Niegdyś służył do zagospodarowania przestrzeni starych i opuszczonych fabryk, dziś symbol wolności i luksusu – przedstawiamy styl industrialny w urządzaniu mieszkań.
Styl industrialny – rys historyczny
Gdy słyszymy „styl industrialny” ukazuje nam się przed oczami loft, prawdziwa hala przemysłowa, którą przerobiono na przestrzeń do mieszkania. Czym tak naprawdę jest ten sposób aranżacji wnętrz?
Powstał w Ameryce w latach 50-tych, głównie z powodu braku mieszkań. To wynalazek artystów, którzy urządzali sobie w ten sposób pracownie. Było to dla nich najodpowiedniejsze, gdyż w takiej przestrzeni mogli jednocześnie mieszkać i tworzyć. W dodatku tanim kosztem. Można luźno stwierdzić, że wszystko, do czego przyłożą rękę artystyczne dusze, wkrótce staje się modne. Nie inaczej jest w tym przypadku – obecnie lofty stały się drogimi mieszkaniami, choć niegdyś służyły jedynie jako swoiste „schrony” artystycznej biedoty.
Lofty i styl industrialny to bardzo modne rozwiązania przestrzenne. Patrząc choćby na warszawską Pragę widzimy ile obecnie tworzy się tam mieszkań w tym stylu. Jak urządzić własne cztery kąty w takim stylu i na co zwrócić uwagę podczas aranżacji?

Wyznaczniki stylu industrialnego
Obowiązujące zasady to między innymi łączenie przestrzeni w jedną całość (czyli jak najmniej ścian działowych) i surowość (najlepiej nie tynkujmy wewnątrz). Daje to efekt porównywalny do mieszkania w hali fabrycznej i o to właśnie chodzi.
Dowiedz się więcej: Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz

Duże okna i charakterystyczne lampy
Zadbajmy także o odpowiednie oświetlenie, które stworzy klimat mieszkania. Możemy pozostawić odsłonięte okna bądź zdecydować się na specjalne lampy sufitowe.
Uwaga! Jeśli boimy się wścibskich oczu sąsiadów lub budynek położony jest blisko ulicy, lepiej zdecydujmy się na rolety w oknach. Mieszkania w stylu industrialnym charakteryzują się dużymi, zajmującymi praktycznie całą ścianę oknami – warto zadbać o swoją prywatność i mimo wszystko zainstalować stylowe dekoracje okien.
Dowiedz się więcej: Dekoracje okien – czym zastąpić firanki?

Wszechobecna cegła
Ściany fabryk są często zbudowane z cegieł, możemy to wykorzystać jako element dekoracyjny i zadbać, by ich tkanka zdobiła wnętrze. Styl industrialny potrzebuje nieco szorstkości, ponieważ jego wyznacznikiem jest poprzednia funkcja. Liczą się także chłód i neutralność – również w dodatkach, np. takich jak ekspres do kawy.
Dowiedz się więcej: Tapety na ścianę – najciekawsze pomysły

Stylowe gadżety
Na pewno sprawdzą się tu bardzo modne i designerskie przedmioty, takie jak: stołki barowe, gięte z rurek meble czy rzucone niedbale tu i ówdzie pufy.
Postarajmy się, aby sprzęt AGD również odpowiadał stylistyce wnętrza. Lodówka wystylizowana na lata 50-te lub zmywarka w srebrnym kolorze pomogą nam uchwycić ten charakter.
Dowiedz się więcej: Pokój na poddaszu – 5 pomysłów na adaptację strychu

Kable, rury, beton i szkło, czyli esencja mieszkania loftowego
Możemy nie przejmować się zbytnio rurami pod sufitem czy wystającymi kablami. Takie elementy są wręcz pożądane dla stylu industrialnego. Podkreślą one jego prostotę i surowość.
Wykorzystajmy każdy możliwy szklany i betonowy element po to, aby wnętrze sprawiało indywidualne wrażenie.

Wystrój a naturalne elementy mieszkania
Wnętrze starajmy się urządzić z rozmachem, na który zasługuje tak duża przestrzeń. Duże meble, starocie i kupione na targowiskach części maszyn będą bardzo pomocne. Nawet takie elementy jak rdza czy śniedź, dodają uroku i charakteru takiemu lokum. Możemy wybrać meble zużyte lub kupione na wyprzedaży garażowej. Ważna we wszystkim jest oryginalność.
Użyjmy luster i odsłońmy wsporniki ścian, filary, kolumny, belki.
Dowiedz się więcej: Dlaczego kominek koza w salonie to dobry pomysł

Dodatki w stylu industrialnym
Ozdóbmy przestrzeń sztuką. Odpowiednia wydaje się związana z XX wiekiem awangarda: Andy Warhol, Jacson Pollock, Vasilij Kandinsky i Roy Lichtenstein. Dobrze skomponują się tu także plakaty, tabliczki informacyjne lub ostrzegawcze oraz znaki drogowe.
Dowiedz się więcej: Styl art deco w aranżacji wnętrz

Nie bójmy się eksperymentować. W końcu liczy się efekt, jaki możemy uzyskać wykorzystując ogromną przestrzeń. Każdy loft aż prosi się o takie wykorzystanie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
- New York, New York! Czyli wnętrze w nowojorskim stylu
- Styl vintage w aranżacji wnętrz
- Wystrój wnętrz – najpopularniejsze style w urządzaniu mieszkania
- 12 tanich pomysłów na małą kuchnię w stylu retro
- Styl glamour w aranżacji wnętrz
- Mieszkanie na poddaszu – wady i zalety
- Styl romantyczny w aranżacji wnętrz