Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
06 Wrz, 2018 - 03:00

Styl klasyczny w aranżacji wnętrz

Sylwia Łysak

Słyszałeś o wnętrzach klasycznych, ale nie wiesz czym konkretnie charakteryzuje się styl klasyczny w aranżacji wnętrz? Oto kilka pomocnych wskazówek.

Oglądając aranżacje wnętrz prezentowane na łamach magazynów często spotykamy się z określeniem „klasyczne wnętrze”. Czy jednak wiemy, co to właściwie oznacza? Jak rozpoznać klasycznie urządzone pomieszczenia i czym się charakteryzują? Sprawdźmy, co kryje się pod pojęciem styl klasyczny w aranżacji wnętrz i dowiedzmy się, jak zastosować go w praktyce. Zapraszamy do lektury artykułu!

Myląca etymologia nazwy

Teoretycznie, styl klasyczny w aranżacji wnętrz wywodzi się z epoki klasycyzmu (datowanej na XVIII wiek naszej ery), która była odpowiedzią na odważne i nieco kontrowersyjne rokoko. Nie możemy jednak stawiać znaku równości pomiędzy klasycyzmem a stylem klasycznym. Choć czerpie on wiele z tego czasu, to przewijają się w nim motywy znane ze wszystkich epok, również tych sprzed naszej ery. Podstawy stylu klasycznego znajdziemy nawet w architekturze Starożytnego Egiptu czy Grecji.

W klasycznych wnętrzach możemy odnaleźć elementy i motywy charakterystyczne dla starożytności, średniowiecza, renesansu, baroku, klasycyzmu, secesji, modernizmu czy biedermeieru. Klasyczną aranżacją nazwiemy także wnętrze urządzone w stylu angielskim bądź typowo eklektyczne.

Jak więc nazwać styl klasyczny inaczej, właściwie – to jest tak, aby nie kojarzyć go jedynie z klasycyzmem? Najlepiej chyba stylem uniwersalnym i ponadczasowym.

Styl klasyczny – uniwersalizm

Popularność stylu klasycznego wynika zapewne z jego uniwersalności. Jest to bowiem styl, dzięki któremu praktycznie każde wnętrze wygląda elegancko i przytulnie, a do tego jest niezwykle funkcjonalne. Klasyczna aranżacja to inaczej taka, która jest w stanie sprostać wielu gustom i różnorodnym potrzebom.

W klasycznym wnętrzu może zamieszkać każdy, niezależnie od wieku, stylu życia i preferencji estetycznych. Pomieszczenia zaaranżowane w stylu klasycznym budzą sympatię większości osób i niezwykle łatwo zmienić je „pod siebie”.

Uniwersalny wydźwięk klasycznych aranżacji sprawia, że są one chętnie prezentowane w magazynach branżowych czy Internecie. O domach i mieszkaniach urządzonych w klasycznej stylistyce mówi się, że są ponadczasowe. Dlaczego? Spróbujmy sprawdzić.

Styl klasyczny w aranżacji wnętrz - sypialnia

źródło zdjęcia: Getty Imagesake1150sb

Harmonia przede wszystkim

To co wyróżnia styl klasyczny na tle innych to niespotykana harmonia we wnętrzach. Klasyczne aranżacje charakteryzują się wyjątkową spójnością i idealną symetrią.

Spójność

To, co zwraca uwagę w klasycznych aranżacjach to niesamowita spójność. Nie ma w nich miejsca na przypadkowe elementy. W pomieszczeniach klasycznych nie spotkamy różnego rodzaju krzeseł przy jednym stole czy nowoczesnych dodatków na sielskim tle. Wnętrza klasyczne cechuje konsekwentność. Jeżeli sposób urządzenia domu lub mieszkania nawiązuje do jakiegoś motywu lub klimatu, to jest to widoczne w każdym pomieszczeniu.

Jeśli na jednej ze ścian zobaczymy tapetę, możemy być pewni, że został nią ozdobiony także inny fragment ściany, albo podobny wzór czy kolor odnajdziemy w zasłonkach, dekoracyjnych poduszkach bądź innych elementach przestrzeni. Aranżacje klasyczne mają jednoznaczny wydźwięk. Oglądając je, nie pytamy w jakim stylu zostały urządzone. Klasyka przychodzi nam na myśl jako pierwsza.

Symetria

We wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym bardzo istotną rolę odgrywa symetria. Przejawia się ona między innymi w rozkładach pomieszczeń. W klasycznych mieszkaniach i domach znajdziemy jedynie takie o typowych kształtach (prostokątne i kwadratowe), charakteryzujące się idealnymi proporcjami i przemyślanym rozmieszczeniem okien i drzwi.

Klasyczne wnętrza są bardzo ustawne i jasne – próżno szukać takich pozbawionych okien. Nawet gdy nie ma w nich mebli, łatwo jest wyobrazić sobie ich funkcje czy też umownie podzielić je na strefy. W klasycznych aranżacjach wszystko jest parzyste – liczba krzeseł przy stole czy foteli w zestawie wypoczynkowym, ciągi szafek kuchennych, zasłonki w oknach… Symetrię można dostrzec praktycznie na każdym kroku.

Styl klasyczny w aranżacji wnętrz - kuchnia

źródło zdjęcia: Getty Images / KatarzynaBialasiewicz

Stonowane barwy i delikatne wzory

Styl klasyczny w aranżacji wnętrz wyróżnia się także specyficzną paletą barw. Najchętniej stosuje się w nim kolory bezpretensjonalne, jasne i spokojne. Stonowane odcienie, takie jak na przykład beż, ecru, szarość czy biel dominują w tle, czyli elementach takich jak ściany czy podłogi.

Uzupełniają je okna, drzwi i meble utrzymane w palecie szarej, brązowej lub kremowej, a podkreślają dopuszczalne jedynie w tkaninach dekoracyjnych (zasłonach, poszewkach na poduszki, wyściółkach krzeseł) zielenie, niebieskości i turkusy.

W stylu klasycznym złoto i srebro nigdy nie gra pierwszoplanowej roli. Stosowane jest jedynie jako dodatek, w takich proporcjach, które nie nadają wnętrzu wrażenia przepychu. Do stylu klasycznego pasują wszelkie odcienie zgaszone i pastele.

Klasyczne aranżacje nie są jednak monochromatyczne i nudne pod względem kolorystycznym. Występują w nich bowiem ożywiające obraz całokształtu wzory, szczególnie często spotykane w tkaninach i charakterystycznych dla stylu klasycznego tapetach. Są one delikatne i subtelne, ale też wielobarwne. To w nich właśnie pojawiają się intensywniejsze odcienie typu neonowa zieleń bądź krwista czerwień, które w stylu klasycznym występują jedynie w elementach dekoracyjnych.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że styl klasyczny w aranżacji wnętrz lubi także subtelne ornamenty, na przykład na gzymsach gipsowych będących jego nieodłącznym elementem. W aranżacjach klasycznych ornamenty nie grają pierwszych skrzypiec (jak np. we wnętrzach secesyjnych), ale pojawiają się w miejscach, w których pełnią typowo dekoracyjną rolę.

Dowiedz się więcej: Styl secesyjny w aranżacji wnętrz >>

Styl klasyczny w aranżacji wnętrz - salon

źródło zdjęcia: Getty Images / ExperienceInteriors

Naturalne, wysokiej jakości materiały

Styl klasyczny w aranżacji wnętrz stawia na wysokiej jakości materiały, w dużej mierze pochodzenia naturalnego. Wśród wszystkich, jakie można wymienić, w klasycznych aranżacjach prym wiedzie z pewnością drewno. Dopuszczalne jest zarówno stosowanie gatunków lokalnych (takich jak dąb czy sosna), jak i egzotycznych (np. bambus lub orzech).

Poza drewnem, w aranżacjach klasycznych istotną rolę odgrywa kamień naturalny – zauważalny szczególnie w łazienkach i kuchniach, ale też innych elementach wyposażenia wnętrz. Klasyczne aranżacje lubią zarówno marmur i trawertyn, jak i nieco mniej szlachetny piaskowiec.

Jeśli chodzi o tekstylia, w klasycznych wnętrzach powinno się stosować jedynie te najwyższej jakości. Skórzany wypoczynek, perski dywan, firana z gęstego woalu, jedwabne poduszki – to właśnie elementy, które odpowiadają stylistyce klasycznej.

Złoto, srebro, szkło i metal to materiały, które powinny pojawiać się w stylu klasycznym w niewielkich proporcjach. Dlaczego? Ponieważ materiały te są zimne i surowe, przez co odejmują klasycznym aranżacją przytulności. Dobrze jest więc stosować je w taki sposób, by nie rzucały się w oczy.

Styl klasyczny w aranżacji wnętrz - salon uniwersalny

źródło zdjęcia: Getty Images / lichaoshu

Styl klasyczny – do jakich wnętrz pasuje?

Styl klasyczny w aranżacji wnętrz sprawdzi się w większości domów i mieszkań. Pasuje praktycznie wszędzie i nie kłóci się ani z dawną, ani ze współczesną stylistyką architektoniczną. Dość łatwo wprowadzić go w każdym wnętrzu, choć z pewnością najtrudniej w tym industrialnym, w którym wypada najpierw zakryć specyficzne dla niego surowości.

Podsumowując, styl klasyczny, wbrew temu co sugeruje jego nazwa, nie wywodzi się jedynie z epoki klasycyzmu. Odnosi się tak naprawdę do wszystkich najlepszych motywów minionych epok, również tych przed naszą erą. Aranżacje klasyczne są uniwersalne i ponadczasowe. Podobają się praktycznie wszystkim, gdyż charakteryzują się harmonią, spójnością i symetrią, której dopełnieniem są stonowane barwy i wzory oraz wysokiej jakości naturalne materiały.

ZOBACZ RÓWNIEŻ