Czym jest i czym wyróżnia się styl kolonialny? Zastanówmy się. W XIX wieku Wielka Brytania posiadała swoje kolonie na ogromnej części globu. Indie, część Afryki wraz z Egiptem, Karaiby, Bahamy, Honduras, Jamajka, Gujana Brytyjska i wiele innych lądów na świecie było częścią Zjednoczonego Królestwa.
Część z obywateli Wielkiej Brytanii przenosiła się na nowe ziemie i tam zakładała swoje domostwa. Przewozili wiele sprzętów, w tym meble, dlatego styl kolonialny jest mieszanką stylu wiktoriańskiego i egzotyki. Styl ten został później naśladowany przez inne nacje, Portugalię, Hiszpanię, Holandię.

Styl kolonialny – dla kogo?
Mieszanka stylowa, jaką oferuje kolonializm, jest przede wszystkim naznaczona egzotyką Azji, krajów Ameryk i Indii. Dlatego pośród eleganckich mebli znajdą się w nim także meble rattanowe, wiklinowe, ozdoby z drewna i naturalnych materiałów, takich jak skóry zwierząt. Mieszanina motywów zaczerpniętych z różnych stron świata tworzy niezwykłe połączenie, odpowiednie przede wszystkim dla ludzi, którzy kochają orient i motywy różnych kultur.

Styl kolonialny na pewno spodoba się osobom, które dużo podróżują i przywożą z tych wypraw pamiątki. Jest to dość swobodne potraktowanie tematu egzotyki, gdyż często w jednym wnętrzu znajdą się australijskie rzeźby obok afrykańskich narzut i rzeźbionych kuferków z Indii.
Oczywiście, część z tak wystylizowanych mebli możemy kupić w Polsce, gdyż istnieje wiele sklepów z ofertą bibelotów, tkanin, a nawet mebli z Chin, Indii czy Afryki.
Kolonializm nawiązuje w pewnym stopniu do stylu retro, dlatego idealnie wpasowuje się w tradycyjne gusta ludzi, którzy w życiu pragną przede wszystkim komfortu.

Jak urządzić dom w stylu kolonialnym?
Przede wszystkim musi on posiadać elementy charakterystyczne dla XIX-wiecznego salonu angielskiego. Kolory, jakich użyjemy są dość charakterystyczne, mimo iż stonowane. Beże, kolory piasku, brązy i inne naturalne barwy będą tu pasować doskonale.
Zaopatrzmy się w meble kolonialne, łóżka drewniane i szafki z mahoniu. Rzeźbione, ozdobione kolumienkami witryny również będą idealne.
Możemy również nadać wnętrzu bardziej kobiecego charakteru, stosując róże w wariacji kilku odcieni i kolor bordo. Jeśli lubimy wzorzyste tapety, możemy śmiało je wykorzystać jako dekorację ścian.

Diabeł tkwi w szczegółach
Pamiętajmy o tym, że to drogocenne artefakty nadają charakteru wnętrzu. Postarajmy się więc umiejętnie zastosować je do dekoracji pomieszczeń. Jeśli posiadamy pamiątki z podróży – wyeksponujmy je, nawet w ozdobnej gablotce przypominającej Wunderkammer (kunstkamera, czyli gabinet osobliwości przeznaczony do ekspozycji kolekcji różnorodnych obiektów).
Całość jednak nie ma tworzyć wrażenia składu rzeczy różnych – pamiętajmy, że dom to mieszkanie, a nie muzeum.

Uwaga! Część z artefaktów pochodzenia zwierzęcego znajduje się na liście przedmiotów zakazanych prawnie do obrotu handlowego. Tak jest w przypadku przedmiotów z kości słoniowej i zagrożonych gatunków, na przykład tygrysich skór.
Do dekoracji można użyć za to bębenków afrykańskich i innych instrumentów (nawet jeżeli na nich nie gramy), mis drewnianych, szkatułek z masy perłowej czy tkanin takich jak batiki.
Całe serie użytkowych przedmiotów możemy znaleźć w galeriach handlowych oraz małych, uroczych sklepikach.

Przy odrobinie fantazji możemy stworzyć przytulne wnętrze, w którym uda nam się odpocząć i nabrać sił, a także być może zrobić niewiarygodne wrażenie na odwiedzających nas gościach.
Styl kolonialny nie każdemu bowiem przypadnie do gustu, jednak osoby rozmiłowane w podróżach i historii z pewnością docenią wnętrze urządzone w ten sposób.

ZOBACZ RÓWNIEŻ