Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
07 Paź, 2017 - 03:00

Styl art deco w aranżacji wnętrz

Julia Ziółkowska

Bardzo elegancki i przyjemny styl art deco w urządzaniu mieszkań może wyrazić nasze poczucie piękna i funkcjonalności. Powrót do lat 20. XX wieku to przede wszystkim geometryzujące wzornictwo, interesująca ornamentyka i nowoczesność. Sprawdź, jak urządzić mieszkanie według zasad art deco.

Wśród nurtów XX wieku we wnętrzarstwie, sztuce użytkowej i plastycznej, jednym z najpopularniejszych jest styl art deco. Jego nazwa oznacza „sztuka dekorowania” (gdzie „deco” oznacza „decorative”).

Jak rozpoznać art deco?

Powstanie tego stylu datuje się na lata 20-te XX wieku. Święcił on triumfy przez całe międzywojnie, a także w późniejszych okresach kopiowano przedmioty codziennego użytku stworzone w tym stylu.

Art deco jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych nurtów, a przedmioty pochodzące z okresu dwudziestolecia są bardzo cenne. Fani designu na pewno wiedzą, że można zaopatrzyć się w oryginalne przedmioty z tego okresu na aukcjach sztuki, a czasem kupić je tanio na targach staroci.

Styl był odpowiedzią na secesję i panujący w niej brak dyscypliny przestrzeni. Znawcy mówią, że jest to art nouveau poddana geometryzacji. Faktycznie, panujące wzornictwo jest tu mocno geometryzujące. Kształty mebli, zegarów, naczyń, a nawet budynków dążą do ładu poprzez oddanie nie tylko kształtów, ale także funkcjonalności.

 

Wyznacznikiem stylu jest nowoczesność. Pojawiły się w użyciu trójkątne dzbanki, ornamentyka rautu (rombokształtne dekoracje), uproszczone formy zwierzęce i ludzkie, niekiedy wręcz kosmiczny design. W stylu art deco powstawały także maszyny takie jak odkurzacze, radia czy lokomotywy.

 

Aranżacja wnętrz w stylu art deco

Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco? Jest to wyzwanie, ponieważ nie tylko nie każdego z nas stać na oryginalne i często drogie przedmioty, ale także łatwo zabrnąć w gąszcz nowoczesnych stylistyk zbliżonych do art decorative.

Nie ma oczywiście w tym nic złego jeśli do mieszkania dodamy trochę odmiennych stylowo przedmiotów, jednak czysty styl art deco wymaga stosowania pewnych reguł. Takie wnętrza kojarzą się z luksusem, toteż materiały, meble i inne sprzęty muszą nie tylko spełniać zadania względem funkcjonalności, ale także być dekoracyjnymi, wysokiej jakości artefaktami. Art deco to styl z górnej półki. Nie da się go pomylić z żadnym innym.

 

Charakterystyczna dla niego elegancja to między innymi użyte materiały, na przykład podłogi ze szlachetnymi parkietami lub naśladujące rzymskie wille mozaiki.

Przedmioty codziennego użytku, na przykład lampy art deco czy fotele łączy jedna wspólna cecha: są zaprojektowane w celu jak najbardziej efektownego użytkowania, każda linia i najmniejszy detal służy funkcjonalności. Oprócz tego, styl wyróżnia piękno, bo art deco jest spełnieniem marzeń każdego projektanta wnętrz ze względu na rozmach i wprowadzane idee.

Styl art deco w aranżacji wnętrz - kuchnia art deco

Styl art deco przede wszystkim opiera się na symetrii. Także wewnętrzna spójność jest tu ważna, dlatego nie pozostawia żadnej rzeczy przypadkowi. Łączy aspekty stylu industrialnego z motywami naturalnymi i opiera się na bardzo nowoczesnych materiałach: metalu, drewnie, skórach naturalnych, marmurze oraz szlachetnych kruszcach, takich jak srebro.

 

Jest to styl epoki przemysłowej, doskonały do urządzania willi i dużych mieszkań zamożnej klasy średniej. Powstał zresztą z myślą o tym rodzaju odbiorcy, starając się przy tym przenosić także elementy stylu wysokiego do zwykłych mieszkań przeciętnych ludzi.

Dowiedz się więcej: Styl retro w aranżacji wnętrz >>

 

Kolorystyka jest tu żywa i jasna, choć w nowoczesnej formie bywa nieco stonowana. W oryginalnych aranżacjach artdecowskich nie dziwią zielone zegary z jadeitu czy jaskrawofioletowe obicia foteli. Obecnie kreuje się tego typu wnętrza na bardziej czarno-białe czy w odcieniach szarości, choć inspiracji można szukać także w innych tonacjach.

Dowiedz się więcej: Tapety na ścianę – najciekawsze pomysły >>

Styl art deco w aranżacji wnętrz - sofa art deco

Niezależnie od tego, jakie ostatecznie rozwiązania wybierzemy, postarajmy się zachować we wnętrzu jego oryginalny sznyt, to jest elegancję i przejrzystość nieprzeładowaną nadmiarem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ