Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
13 Paź, 2017 - 05:00
Styl retro w aranżacji wnętrz

Styl retro w aranżacji wnętrz

Julia Ziółkowska

Styl retro nawiązuje do historii z dawnych epok. Cechuje go swoista elegancja i przywiązanie do starych przedmiotów. Jak urządzić mieszkanie w tym stylu? Możemy to zrobić na kilka różnych sposobów: zaaranżować przestrzeń w „pałacowym” stylu bądź przenieść się do wzornictwa rodem z lat 60. Poznaj szczegóły!

Styl retro w aranżacji wnętrz to najbardziej odwołujący się do przeszłości pomysł na urządzenie mieszkania. W samym sednie tego stylu tkwi romantyczna tęsknota do dawnych epok, pociąg do wysokiej klasy (wręcz przepychu) i elegancja. Styl ten nie odwołuje się bowiem tylko do lat 60., ale z powodzeniem może odzwierciedlać dawniejsze czasy i przyjmować wówczas formę „pałacową”.

Meble na połysk

Aby urządzić mieszkanie, które wyglądem przypomina XIX-wieczny salon lub epokę Ludwika XVI, potrzebujemy nie tylko stylowych mebli, ale także dodatków wysokiej klasy.

Dowiedz się więcej: Styl kolonialny w aranżacji wnętrz >>

Styl retro w aranżacji wnętrz - fotel retro

Najważniejsze we wszystkim jest poczucie smaku, gdyż kompozycja takiego wnętrza wymaga nie lada starań. To, co będzie nam potrzebne to antyki. Z łatwością kupimy je w antykwariatach oraz na targach staroci.

Musimy zwrócić uwagę nie tylko na ich dekoracyjność, ale także na stan zachowania. Dziurki w meblach to sygnał ostrzegawczy – są to korniki i mimo iż handlarze zapewniają, że owadów już w nich nie ma, bądźmy czujni. Kupując takie meble nie tylko narażamy się na to, że będą one dalej toczone, korniki mogą zniszczyć też inne nasze cenne antyki.

Dowiedz się więcej: Styl vintage w aranżacji wnętrz >>

Styl retro w aranżacji wnętrz - antyczny salon retro

Meble retro nie muszą być drogie, czasami uda nam się okazyjnie kupić staroć, wówczas możemy być z siebie dumni, gdyż udało nam się zdobyć bezcenną rzecz do kolekcji. Takie meble potrzebują także odpowiedniego traktowania, często znajduje się na nich delikatna politura, która jest wrażliwa na wilgoć i ciepło, na przykład gorącego kubka.

Styl retro w aranżacji wnętrz - meble retro

Do salonu, który dzięki naszym staraniom może wyglądać bardzo szykownie i elegancko, dobrze jest odpowiednio dobrać dodatki. Mogą to być zasłony z aksamitu, lejące się i wyglądające jak kurtyna w teatrze bądź stare nakręcane zegary, a nawet odpowiedniej jakości dzieła sztuki.

Dowiedz się więcej: Zasłony do salonu – jak dobrać odpowiedni materiał i wzór >>

Styl retro w aranżacji wnętrz - zasłony typu kurtyna

Wszystko to sprawi, że nasze wnętrze będzie po prostu mieć charakter. Dobrym pomysłem będzie zakup oryginalnych dzieł sztuki, na przykład na aukcjach. Jeśli jednak nie czujemy się kolekcjonerami, wystarczą dobrej jakości reprodukcje w złoconych ramach.

Styl retro wręcz wymaga aranżacji w wysokim stylu. Czy to będzie seria aktów a la Tycjan lub Rubens czy uniwersalne pejzaże, dzieła sztuki pomogą nam dodać sznytu naszemu mieszkaniu.

Urządzamy dom w stylu retro

Antyczne meble mogą wywierać wrażenie zbyt masywnych, zwłaszcza jeżeli dysponujemy niezbyt dużą powierzchnią. Dlatego można użyć tylko kilku mebli z epoki, a resztę skomponować bardziej nowocześnie.

Styl retro w aranżacji wnętrz - salon retro w nowoczesnej formie

Kolorystyka takiego wnętrza może wahać się od nasyconych barw do pasteli. Ważne, aby umiejętnie zagrać kolorem. Orientalne dywany, ciężkie, mosiężne lub kryształowe żyrandole i zdobiona tapicerka to elementy idealne, jeśli chcemy pochwalić się wnętrzem w stylu retro.

Styl retro w aranżacji wnętrz - ściana retro

Nie wszystkie meble i dodatki muszą pochodzić z epoki. Dostępne w sklepach są stylizowane na antyczne komody, szafy, łóżka i drobiazgi.

Styl retro w aranżacji wnętrz - salon retro

Kuchnia retro

Trochę kłopotu może sprawić nam kuchnia, gdyż w zamierzchłych epokach nie było sprzętu AGD. Dobra lodówka retro może pochodzić już z lat 50-tych. Wówczas sprzęty te zaczęły wchodzić do masowej produkcji i cieszyły się uznaniem.

Szafki kuchenne w stylu retro powinny być drewniane. Mogą to być kredensy – im starsze, tym lepsze. Na rynku sporo jest też ofert nowoczesnych sprzętów stylizowanych na „starocia”.

Styl retro w aranżacji wnętrz - kuchnia retro

Dodatkowo, najlepiej postarać się o miedziane garnki i rondle, drewniane deski do krojenia, a nawet całe serwisy kawowe i obiadowe ze starej porcelany. Tu również przyjdą nam z pomocą antykwariaty. Niektóre popularne portale sprzedażowe również mają w swej ofercie filiżanki i sztućce z epoki.

Dowiedz się więcej: 12 tanich pomysłów na małą kuchnię w stylu retro >>

Styl retro w aranżacji wnętrz - antyczny zestaw na herbatę

Styl retro daje poczucie komfortu i luksusu. Dajmy się ponieść naszej wizji i stwórzmy dla siebie przestrzeń idealną.

ZOBACZ RÓWNIEŻ