Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
22 Sie, 2018 - 02:00
Styl angielski w aranżacji wnętrz

Styl angielski w aranżacji wnętrz

Grzegorz Bryszewski

Elegancja, harmonia i duża porcja romantyzmu. Taki właśnie będzie styl angielski w aranżacji wnętrz. Sprawdź, jakie są jego cechy charakterystyczne!

Styl angielski nazywany jest czasem stylem niemożliwym. Bo właśnie przy jego zastosowaniu udaje się stworzyć połączenie wręcz niemożliwe, czyli eleganckie i wytworne, ale też i ciepłe i przytulne wnętrza. Niekwestionowaną zaletą stylu angielskiego będzie też wyraźny romantyzm. W artykule podpowiadamy, jakie są cechy charakterystyczne tego stylu oraz materiały i rozwiązania, które są jego nieodłączną częścią. Zapraszamy do lektury!

Klimat wyraźnie sielski, czyli styl angielski

Styl angielski wyraźnie nawiązuje między innymi do sielskich wiejskich posiadłości w Wielkiej Brytanii i właśnie dlatego jego aranżacje będą tak mocno wykorzystywały naturalne materiały.

Meble i podłogi muszą być drewniane, dodatkowym i bardzo ważnym elementem będą tkaniny z motywami kwiatowymi. Ciekawym i dosyć charakterystycznym rozwiązaniem będzie malowanie mebli na biało, co dodaje wnętrzom delikatności i lekkości.

Styl angielski koniecznie musi także nawiązywać do typowych rozrywek brytyjskiej arystokracji. Stąd właśnie krata, która pojawi się w takich realizacjach i elementy dekoracyjne takie jak na przykład figurki koni czy też akcesoria myśliwskie. Także w tym wypadu będzie to nawiązanie do polowania czy też wyścigów konnych, które łączą w sobie dynamikę i wyraźną elegancję.

 

Ściany z „obowiązkową” boazerią

Po czym jeszcze można poznać styl angielski? Ważnym i charakterystycznym elementem wspomnianego tego stylu będą specjalnie ozdobione ściany. Nietrudno się domyślić, że także w tym przypadku można się spodziewać elementów wytwornych i eleganckich.

Ściana budynku przygotowanego w stylu angielskim koniecznie powinna się dzielić na dwie części – w dolnej znajdzie się listwa przypodłogowa i ozdoby takie jak boazeria, lamperia czy też panele, górna część ściany jest natomiast zarezerwowana na tapety, które powinny oferować mocne wzory kwiatowe lub geometryczne. Całość dopełnić może ozdobny gzyms (rzadziej dekoracyjna listwa) przy suficie.

Ściany w angielskim wydaniu powinny być także ozdobione lustrami, zdobionymi talerzami czy też zegarami. Rola takich dekoracyjnych elementów jest prosta – chodzi o nadanie domom przytulnego i rustykalnego charakteru.

Dowiedz się więcej: Styl rustykalny w aranżacji wnętrz >>

 

Wytworne meble w stylu angielskim

Meble w stylu angielskim będą drewniane i bogate w zdobienia – gzymsy, żłobienia, elementy dekoracyjne. W idealnej aranżacji w stylu angielskim nawet masywne i dobrej jakości meble nie powinny przytłaczać i dominować w przestrzeni.

Styl angielski to wyraźne przeciwieństwo nowoczesnego minimalizmu – meblom będą więc towarzyszyć przeróżne stoliki, szafeczki, podnóżki i pufy. Niemal niezbędnym uzupełnieniem takiego będą też bibeloty i dekoracje – figurki z porcelany lub ceramiki, wazony z kwiatami, rzeźby i obrazy.

Głównym punktem salonu stają się meble tapicerowane – muszą tam się znaleźć duże, miękkie sofy z motywami kwiatowymi (zazwyczaj będzie to róża, którą uwielbiają Anglicy). Nieodłącznym punktem salonu w stylu angielskim jest kominek lub jego imitacja.

Dowiedz się więcej: Jak urządzić salon z kominkiem? >>

Na wrażenie przytulności muszą wpłynąć także tekstylia – poduszki, obrusy, miękkie narzuty albo mocno falbaniaste zasłony z frędzlami.

Co z podłogą? Wykonana z drewna podłoga powinna być przykryta wzorzystym dywanem, rzadziej stosowanie rozwiązanie polega na położenie wykładziny w jasnym kolorze.

 

Kolory odmienne niż za oknem

Wystrój wnętrz w stylu angielskim wymaga stosowania kolorów w jasnej tonacji. Tworząc aranżację wnętrz można więc używać kolorów pastelowych i wszelkich odcieni bieli w połączeniu z naturalnymi barwami drewna, gliny, wanilii lub miodu.

Uzupełnieniem takich przytulnych, ale też i częściowo monotonnych kolorów mogą być dodatkowe – czerwone, niebieskie lub zielone detale. Zazwyczaj stanowią one jednak dodatek do dominującej pasteli i znajdują się na przykład na drzwiach, balustradach czy też drobnych elementach dekoracyjnych.

Skąd takie zamiłowanie Anglików do jasnych barw we wnętrzach? Jedna z żartobliwych teorii mówi o tym, że deszczowa pogoda przyzwyczaiła ich do ponurej aury i jesiennych kolorów, we własnych domach stosują więc bardziej żywą kolorystykę.

 

Dla kogo taki styl?

Styl angielski to propozycja dla osób wrażliwych na sztukę, szukających rodzinnej atmosfery i lubiących otaczać się pięknymi przedmiotami. Spodoba się on także osobom o romantycznych zapędach, zainteresowanych historią.

Starannie wykonane aranżacje w stylu angielskim mogą być także wyraźną oznaką statusu społecznego – stąd popularność takich wnętrz w posiadłościach arystokratów i osób zamożnych. Najbardziej oczywiste zastosowanie stylu angielskiego przychodzi na myśl w przypadku mieszkania w domu lub posiadłości za miastem, wykończeni wnętrza w takich wydaniu w nowoczesnym apartamentowcu w środku miasta będzie natomiast bardzo trudne, ale nie niemożliwe.

Oprócz amatorów i entuzjastów stylu angielskiego można znaleźć także osoby, które go po prostu nie lubią i nie rozumieją. W takich sytuacjach padają zarzuty, że wspomniany styl jest zbytnio staroświecki i przestarzały. Na pewno na bakier ze stylem angielskim będą osoby, które cenią sobie nowoczesność i designerskie dodatki.

 

Styl angielski w dwóch odmianach

Część osób zajmujących się zawodowo aranżacją wnętrze dzieli styl angielski na dwa rodzaje: wiejski i kolonialny.

Wiejski styl angielski

 

Cechą stylu wiejskiego będzie przytulność, wygoda i rodzinne klimaty. Będą tutaj dominowały jasne (głównie pastelowe) kolory i wzorzyste tapety na ścianach. Co z meblami? Idealna aranżacja w tym wydaniu stylu angielskiego będzie się składała z dużej, miękkiej sofy z dodatkami – wygodnym fotelem lup podnóżkiem.

Kuchnia wykonana w tym wydaniu musi być przytulana i wypełniona wszelkiego rodzaju ceramicznymi naczyniami, kubkami i kwiatowymi tekstyliami. Ważnym elementem tego pomieszczenia będzie też wyspa.

Dowiedz się więcej: Dla kogo kuchnia z wyspą to dobry pomysł >>

Kolonialny styl angielski

 

Styl angielski w kolonialnym wydaniu będzie utrzymany w zdecydowanie ciemniejszej kolorystyce niż w przypadku jego poprzednika. Będą tutaj dominowały kolory głębokie, tajemnicze i eleganckie, popularne motywy, które sprawdzą się w takiej aranżacji to podłużne pasy i szkocka krata. Co ciekawe – w tym wydaniu pojawiają się również kwiaty, ale te elementy dekoracyjne mogą być bardziej przytłumione.

Kolonialne wydanie inaczej jest nazywane stylem myśliwskim, stąd wykorzystanie na ścianach sztukaterii lub drewnianych okładzin ściennych i solidne, bukowe meble drewniane (często w ciemnym kolorze), które znajdą się w pomieszczeniach.

Oprócz ciemniejszych kolorów, wyraźną zmianą w stosunku do stylu wiejskiego będzie rezygnacja z mebli tapicerowanych z motywami kwiatowymi – w tym przypadku zastosowanie będą więc miały ciężkie i bardzo eleganckie meble tapicerowane skórą naturalną lub eko-skórą, najczęściej w kolorze czarno-brązowym lub odcieniach karmelowych.

Niekwestionowanym symbolem stylu angielskiego w wydaniu kolonialno-myśliwskim będzie sofa masywna. Przyjęło się, że symbolem jest tutaj sofa Chesterfield – masywna, z ozdobnym pikowaniem na obiciu i charakterystycznymi podłokietnikami. Pierwsze skórzane kanapy o nazwie „chesterfield” pojawiły się już na początki XIX wieku, był to idealny mebel dla dżentelmena i musiał znaleźć się w każdym gabinecie czy każdej biblioteczce.

Chociaż początkowo ten charakterystyczny mebel występował tylko dwóch kolorach – czarnym lub brązowym – i był wykonywany wyłącznie ze skóry, to teraz na rynku można łatwo znaleźć sofy wykonane z różnorodnych materiałów i o różnych kolorach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ