Syntia Militowska
Syntia Militowska
16 Paź, 2017 - 01:00
Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz

Syntia Militowska

Styl minimalistyczny jest ponadczasowy, przez co zawsze mile widziany – sprawdź, czym się wyróżnia taka aranżacja wnętrz. Dowiedz się, jakie kolory, meble i dekoracje zastosować, aby klimat mieszkania ukazywał minimalizm, lecz jednocześnie by wnętrze było przytulne i pozytywnie nastrajało lokatorów.

Nie jest istotne, która aranżacja wnętrz jest teraz najmodniejsza bowiem wiele osób stara się, aby styl minimalistyczny zawsze był obecny w ich życiu. Sprawdź, jaka kolorystyka oddaje styl minimalistyczny i poznaj dekoracje wyrażające minimalizm.

Styl minimalistyczny w życiu

Minimalizm od wielu lat jest niezwykle ceniony, a popularność ta wcale nie spada. Często osoby, które czasowo porzuciły styl minimalistyczny zawsze z utęsknieniem do niego wracają. Pamiętajmy, że nie jest to tylko modna aranżacja wnętrz i ekskluzywne domy nowoczesne, ale także swoisty styl życia. Wielu osobom minimalizm na każdej płaszczyźnie egzystencji dodaje radości życia. Pozwala bardziej być niż mieć.

Dowiedz się więcej: Tapety na ścianę – najciekawsze pomysły

Minimalizm a aranżacja wnętrz

Rodzajów stylów wnętrzarskich jest bardzo wiele, a ich mnogość potrafi przyprawić o zawrót głowy. Czy styl minimalistyczny wiąże się tylko z jedną, wybraną aranżacją wnętrz? Otóż nie. Minimalizm to nie tylko konkretny styl, bowiem możemy go wprowadzić bez względu na aktualny wystrój naszego domu.

Minimalizm to nie tylko przeszklone domy nowoczesne, lecz także sposób w jaki dana aranżacja wnętrz została stworzona.

Czy aby aranżacja wnętrz w stylu minimalistycznym mogła zostać stworzona, potrzebna jest ogromna i dobrze oświetlona przestrzeń? Niekoniecznie. Styl minimalistyczny można zastosować zarówno w przestronnym domu, jak i w niewielkim mieszkaniu.

Wszystko zależy od mądrego sposobu zagospodarowania przestrzeni, bowiem nie tylko domy nowoczesne mają potencjał na minimalizm.

Dowiedz się więcej: Domy pasywne i domy energooszczędne – czym się różnią?

Kuchnia w stylu minimalistycznym

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz - kuchnia w stylu minimalistycznym

Łazienka w stylu minimalistycznym

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz - łazienka w stylu minimalistycznym

Sypialnia w stylu minimalistycznym

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz - sypialnia w stylu minimalistycznym

Styl minimalistyczny – podstawowe zasady

Aby minimalizm na dobre zagościł w naszym życiu powinniśmy poznać kilka podstawowych zasad, w myśl których powinna zostać stworzona minimalistyczna aranżacja wnętrz.

Minimalizm a kolory ścian

Styl minimalistyczny zdecydowanie stawia na jasne, jednolite kolory. Często są to biel i odcienie szarości. Minimalizm dobrze oddają także kolory pastelowe. Sufit w stylu minimalistycznym niezmiennie od lat pozostaje biały.

Co jeszcze warto wiedzieć? Aranżacja wnętrz w stylu minimalistycznym nie akceptuje wzorzystych podłóg. Mogą to być kafle, gres czy panele – ważne, aby podłoga była ładna, lekko matowa i oczywiście estetyczna oraz sterylnie wyglądająca.

Dowiedz się więcej: Jak dobrać najlepsze kolory ścian przy pomocy palety barw

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz - dominująca kolorystyka

Minimalistyczne drzwi

Minimalizm dotyczy także drzwi. Nie powinny zbytnio się wyróżniać na tle całej aranżacji wnętrz, wręcz przeciwnie. Drzwi w stylu minimalistycznym powinny „wtapiać się w tło”. Idealnie sprawdzą się te, w białym kolorze – wyglądają lekko i subtelnie uzupełniają całość.

Dowiedz się więcej: Styl skandynawski w aranżacji wnętrz

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz - minimalistyczne drzwi

Oświetlenie w stylu minimalistycznym

Minimalizm lubi także nierzucające się w oczy oświetlenie. Ważna jest prostota i jednolitość. Wymyślne żyrandole i kolorowe lampki nie będą pasowały do minimalistycznej aranżacji wnętrz. Warto postawić na proste i praktyczne rozwiązania jakimi są jednolite lampy sufitowe, a także proste lampy stojące.

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz - oświetlenie w stylu minimalistycznym

Meble a upragniony minimalizm

Każdy, kto pragnie udekorować mieszkanie w tym stylu, zastanawia się jakie meble wybrać, aby w pełni oddawały minimalizm. Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem są meble modułowe w stonowanych kolorach. Świetnie sprawdzą się te w białej, szarej, a także czarnej kolorystyce.

Dowiedz się więcej: 11 pomysłów na nowoczesny salon

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz - minimalistyczne meble

Styl minimalistyczny dobrze znosi również połyskujące meble. Ważne jednak, aby ich kolor był jednolity i by nie zdominował wnętrza. W tym celu warto wybrać niskie meble – świetnie sprawdzą się np. minimalistyczne komody.

Dowiedz się więcej: Styl glamour w aranżacji wnętrz

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz - niskie meble

Ozdoby i dekoracja w stylu minimalistycznym

Mówi się, że minimalizm nie toleruje ozdób. Nie jest to do końca prawda. W aranżacji wnętrz w stylu minimalistycznym kładzie się nacisk na funkcjonalność każdego przedmiotu.

Jeśli dana rzecz nie jest praktyczna, nie ma tu na nią miejsca. Warto więc wybierać ozdoby i dekoracje, które pełnią jakąś funkcję. Trzeba także zachować umiar. Oczywiście, kilka minimalistycznych dekoracji, które pełnią tylko i wyłącznie funkcję ozdobną, nie zaszkodzi, a może nadać naszemu wnętrzu niespotykanego charakteru.

Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz - ozdoby w stylu minimalistycznym

ZOBACZ RÓWNIEŻ