Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
29 Wrz, 2017 - 05:00
Styl glamour w aranżacji wnętrz

Styl glamour w aranżacji wnętrz

Sylwia Łysak

Styl glamour to jeden z najczęściej wybieranych stylów aranżacji wnętrz. Sprawdź, czym się charakteryzuje i czy pasuje do Twojego domu lub mieszkania.

Choć słowo glamour pochodzi z języka niemieckiego, całkiem dobrze przyjęło się w języku polskim. Opisuje ono charakterystyczny styl życia, ubierania się i aranżacji wnętrz – i to o tym ostatnim będzie ten artykuł. Wyjaśnimy, czym charakteryzuje się styl glamour, do jakich pomieszczeń pasuje oraz jak zaznaczyć jego obecność we wnętrzu.

Barok po nowemu

Styl glamour ma bardzo dużo wspólnego z barokiem. Podobnie jak on kojarzy się ze splendorem, bogactwem i przepychem. Charakteryzuje się elegancją w zdecydowanej, nieco ekstrawaganckiej formie. Glamour po prostu kocha zachwycać.

Wnętrza zaaranżowane w tym stylu są efektowne i okazałe, mówi się o nich „urządzone z pompą”. Nazywa się je luksusowymi, choć w rzeczywistości mogą nie mieć z luksusem nic wspólnego.

 

Robią jednak wrażenie – przede wszystkim dzięki dbałości o szczegóły, wyszukanej estetyce, zaskakującym kontrastom i wszechobecnemu blaskowi. Styl glamour można kochać lub nienawidzić. Dla wielu jest on zbyt wystawny i przerysowany. Ci zaś, którzy go uwielbiają, podkreślają, że należy na niego patrzeć z przymrużeniem oka.

Dowiedz się więcej: 12 tanich pomysłów na małą kuchnię w stylu retro >>

 

Styl glamour od A do Z

Oto elementy, na które najbardziej trzeba zwrócić uwagę podczas aranżacji wnętrza w stylu glamour.

Kolorystyka

We wnętrzach glamour można stosować prawie wszystkie kolory – choć mówi się, że najbardziej pasują do nich odcienie fioletu (np. lawenda, wrzos czy lila). Niemniej jednak, dużo ważniejsze od samych stricte barw są mocne kontrasty.

Dowiedz się więcej: Styl art deco w aranżacji wnętrz >>

 

Idąc tym tropem, salon glamour może być czarno-biały, a sypialnia glamour beżowo-fioletowa. Ważne, by zastosowane w pomieszczeniach kolory podkreślały się wzajemnie. W tego typu wnętrzach można także postawić na barwy neutralne i zgaszone, pod warunkiem, że wydobędą urodę eleganckich dodatków.

Dowiedz się więcej: Styl minimalistyczny w aranżacji wnętrz >>

Styl glamour w aranżacji wnętrz - sypialnia glamour

Blask

Styl glamour ma jedną cechę, która zdecydowanie odróżnia go od innych.  Jest nią wszędobylski blask. Powinno się go poszukiwać między innymi w oświetleniu. Najlepiej postawić na oprawy ze srebra, chromowanej stali lub złota, ze szklanymi bądź kryształowymi kloszami.

Blask we wnętrzu glamour można wprowadzić także dodatkami, które przepuszczają lub odbijają światło. Matowe ozdoby są niewskazane, chyba, że są bardzo eleganckie lub bogato zdobione. W mieszkaniach i domach glamour błyszczą się także tkaniny –  atłasowy obrus, jedwabne poszewki na poduszki bądź zasłony z organzy. Warto o tym pamiętać, wybierając tekstylia do takiego wnętrza.

Styl glamour w aranżacji wnętrz - łóżko glamour

Wzory

Wnętrza zaaranżowane w stylu glamour charakteryzują także specyficzne wzory. Przeważnie można je zauważyć na tapetach czy płytkach łazienkowych, rzadziej – w tekstyliach, tapicerkach mebli wypoczynkowych i na dywanach.

 

Do najbardziej popularnych wzorów stylu glamour należą fantazyjne kwiaty, romby i motywy weneckie. Stosując je we wnętrzu, można w dość łatwy sposób wprowadzić do naszego mieszkania klimat glamour.

Dowiedz się więcej: Tapety na ścianę – najciekawsze pomysły >>

Styl glamour w aranżacji wnętrz - łazienka glamour

Hity stylu glamour

Są takie elementy wyposażenia wnętrz, które są wyznacznikami stylu glamour. Można do nich zaliczyć między innymi kanapy i fotele na bogato zdobionych nóżkach – wystarczy dodać do nich kilka barokowych bibelotów i salon glamour już jest gotowy.

 

Kolejnym hitem jest kryształowy żyrandol. Pasuje przede wszystkim do salonu, ale nie powstydzi się go też sypialnia glamour.

Styl glamour w aranżacji wnętrz - kryształowa lampa

Następnym popularnym dodatkiem do wnętrza w tym stylu jest tapeta glamour, czyli z bogatym, eleganckim wzorem i fakturą odbijającą światło. Często przykleja się ją w przedpokoju czy jadalni.

 

Ostatnim obowiązkowym gadżetem jest duże lustro w szerokiej, eleganckiej ramie. Może ono przeobrazić każdą klasyczną łazienkę w pokój kąpielowy glamour.

Styl glamour w aranżacji wnętrz - lustro w eleganckiej ramie

Wnętrze urządzone w stylu glamour zdaje się być luksusowe, co nie oznacza, że takie jest. Za wrażenie jakie sprawia odpowiedzialny jest przepych i elegancja, które są widoczne już na pierwszy rzut oka. Jeśli chcemy mieć wnętrze w stylu glamour, powinniśmy zastosować w nim odpowiednie kolory i kontrasty, charakterystyczne wzory oraz dodatki pełne blasku.

Kropkę nad i postawimy, gdy zastosujemy w aranżacji jeden z hitów stylu glamour. Kanapa lub fotel na zdobionych nóżkach, kryształowy żyrandol, tapeta glamour czy lustro w eleganckiej ramie potwierdzą, że urządziliśmy prawdziwie wytworne, bogate wnętrze zasługujące na miano Glamour przez duże G.

ZOBACZ RÓWNIEŻ