ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
30 Cze, 2018 - 01:00

Studia zaoczne – wady i zalety

ARTYKUŁ PARTNERA

W Polsce studia zaoczne są bardzo popularne – wybiera je 30% wszystkich studentów. Poznaj wszystkie plusy i minusy studiowania w tym trybie!

Studia zaoczne z założenia przeznaczone są dla osób pracujących zawodowo, czyli nie mających możliwości uczęszczania na zajęcia w trybie dziennym. W praktyce ten rodzaj studiowania wybierają także osoby, które nie dostały się na studia stacjonarne i nie chcą czekać rok na kolejną rekrutację.

Na temat studiów zaocznych narosło wiele mitów, np. że są to studia gorszej kategorii. Bez wątpienia mają one i zalety, i wady – warto je sobie uświadomić, zanim podejmie się decyzję o trybie studiowania.

Studia zaoczne – w jaki sposób organizowane są zajęcia?

Studia zaoczne są najpopularniejszą formą studiów niestacjonarnych, czyli niewymagających od studentów codziennej obecności na uczelni, jak to jest w przypadku studiów dziennych (zajęcia na studiach stacjonarnych odbywają się z od poniedziałku do piątku).

Dowiedz się więcej: Studia stacjonarne czy niestacjonarne – co wybrać? >>

Z reguły zajęcia na uczelni na studiach zaocznych prowadzone są 2 razy w miesiącu. Tzw. zjazdy odbywają się najczęściej w co drugi weekend, podczas którego studenci zaoczni są zobowiązani uczestniczyć w wykładach i ćwiczeniach prowadzonych od rana do wieczora.

Oprócz tego pod koniec każdego semestru odbywają się sesje egzaminacyjne, które nierzadko wymagają od studentów przyjazdu na uczelnię w dodatkowych terminach.

Studia zaoczne – pozwalają zdobyć każdy dyplom na każdym kierunku

Z reguły program nauczania studiów zaocznych i dziennych jest taki sam, jednak studenci zaoczni muszą w znacznie większym stopniu zdobywać wiedzę samodzielnie z powodu ograniczonej liczby zajęć.

Zaletą studiów zaocznych jest to, że można dzięki nim ukończyć studia każdego stopnia:

  • studia I stopnia – zwykle trwają 3 lub 3,5 roku i pozwalają uzyskać tytuł licencjata lub inżyniera,
  • studia II stopnia – trwają od 3 do 5 semestrów i kończą się uzyskaniem tytułu magistra,
  • studia doktoranckie – są to studia III stopnia, które trwają średnio od 2 do 4 lat,
  • studia podyplomowe – w trybie zaocznym trwają zwykle 2 semestry i są uzupełnieniem studiów I lub II stopnia.

Studia niestacjonarne umożliwiają zdobycie wykształcenia w zasadzie na każdym kierunku – zaocznie można ukończyć m.in. prawo, ekonomię, pedagogikę, informatykę, architekturę, a nawet bardzo trudne kierunki studiów, takie jak medycyna i aktorstwo.

Odpłatność studiów zaocznych

Istotną cechą studiów zaocznych jest ich odpłatność, nawet na uczelniach publicznych. Czesne płatne jest zwykle za każdy semestr, choć wiele uczelni umożliwia rozłożenie płatności na comiesięczne raty. Studenci o niskich dochodach mogą się ubiegać o stypendia socjalne. Na niektórych uczelniach oferowane są także zniżki oraz stypendia naukowe dla najlepszych studentów.

Dowiedz się więcej: Stypendia dla studentów – kto i jaką pomoc może otrzymać >>

Wysokość czesnego za jeden semestr studiów na najpopularniejszych kierunkach waha się w zależności od uczelni i miasta od 2 000 do 4 000 zł. Najdroższe studia niestacjonarne są na kierunkach medycznych, gdzie cena za semestr wynosi nawet 10 000 zł, a także podyplomowe studia menedżerskie MBA, które kosztują od 20 000 do 60 000 zł w Polsce i średnio 40 000 euro za granicą.

Do najtańszych kierunków należą m.in. religioznawstwo, filozofia, czy bibliotekarstwo, gdzie jeden semestr kosztuje średnio 1 500 zł.

Ukończenie studiów w trybie zaocznym sporo kosztuje i nie każdego stać na taki wydatek, co bez wątpienia należy zaliczyć za wadę tej formy studiowania.

Studia zaoczne – największe plusy

Studia niestacjonarne odbywające się w trybie zaocznym, czyli podczas weekendów, mają bardzo wiele zalet. Do najważniejszych z nich należą między innymi niżej wymienione.

Studia zaoczne - wady i zalety - studenci

Możliwość zdobycia jednocześnie wykształcenia i doświadczenia zawodowego

Jest to najważniejsza zaleta studiów zaocznych, która jednocześnie jest najczęstszym powodem wyboru właśnie takiego trybu nauki. Młodzi ludzie coraz częściej chcą jak najwcześniej zarabiać pieniądze i budować swoją ścieżkę kariery.

Dzięki studiowaniu i jednoczesnej pracy mogą w wieku 25-26 lat wpisać w swoim CV nie tylko wyższe wykształcenie, jak absolwenci studiów stacjonarnych, ale także doświadczenie zawodowe, co ułatwia im zdobycie dużo lepszej pracy i wcześniejszą możliwość wspięcia się na wyższe szczeble kariery.

Dowiedz się więcej: Jak napisać CV dla studenta? >>

Doskonała szkoła samodzielności i organizacji

Studia stacjonarne pod wieloma względami przypominają szkołę średnią – tutaj również wiedza jest podana na tacy podczas codziennych zajęć, a studenci poza nauką rzadko miewają dodatkowe obowiązki (owszem, część żaków dorabia, ale są to zwykle prace dorywcze).

Tymczasem pracujący zawodowo studenci zaoczni muszą dość szybko nauczyć się takiej organizacji swoich zajęć, by starczyło im czasu i na obowiązki związane z pracą, i na te związane z nauką.

Dodatkowo duży zakres wiedzy muszą pozyskać we własnym zakresie według wskazówek wykładowców. Mogą to robić jedynie wieczorami i w dwa weekendy w miesiącu, ponieważ podczas pozostałych dwóch mają zwykle zajęcia na uczelni.

Możliwość wcześniejszego założenia rodziny

Choć małżeństwa i dzieci zdarzają się również wśród studentów dziennych, dużo łatwiej pogodzić obowiązki rodzinne z nauką studentom studiów zaocznych. Z reguły świeżo upieczone mamy wolą studia niestacjonarne, ponieważ dzięki temu mogą więcej czasu spędzać ze swoimi dziećmi.

Szansa na rozwój dla osób w każdym wieku

Dzięki studiom zaocznym wiele osób w wieku 40, a nawet 50 lat zdobywa wyższe wykształcenie, którego nie udało im się zdobyć zaraz po szkole, a które jest im niezbędne do awansu w pracy (np. wśród menedżerów niezwykle popularne są dzisiaj studia MBA).

Wśród studentów zaocznych nie brakuje także osób w średnim wieku, które chcą całkowicie zmienić swój profil zawodowy. Tryb zaoczny nauki pozwala im prowadzić normalne życie zawodowe i jednocześnie podnosić kwalifikacje.

Dowiedz się więcej: Umiejętne zarządzanie czasem – czym jest work-life balance >>

Jakie wady mają studia zaoczne?

Oprócz wymieniowych już wysokich kosztów studia zaoczne mają także kilka innych minusów, o których warto pamiętać.

Studia zaoczne - wady i zalety - nauka w bibliotece

Mniejsza elastyczność w wyborze miejsca studiowania

Ze względu na obowiązki zawodowe i nierzadko także rodzinne, studenci zaoczni zwykle zmuszeni są do studiowania jak najbliżej miejsca zamieszkania. To z kolei w wielu przypadkach powoduje, że nie mogą studiować na najlepszej lub wymarzonej uczelni.

Trzeba jednak przyznać, że ze względu na coraz lepiej rozwiniętą sieć połączeń lotniczych, coraz więcej jest studentów wybierających zaoczne studia za granicą.

Dowiedz się więcej:  Najlepsze miasta studenckie w Polsce >>

Studiowanie w trybie zaocznym jest trudne i wymaga dużego wysiłku

Niestety studia zaoczne nie dla wszystkich okazują się odpowiednie, co najlepiej widać w liczbie osób docierających do ostatniego semestru. Należy pamiętać, że program nauczania na studiach niestacjonarnych jest zazwyczaj taki sam, jak na studiach stacjonarnych, tyle że większość wiedzy student zaoczny musi zdobyć samodzielnie.

Pracując zawodowo, nie każdy ma siłę na to, by wieczorami ślęczeć nad książkami. Odbywające się średnio dwa razy w miesiącu zjazdy podczas weekendów sprawiają, że studenci zaoczni nie mają zbyt wielu czasu nie tylko na naukę, ale również na wypoczynek.

Kłopot z organizacją wyjazdów na zajęcia

Zwykle tylko część studentów zaocznych pracuje i mieszka w tym samym mieście, gdzie odbywają się zajęcia. Zazwyczaj większość z nich musi dojeżdżać z okolicznych miejscowości, a dodatkowo także organizować sobie nocleg, ponieważ zajęcia na uczelni obywają się najczęściej od rana do wieczora w sobotę i niedzielę.

Dojazdy oraz konieczność znajdowania miejsca na nocleg bywają zwykle bardzo kłopotliwe, męczące, a dodatkowo generują spore koszty.

Brak studenckiego życia

Studia zaoczne, zwłaszcza dla osób dojeżdżających na zajęcia z innych miejscowości, praktycznie nie pozwalają w ogóle zasmakować typowego studenckiego życia. Studenci zaoczni rzadko są członkami organizacji studenckich i nie biorą udziału w kołach naukowych. Nie mają też wielu okazji do brania udziału w studenckich imprezach kulturalnych i rozrywkowych.

Niestety między studentami zaocznymi rzadko zawiązują się głębsze przyjaźnie – często bywa tak, że przez kilka semestrów studenci w tej samej grupie nie znają się dobrze z imienia i nazwiska.

Niższy poziom nauczania – fakt czy mit?

Wiele osób do wad studiów zaocznych zalicza również niski poziom nauczania. Jest to jednak mit związany z niezrozumieniem specyfiki tej formy studiowania, gdzie wiedzę należy zdobywać w dużym stopniu samodzielnie.

Na studiach zaocznych wykładają ci sami profesorowie co na studiach stacjonarnych, jest też ten sam program nauczania i niczym się nie różni dyplom uzyskany na studiach zaocznych od dyplomu studentów dziennych. Poziom nauczania zależy zwykle od zupełnie innych czynników niż od trybu studiowania – pod tym względem większe znaczenie ma sama uczelnia i jej renoma.

Jeśli ktoś właśnie zastanawia się, jakie studia wybrać, studia zaoczne czy stacjonarne, powinien dobrze przemyśleć wszystkie za i przeciw. Szacuje się, że w Polsce średnio 1/3 studentów to studenci studiów niestacjonarnych, do których zalicza się studia zaoczne i wieczorowe.

Tryb zaoczny jest bardzo popularny, ale ma największy sens w przypadku osób, które rzeczywiście już podjęły pracę zawodową i są skłonni do wielu poświęceń, aby zdobyć wykształcenie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ