Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
19 Paź, 2017 - 03:00
Styl kolonialny w aranżacji wnętrz

Styl kolonialny w aranżacji wnętrz

Julia Ziółkowska

Każdy, kto chce urządzić swoje wnętrze w oryginalnym stylu, a w dodatku lubi nie tylko klasykę, ale także podróże, powinien wziąć pod uwagę styl kolonialny. Pokochasz go między innymi za niecodzienne motywy zdobnicze, naturalne materiały (takie jak drewno czy rattan) oraz wszechobecną egzotykę. Poznaj lepiej ten styl!

Czym jest i czym wyróżnia się styl kolonialny? Zastanówmy się. W XIX wieku Wielka Brytania posiadała swoje kolonie na ogromnej części globu. Indie, część Afryki wraz z Egiptem, Karaiby, Bahamy, Honduras, Jamajka, Gujana Brytyjska i wiele innych lądów na świecie było częścią Zjednoczonego Królestwa.

Część z obywateli Wielkiej Brytanii przenosiła się na nowe ziemie i tam zakładała swoje domostwa. Przewozili wiele sprzętów, w tym meble, dlatego styl kolonialny jest mieszanką stylu wiktoriańskiego i egzotyki. Styl ten został później naśladowany przez inne nacje, Portugalię, Hiszpanię, Holandię.

Styl kolonialny w aranżacji wnętrz - wnętrze w stylu kolonialnym

Styl kolonialny – dla kogo?

Mieszanka stylowa, jaką oferuje kolonializm, jest przede wszystkim naznaczona egzotyką Azji, krajów Ameryk i Indii. Dlatego pośród eleganckich mebli znajdą się w nim także meble rattanowe, wiklinowe, ozdoby z drewna i naturalnych materiałów, takich jak skóry zwierząt. Mieszanina motywów zaczerpniętych z różnych stron świata tworzy niezwykłe połączenie, odpowiednie przede wszystkim dla ludzi, którzy kochają orient i motywy różnych kultur.

Styl kolonialny w aranżacji wnętrz - sypialnia w stylu kolonialnym

Styl kolonialny na pewno spodoba się osobom, które dużo podróżują i przywożą z tych wypraw pamiątki. Jest to dość swobodne potraktowanie tematu egzotyki, gdyż często w jednym wnętrzu znajdą się australijskie rzeźby obok afrykańskich narzut i rzeźbionych kuferków z Indii.

Oczywiście, część z tak wystylizowanych mebli możemy kupić w Polsce, gdyż istnieje wiele sklepów z ofertą bibelotów, tkanin, a nawet mebli z Chin, Indii czy Afryki.

Kolonializm nawiązuje w pewnym stopniu do stylu retro, dlatego idealnie wpasowuje się w tradycyjne gusta ludzi, którzy w życiu pragną przede wszystkim komfortu.

Styl kolonialny w aranżacji wnętrz 0 jadalnia w stylu kolonialnym

Jak urządzić dom w stylu kolonialnym?

Przede wszystkim musi on posiadać elementy charakterystyczne dla XIX-wiecznego salonu angielskiego. Kolory, jakich użyjemy są dość charakterystyczne, mimo iż stonowane. Beże, kolory piasku, brązy i inne naturalne barwy będą tu pasować doskonale.

Zaopatrzmy się w meble kolonialne, łóżka drewniane i szafki z mahoniu. Rzeźbione, ozdobione kolumienkami witryny również będą idealne.

Możemy również nadać wnętrzu bardziej kobiecego charakteru, stosując róże w wariacji kilku odcieni i kolor bordo. Jeśli lubimy wzorzyste tapety, możemy śmiało je wykorzystać jako dekorację ścian.

Styl kolonialny w aranżacji wnętrz - łazienka w stylu kolonialnym

Diabeł tkwi w szczegółach

Pamiętajmy o tym, że to drogocenne artefakty nadają charakteru wnętrzu. Postarajmy się więc umiejętnie zastosować je do dekoracji pomieszczeń. Jeśli posiadamy pamiątki z podróży – wyeksponujmy je, nawet w ozdobnej gablotce przypominającej Wunderkammer (kunstkamera, czyli gabinet osobliwości przeznaczony do ekspozycji kolekcji różnorodnych obiektów).

Całość jednak nie ma tworzyć wrażenia składu rzeczy różnych – pamiętajmy, że dom to mieszkanie, a nie muzeum.

Styl kolonialny w aranżacji wnętrz - kuchnia w stylu kolonialnym

Uwaga! Część z artefaktów pochodzenia zwierzęcego znajduje się na liście przedmiotów zakazanych prawnie do obrotu handlowego. Tak jest w przypadku przedmiotów z kości słoniowej i zagrożonych gatunków, na przykład tygrysich skór.

Do dekoracji można użyć za to bębenków afrykańskich i innych instrumentów (nawet jeżeli na nich nie gramy), mis drewnianych, szkatułek z masy perłowej czy tkanin takich jak batiki.

Całe serie użytkowych przedmiotów możemy znaleźć w galeriach handlowych oraz małych, uroczych sklepikach.

Styl kolonialny w aranżacji wnętrz - pokój w stylu kolonialnym

Przy odrobinie fantazji możemy stworzyć przytulne wnętrze, w którym uda nam się odpocząć i nabrać sił, a także być może zrobić niewiarygodne wrażenie na odwiedzających nas gościach.

Styl kolonialny nie każdemu bowiem przypadnie do gustu, jednak osoby rozmiłowane w podróżach i historii z pewnością docenią wnętrze urządzone w ten sposób.

Styl kolonialny w aranżacji wnętrz - salon w stylu kolonialnym

ZOBACZ RÓWNIEŻ