Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
08 Maj, 2018 - 01:00

Studia za granicą – czy warto? Fakty i mity

Mariola Krzyżak

Studia za granicą to marzenie wielu młodych ludzi. Istnieje jednak wiele stereotypów dotyczących tego, jak wygląda nauka poza Polską. Jeżeli również zastanawiasz się nad wyjazdem, przeczytaj nasz artykuł! Pomoże Ci on w zweryfikowaniu swoich wyobrażeń i pozwoli na rozwianie pewnych mitów.

Studia za granicą to marzenie, które tli się w głowie wielu młodych ludzi chcących przeżyć w swoim życiu coś nowego lub pragnących zdobyć wiedzę na wybranym uniwersytecie. Jednak mity, które narosły wokół tej kwestii często skutecznie zniechęcają do podejmowania próby pogoni za swoimi pragnieniami. Warto więc ustalić pewne fakty i obalić krążące w obiegowej opinii mity. Do dzieła!

Studia za granicą – obalamy mity!

Mit 1: Studia za granicą to ogromny wydatek

Najpopularniejszym mitem powtarzanym niczym mantra w momencie, kiedy ktoś planuje wyjazd w celach naukowych, jest przekonanie, że studia za granicą muszą kosztować majątek. Mit! Owszem, edukacja nie jest tania, ale studiowanie poza Polską nie musi kosztować wcale dużo więcej niż w naszym kraju. Wszystko zależy od dobrej organizacji.

Przede wszystkim warto wybrać destynację, w której edukacja na poziomie uniwersyteckim jest darmowa. Na przykład studia w Anglii są płatne, na najlepszych uczelniach jest to bardzo wysoka cena, jednak już studia w Danii są darmowe, również dla przyjezdnych.

Jeżeli decydujemy się na taki wyjazd, to pierwszym krokiem w celu zaoszczędzenia jak największych kwot jest rozpoczęcie poszukiwania atrakcyjnych stypendiów i dofinansowań. Wiele uczelni oferuje swoim studentom atrakcyjne premie za wysokie wyniki w nauce lub zapomogę na rzecz utrzymania się w nowym kraju.

Można także wnioskować o np. o pożyczkę rządową dla obywateli Unii Europejskiej, której spłata następuje dopiero po znalezieniu pracy o wynagrodzeniu pozwalającym na regulowanie długów. O dopłatę można ubiegać się już w Polsce,  by mieć pewność, że wyjazd nie będzie zbyt dużym obciążeniem finansowym.

Dowiedz się więcej: Kredyt studencki na studia magisterskie za granicą >>

Stereotyp wokół kwestii pieniężnych być może wziął się z przekonania, że podczas studiowania za granicą jesteśmy zdani jedynie na siebie. Jest natomiast inaczej i spora dawka samozaparcia oraz dokładnie wypełnianie kolejnych formalności może zaowocować atrakcyjną pomocą umożliwiającą utrzymanie się poza Polską bez znacznego obniżenia standardów życia.

Studia za granicą - koszty

Mit 2: Studia za granicą to wieczne wakacje

Błąd! Wiele osób kojarzy wyjazd z Polski automatycznie z wakacjami i wypoczynkiem. Mnóstwo z nich idzie o krok dalej twierdząc, że studia za granicą to prawie jak przedłużony urlop. Owszem, wiele destynacji oferuje swoim studentom wręcz rajskie okoliczności zdobywania wiedzy. Nie znaczy to jednak, że młodzi ludzie wyjeżdżając w takie miejsce są automatycznie zwalniani z wszystkich obowiązków.

Dokładnie tak samo jak w Polsce będą musieli się uczyć, przesiadywać w bibliotekach, pisać prace na zaliczenie czy zdawać egzaminy. Żadnej taryfy ulgowej na wylegiwanie się na plaży! Poza tym, w Polsce też mamy wiele pięknych miejsc idealnych do relaksu, a jednak o studiowaniu w Polsce nie myślimy jak o wakacjach.

Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że zdobywając edukację poza granicami kraju jesteśmy potencjalnie narażeni na więcej sytuacji stresowych, co niekoniecznie kojarzy się z odprężeniem towarzyszącym urlopowi.

Studia za granicą - wakacje

Mit 3: Studia za granicą wymagają biegłej znajomości języka

Nie jest to do końca prawda. Oczywiście, posługiwanie się językiem danego kraju w stopniu zaawansowanym będzie dużym ułatwieniem, jednak nie w każdym przypadku jest to wymagane już na wstępie.

Wiele uczelni oferuje swoim studentom kursy językowe przygotowujące do podjęcia studiów w języku tubylców. Na uniwersytetach na całym świecie dostępne są także kierunki studiów, na których językiem wykładowym jest angielski.

Dowiedz się więcej: Nauka języka obcego w domu – najskuteczniejsze sposoby >>

Studia za granicą - język

Mit 4: Studia za granicą tylko dla kierunków językowych

Kolejny ze stereotypów dotyczy stwierdzenia, że ze studiów poza granicami Polski mogą profitować jedynie osoby na kierunkach językowych. Faktycznie, dla takich studentów będzie to ogromna szansa na zdobycie nowych umiejętności także w praktyce.

Jednak za granicą można podejmować naukę na wszystkich kierunkach, a dla wielu młodych ludzi uniwersytet oferujący im najlepszą ścieżkę rozwoju będzie znajdować się właśnie poza Polską. Studia medyczne, inżynierskie czy humanistyczne mogą być bardziej atrakcyjne w innych krajach, dlatego podczas poszukiwań nie warto ograniczać się jedynie do ojczystych placówek.

Dowiedz się więcej: Zawody przyszłości – jakie studia wybrać? >>

Studia za granicą - kierunki

Mit 5: Studiowanie za granicą tylko dla początkujących

Podejmowanie edukacji poza Polską często kojarzone jest z wyjazdem już na początku swojej akademickiej kariery lub w jej trakcie w ramach wymiany studenckiej.

Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że także studia doktoranckie czy studia podyplomowe można kontynuować za granicą. Do tego w takim momencie życia, kiedy zebraliśmy już sporo doświadczeń, zmiana środowiska może okazać się nową motywacją do rozwoju poszerzając horyzonty myślowe i otwierając na nowe możliwości.

Dowiedz się więcej: Studia podyplomowe – najlepsze kierunki w Polsce >>

Studia za granicą - dla kogo?

Mit 6: Na studia za granicą ciężko się dostać

Wiele osób marzenia o studiach za granicą odkłada między bajki będąc przekonanym, że przyjęcie na wybrany uniwersytet będzie wymagało bardzo wysokich wyników w nauce lub że polskie dyplomy nie będą odpowiednio respektowane. To także jest mit!

Na większości europejskich uczelni nie wymaga się zdawania międzynarodowej matury, a wyniki z polskich szkół są odpowiednio przeliczane, często nawet na korzyść studenta, ze względu na szeroki zakres materiałów obowiązujących na ojczystych uniwersytetach czy szkołach.

Warto więc przynajmniej spróbować przystąpienia do rekrutacji. Może się bowiem okazać, że nasz wymarzony cel jest łatwiejszy do osiągnięcia niż zakładaliśmy na wstępie.

Dowiedz się więcej: Erasmus Praktyki – jak wyjechać, kiedy aplikować >>

Studia za granicą - rekrutacja

Studia za granicą – fakty potwierdzające, że warto!

Poszerzanie horyzontów

Studia za granicą pozwalają na zdobywanie zupełnie nowych doświadczeń, a tym samym poszerzanie naszych horyzontów myślowych. Na uniwersytetach spotkamy się bowiem z zupełnie nową kulturą, poznamy wiele nowych osób i popatrzymy na świat z nowej perspektywy.

Podniesienie atrakcyjności na rodzimym rynku

Dyplom zagranicznej uczelni na rodzimym rynku jest uważany za bardzo atrakcyjny. Potencjalny pracodawca z pewnością doceni zdobyte przez nas doświadczenia, naszą zdolność do szybkiego przystosowywania się do nowych warunków czy umiejętność porozumiewania się z osobami o różnych podłożach kulturowych.

Zwiedzanie nowych miejsc

Pomimo tego, że studia za granicą to nie wakacje, to jednak poznawanie nowych miejsc wpisuje się nieodłącznie w szereg zalet takiego wyjazdu. Z pewnością przez długie lata będziemy z nostalgią wspominać miejsca, w których mieliśmy okazję mieszkać.

Poznawanie nowych kultur

Umiejętność odczytywania kodów wielu kultur jest dużą zaletą i z pewnością przyda nam się w późniejszym życiu. Do tego poznawanie obyczajów i tradycji innych krajów pozwala nam na lepsze rozumienie siebie i poprawia umiejętności komunikacyjne. Dziki temu będziemy w stanie złapać lepszy kontakt z każdym napotkanym na naszej drodze człowiekiem.

Dowiedz się więcej: Praktyki studenckie za granicą – co musisz wiedzieć? >>

Studia za granicą to temat, wokół którego wykreowano wiele mylnych przekonań. Nie warto jednak kierować się stereotypami. Jeżeli marzymy o edukacji w nowym kraju, to trzeba zrobić wszystko, by nasze pragnienia zrealizować, nie oglądając się na to, co myślą o tym inni. W końcu to nam pozostaną piękne wspomnienia i doświadczenia, które mogą owocować przez całe życie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ