli chcemy zaaranżować nasze mieszkanie w stylu rokoko, to powinniśmy pomyśleć o obrazach. W końcu każdy dworek czy pałac był jednocześnie czymś w rodzaju galerii sztuki. Otaczano się zewsząd sztuką.

Możemy znaleźć portrety postaci ubranych w strojne suknie, kobiety z bujnymi lokami itp. Wszystko w przyjemnych pastelowych barwach. Dobrym pomysłem jest znalezienie obrazów przedstawiających piękne krajobrazy, jasną zieleń traw lub strumyki. Wszystko to oprawione w pozłacane i rzeźbione ramy nada całości elegancki charakter.

Meble w stylu rokoko

Każdy z nas, kto widział jakąś inscenizację baśni Grimm, może sobie wyobrazić meble w stylu rokoko. Asymetria, ornamenty i rzeźbienia – to cechy charakterystyczne tych mebli. Wysokie rzeźbione nogi nadają lekkości meblom. Zmysłowe toaletki z lustrem, baśniowe komody i szafy na wysokich rzeźbionych nogach przyciągną niejeden wzrok.

Łóżka i siedziska w stylu rokoko powinny być miękkie i puszyste, często atłasowe. Nad łóżkami zawieszone baldachimy. Sypialnia w takim stylu to marzenie niejednej małej księżniczki. Nic więc dziwnego, że często sięgamy po ten styl, żeby urządzić pokój dla dziewczynki. Meble w stylu rokoko do pokoju dziecięcego mają często białe lub różowe barwy.

Dorośli, którzy wybierają styl rokoko, mogą wybierać spośród licznych barw i wzorów. Posiadanie bogato zdobionych mebli jest ciekawą alternatywą dla nowoczesnego designu. Współcześnie promuje się prostotę i surowe formy. Dlaczego nie wyjść na przekór trendom i nie znaleźć czegoś wyjątkowego?

Niektórzy producenci mebli specjalizują się w produkcji eleganckich mebli. Jeśli tylko mamy duszę eleganckich marzycieli, to możemy pomyśleć o stylu rokoko.

 

Style w aranżacjach, które mają cechy rokoko

Przez wieki dekoratorzy wnętrz prześcigali się w pomysłach. Każda epoka wprowadzała coś nowego do naszej kultury. Współczesne style wnętrzarskie czerpią z tego, co powstało kiedyś. Dzięki temu nasza wyobraźnia ma większe pole do popisu.

Stylów mających cechy rokoko jest dzisiaj zaskakująco dużo. Możemy się także nimi inspirować, jeśli marzymy o bogato zdobionych wnętrzach.

Styl kolonialny

Elementy stylu rokoko możemy dostrzec na przykład w stylu kolonialnym. Co prawda, mamy tam do czynienia z prostszymi formami i inną kolorystyką. Meble kolonialistów wykonywane były często z ciemnego egzotycznego drewna. Niemniej zachowały się eleganckie meble z cechą charakterystyczną rokoko – długie rzeźbione nogi. Nadaje to wrażenia lekkości i zmysłowości.

Styl kolonialny ma elementy rokoko

źródło zdjęcia: Getty Images / grandriver

Shabby chic we wnętrzach

Styl shabby chic stworzony został przez angielską stylistkę Rachel Ashwell około roku 1980 roku. Zwróciła ona uwagę na to, że mieszkanie ma być przytulnym miejscem. Warto więc pomyśleć o romantycznych meblach, i ozdobach, które wprawią nas w dobry nastrój.

Shabby oznacza zniszczony a chic szyk. Taki też jest ten styl. Stylowe i romantyczne meble, przetarte duchem czasu wprawiają w zamyślenie, ale też pozwalają poczuć się elegancko i przytulnie. Jeśli jesteśmy zainteresowani tym stylem, to możemy kupić takie przetarte meble w dobrym sklepie z meblami. Możemy również pomyśleć o renowacji pamiątek po dziadkach.

Styl glamour

Styl glamour to sposób na połączenie klasyki rokoko i nowoczesnością. Zmysłowe meble rokoko połączone są z nowoczesnymi fakturami. Jest to trudny styl, wymagający dużego wyczucia estetyki. Łatwo jest bowiem przesadzić z bogactwem form.

Czy styl rokoko jest dla mnie?

Na to pytanie musimy sobie odpowiedzieć samodzielnie. Warto pamiętać, że nasz dom ma być naszym przytulnym gniazdem. Dla każdego z nas będzie to oznaczało co innego. Niektórych z nas pociągają mieszkania w stylu industrialnym. To dla osób, które lubią gwar i pęd miejskiego życia. Niektórzy preferują kontakt z naturą i prostotę. Dlatego wybierają styl ekologiczny.

A co z eleganckimi duszami romantyków? Ci z nas, którzy się do nich zaliczają, mogą pomyśleć o stylu rokoko. Może już mamy w domu elementy stylu rokoko: porcelanowe, sentymentalne pamiątki po babci? Może będzie to początek nowej stylizacji w naszym mieszkaniu?

ZOBACZ RÓWNIEŻ