ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
11 Sty, 2017 - 13:00
Styl i jakość, czyli Lenovo Yoga 900

Styl i jakość, czyli Lenovo Yoga 900

ARTYKUŁ PARTNERA

W ramach serii Yoga, chiński producent sprzętu stara się dostarczyć na rynek urządzenia, które można wykorzystać na wiele możliwych sposobów – nie tylko jako laptopy, ale także sprzęt mobilny. Doskonałym na to przykładem jest model 900.

Często trudno nam podjąć decyzję, które urządzenie przenośne będzie dla nas najlepsze – tablet czy laptop. Tablety są znacznie lżejsze i łatwiej je zmieścić w torebce lub nawet kieszeni. Nie mają jednak klawiatury i standardowo pracują na uproszczonym oprogramowaniu przeznaczonym dla urządzeń mobilnych. Laptopy są nieco trudniejsze w przenoszeniu, mają za to większy ekran, klawiaturę i pełny system operacyjny, co znacznie ułatwia codzienną pracę. Próbując osiągnąć równowagę pomiędzy tabletami, których raczej używamy dla rozrywki, a laptopami, które wykorzystujemy do pracy, producenci coraz częściej oferują urządzenia hybrydowe – na przykład takie jak Lenovo Yoga 900.

Pierwsze, co rzuca się w oczy, jak zresztą w przypadku każdej Yogi, jest możliwość nieskrępowanego obracania ekranem. Dzięki temu dysponujemy zarówno zwykłym laptopem, który może przybrać formę podstawki i namiotu, oraz tabletem, jeśli zdecydujemy się na odczepienie klawiatury.

Urządzenie występuje w dwóch wersjach: 12- i 13-calowej. Za każdym razem może jednak pochwalić się bardzo pomysłowo wykończą obudową, która na dodatek wytrzymała i elastyczna, o czym świadczy wspomniany fakt, iż zawiasy laptopa umożliwiają na obrócenie go o 360 stopni.

Dostępne konfiguracje

Bardzo ważne jest również to, co możemy zobaczyć w środku. Możliwości konfiguracyjne są bardzo szeroka, a poszczególne modele mogą bardzo się od siebie różnić. Jeżeli weźmiemy pod uwagę Lenovo Yoga 900 w wersji o przekątnej 13,3 cali, skorzystać możemy z procesorów Intel Core typu Ultra Low Voltage (bardzo niski pobór mocy). Są to układy szóstej generacji, a zdecydowanie najlepszym z nich jest i7-6500U, który gwarantuje bardzo stabilną pracę.

Model 12-calowy wykorzystuje natomiast procesory typowe dla urządzeń mobilnych. Na zdecydowanie najwięcej liczyć możemy w przypadku układu Intel m7-6Y75. Jak na model przeznaczony dla sprzętu mobilnego, zapewnia on całkiem przyzwoite osiągi. Nieco tylko gorzej jest w tańszych konfiguracjach, które zostały wyposażone w procesor m5-6Y54.

Niestety, w Lenovo Yoga 900 nie uświadczymy dedykowanej karty graficznej. Producent zdecydował się bowiem poprzestać na układach zintegrowanych, których możliwości, z oczywistych względów, są nieco ograniczone. Nie możemy więc liczyć na uruchomienie na laptopie najnowszych gier komputerowych.

Pewną rekompensatą dla tego faktu będą z pewnością montowane matryce w obu urządzeniach. W przypadku modeli 12-calowego, mamy bowiem do czynienia z rozdzielczością QHD (2560×1440), natomiast wersja 13-calowa korzysta z matrycy o rozdzielczości QHD+ (3200×1800). Zapewniają one naprawdę przyzwoitą jakość generowanego obrazu, kolorów, kontrastu i kątów widzenia.

Liczyć możemy również na szybkie działanie laptopa. Wszystko to dzięki zastosowaniu dysków twardych typu SSD, których maksymalna pojemność wynieść może 512 GB. Jeżeli chodzi natomiast o pamięć RAM, w mniejszym laptopie zamontować możemy kości do 8 GB, a w większej do 16 GB.

Za najmocniejszą konfigurację Lenovo Yoga 900 w wersji 13-calowej przyjdzie nam zapłacić około 6500 złotych. Model 12-calowy kosztuje natomiast około 5300 złotych. W przypadku zdecydowania się na słabsze konfiguracje, ostateczna cena może okazać się od kilkuset do nawet 2000 złotych mniejsza.

W podobnej cenie zakupić możemy HP Zbook, który jednak gwarantuje wykorzystanie znacznie lepszych podzespołów. Mowa tu przede wszystkim o procesorach i dedykowanej karcie graficznej. Warto zastanowić się więc, jakiego dokładnie sprzętu potrzebujemy.