Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
24 Wrz, 2017 - 05:00

Styl prowansalski w aranżacji wnętrz

Julia Ziółkowska

Styl prowansalski odznacza się przede wszystkim jasnymi wnętrzami, sielskimi dodatkami i pachnącymi ziołami. To ciekawy i elegancki sposób na urządzenie mieszkania. Czym jeszcze się charakteryzuje?

Któż z nas nie słyszał nigdy o stylu prowansalskim w wystroju wnętrz? Znawcy tematu znajdą tu kilka porad, a dla jeszcze niezaznajomionych także przedstawimy cenne informacje. Czym wyróżnia się styl prowansalski?

Prowansja, czyli południowy region Francji to piękne i chętnie odwiedzane przez turystów miejsce, gdzie można zaznać uroków tego kraju wraz z jego sielskim i wiejskim klimatem. Właśnie te piękne chwile spędzone na południu Francji, sielankowy styl życia oraz urocze domki są esencją stylu prowansalskiego. Aranżacja wnętrz z domieszką rustykalnego charakteru, urocze postarzanie mebli czy romantyczne dodatki, nadają wnętrzu charakter jak z bajki. Jest to właśnie efekt, na którym nam zależy.

 

Styl prowansalski to przede wszystkim świetliste wnętrza

To prawda, że styl prowansalski wyróżnia się zastosowaniem jasnych kolorów. Są to głównie biele (czasem złamane innym kolorem) oraz bardzo jasne szarości. Możemy zastosować je na ścianach, meblach, dodatkach – praktycznie wszędzie.

 

Meble prowansalskie powinny wyglądać jakby były znalezione na pchlim targu. Czasem postarza się je specjalnie – nawet gdy są nowe, a służą do tego specjalne farby. Ponadto, takie meble mogą posiadać bardzo efektowne metalowe okucia i zamki. Są one raczej nieskomplikowane, wykończone w prosty sposób – często występują w tym stylu komódki, witryny, skrzynie.

 

Materiały i dekoracje w stylu prowansalskim

Surowe drewno na podłodze i suficie oraz kamień  na ścianach to najczęściej używane materiały do wykończenia wnętrza w stylu prowansalskim.

Aranżacja takiego wnętrza powinna działać na zmysły, dlatego ważne są też dodatki, takie jak świece, zioła w doniczkach czy zapachy wypełniające całe domostwo. Można użyć lawendy, siać ją w doniczkach albo wypełnić nią woreczki i włożyć do szaf.

Dowiedz się więcej: Styl rustykalny w aranżacji wnętrz >>

Pachnąca lawenda

Styl prowansalski w aranżacji wnętrz - lawenda

Świeże zioła w kuchni

Styl prowansalski w aranżacji wnętrz - świeże zioła

Niezależnie od tego jak duże jest mieszkanie, styl prowansalski będzie prezentować się w nim dobrze. Odznacza się on dużą prostotą, dlatego jest uniwersalny. Nie ma w nim nic krzykliwego czy głośnego. Stara się on wpływać na otoczenie w sposób łagodzący. Dobrze zastosowany daje efekt nienachalnego luksusu i powagi, co jest ważne gdy na przykład zapraszamy gości.

Dowiedz się więcej: Wystrój wnętrz – najpopularniejsze style w urządzaniu mieszkania >>

 

Gdzie sprawdzi się styl prowansalski?

Zarówno salon – urządzony w miękkie i naturalne materiały, wyposażony w wygodne siedziska, kanapy i świeże kwiaty w wazonie – jak i inne pomieszczenia, mogą wyglądać zachwycająco.

 

Kuchnia w stylu prowansalskim

Kuchnia prowansalska może wyglądać naprawdę świeżo. Esencja stylu to:

  • ceramiczne blaty,
  • stare lub stylizowane sprzęty AGD,
  • szafki, przez które widać słoiczki z przyprawami,
  • lniane obrusy i serwetki,
  • warkocze czosnku,
  • dodatki umieszczone na stole: cukiernica, solniczka z pieprzniczką, oliwa z oliwek i świeże zioła.

Wszystko ma sprawiać nastrój wsi, ale takiej, jaką widuje się w folderach biur podróży, gdy przeglądamy wycieczki do Prowansji i Toskanii.

 

Łazienka w stylu prowansalskim

Terakotowe kafelki na podłodze, białe lub kremowe ręczniczki, lustra w romantycznych ramach, ozdobne podajniki na pastę do zębów i potpourri (mieszanka ziołowo-kwiatowa) to w skrócie prowansalska łazienka. Styl ten możemy spotkać niekiedy w dobrych hotelach, lecz przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by również zapewnić sobie takie luksusowe wnętrze.

Dowiedz się więcej: 9 pomysłów na wystrój łazienki w stylu skandynawskim >>

 

Styl prowansalski jest obecnie bardzo popularny, z pewnością przyczynia się do tego jego ponadczasowość. To styl ciekawy, z duszą, które daje niezliczone możliwości aranżacyjne.

ZOBACZ RÓWNIEŻ