Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
31 Paź, 2018 - 00:00
Studia w Niemczech dla Polaków

Studia w Niemczech dla Polaków

Mariola Krzyżak

Dla kogo studia w Niemczech to dobra opcja? Jak dostać się na niemieckie uczelnie i czym różnią się one od polskich? Odpowiadamy!

Studia w Niemczech to marzenie wielu młodych Polaków. Kraj naszych zachodnich sąsiadów może poszczycić się dużą liczbą renomowanych uczelni na wysokim poziomie, których dyplom jest niezwykle atrakcyjny dla potencjalnych pracodawców. Dzięki temu, że nasz kraj należy do Unii Europejskiej, studenci mogą swobodnie wybierać różne uniwersytety w Niemczech. Studiowanie za granicą jest świetną przygodą oraz doświadczeniem, które na pewno zaowocuje w lepszym odnalezieniu się na rynku pracy. Jak jednak dostać się na takie studia i jak one wyglądają w praktyce?

Studia w Niemczech – światowa renoma za darmo

Niemieckie uczelnie doskonale wypadają w światowym rankingu najlepszych uniwersytetów. W 2018 roku aż 3 z nich znalazły się w pierwszej setce, a kolejne 8 w drugiej. Poziom proponowanego wykształcenia jest więc niezwykle wysoki. Do tego Niemcy posiadają największy w Europie wybór pod względem kierunków.

Warto pamiętać, że w światowych zestawieniach pod uwagę brane są całe jednostki edukacyjne. Natomiast u naszych zachodnich sąsiadów poszczególne kierunki studiów są rozwijane na różnym poziomie zaawansowania w zależności od uczelni. Pomocny w znalezieniu odpowiedniego uniwersytetu, jeżeli wiemy już jakie studia w Niemczech chcemy podjąć, może być ranking tygodnika Zeit przygotowany wraz z Niemieckim Centrum Rozwoju Szkolnictwa Wyższego (CHE). Wybierając interesującą nas specjalizację, zobaczymy, na którym z uniwersytetów możemy otrzymać najbardziej kompleksową wiedzę.

Dowiedz się więcej: Zawody przyszłości – jakie studia wybrać?

Ile kosztują studia w Niemczech?

Nic. A przynajmniej w założeniu są one darmowe. Szkolnictwo wyższe w Niemczech uważane jest za dobro społeczne i nacisk kładziony jest na bezproblemowy dostęp do uzyskiwania wiedzy na wysokim poziomie, gdyż inwestowanie w wykształcenie młodych osób przełoży się na korzyści dla rodzimej gospodarki.

Niemcy to kraj, w którym nauka i innowacje są niezwykle wysoko cenione. Warto wspomnieć, że to właśnie w tym państwie rejestrowanych jest najwięcej patentów. Biorąc więc pod uwagę fakt, że za studia tutaj nie trzeba płacić czesnego, wizja zdobywania wiedzy na tak wysokim poziomie staje się tym bardziej atrakcyjna.

Jeżeli chodzi jednak o koszty utrzymania w Niemczech, należy wspomnieć o tym, że ceny w Niemczech są znacznie wyższe niż w Polsce. Utrzymanie się w kraju zachodnich sąsiadów będzie kosztować nas dużo więcej. Jednak i tutaj można liczyć na atrakcyjne dodatki. Studiujący Polacy w Niemczech mogą bowiem ubiegać się o liczne stypendia.

Do tego wielu z nich chętnie podejmie dodatkową pracę, o którą na tutejszym rynku nie trudno. Warto jednak pamiętać, że ze względu na to, iż Niemcy to kraj federalny, możemy napotkać na spore różnice w cenach w zależności od konkretnego landu. Dużo drożej będzie także w dużych metropoliach, gdzie sam koszt mieszkania może znacznie nadwerężać budżet.

Studia w Niemczech – jak wygląda system szkolnictwa wyższego?

Niemieckie uczelnie wyższe zostały podzielone na kilka rodzajów:

  • uniwersytety – taki status posiadają uczelnie, na których duży nacisk kładzie się na pracę naukową. Takie jednostki mają przygotowywać studentów do jak najszybszego rozpoczęcia prac badawczych,
  • uniwersytety nauk stosowanych (tzw. Fachhochschule) – są to uczelnie, które największy nacisk kładą na zastosowanie wiedzy teoretycznej w praktyce. Na takich studiach młodzi ludzie będą brać udział w wielu praktykach w przedsiębiorstwach związanych z ich profilem studiów,
  • wyższe szkoły artystyczne, muzyczne, filmowe – są to uczelnie skierowane dla osób pragnących studiować kierunki artystyczne.

Niemieckie uniwersytety przyznają następujące tytuły:

  • Bachelor – odpowiednik polskiego licencjata, przyznawany po 6, 7 lub 8 semestrach studiów I stopnia;
  • Master – magister, przyznawany po 2, 3 lub 4 semestrach studiów uzupełniających;
  • studia medyczne, psychologiczne, prawnicze oraz pedagogiczne kończą się egzaminem państwowym (tzw. Staatsexamen lub Staatsprüfung).

Dowiedz się więcej: Szkoła w Niemczech: poznaj niemiecki system szkolnictwa

Studia w Niemczech – wymagania

Studia w Niemczech dla Polaków – jak dostać się na wymarzony kierunek?

Podjęcie studiów za granicą nie jest już tak skomplikowane jak kiedyś  – dzisiaj każdy młody człowiek przy odrobinie determinacji może bez przeszkód skorzystać z oferty uczelni na całym świecie. Bliskie położenie geograficzne Niemiec oraz bezpłatny system szkolnictwa zachęca do zdecydowania się właśnie na ten kraj. Jakie wymagania musimy spełnić?

Potwierdzenie znajomości języka

Jeżeli marzymy o podjęciu studiów w Niemczech musimy zaplanować odpowiednio wcześniej czas na naukę języka niemieckiego. Jest on niezbędny do podjęcia kształcenia na kierunkach, na których jest on językiem wykładowym. Wiele uczelni oferuje obcokrajowcom możliwość prowadzenia zajęć po angielsku. W takim przypadku nie wymagana jest potwierdzona znajomość niemieckiego, trzeba będzie natomiast udokumentować swoją biegłość w angielskim.

Jeżeli decydujemy się jednak na studia po niemiecku, nasza uczelnia będzie wymagać od nas przedstawienia zaświadczeń potwierdzających wysoki poziom języka. Mogą to być:

  • Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang – jest to egzamin, do którego student wybranej uczelni mogą przystąpić na kilka tygodni przed rozpoczęciem roku akademickiego, 
  • Test Deutsch als Fremdsprache (TestDaF) – odpowiednik wyżej wymienionego egzaminu, który można zdać na terenie Polski,
  • Großes Deutsches Sprachdiplom – certyfikat znajomości języka na poziomie C2 (w niektórych przypadkach C1 jest wystarczający) wydawany przez mieszczące się także w Polsce oddziały Uniwersytetu Goethe,
  • Deutsches Sprachdiplom Stufe II (DSD II) – egzamin oferowany przez wybrane licea dwujęzyczne.

Dowiedz się więcej: Kurs językowy w Niemczech – gdzie szukać i jaki wybrać?

Studia w Niemczech – znajomość języka

Egzamin dojrzałości

Dostanie się na studia w Niemczech, podobnie jak w większości krajów, jest uwarunkowane od wyników zdanego egzaminu dojrzałości. Polska matura uzyskana w liceum ogólnokształcącym honorowana jest przez każdą z niemieckich uczelni wyższych i uprawnia do podjęcia nauki na takich samych zasadach jak młodzież niemiecką.

Uczniowie, którzy uczęszczali do liceów profilowanych oraz technikum, będą mogli podjąć studia tylko na wybranych kierunkach, które pokrywają się z ich wcześniejszym profilem. Jeżeli będą pragnąć zmienić ten kierunek, konieczne będzie przystąpienie do dodatkowego egzaminu, który stwierdzi zbieżność materiału.

W celu sprawdzenia tego, jaki dokument będzie nam potrzeby warto zajrzeć na stronę niemieckiej organizacji DAAD (jest to Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej – ma ona również stronę w języku polskim: Daad.pl).

Rejestracja na studia

Jeżeli posiadamy już niezbędną dokumentację oraz zdaliśmy pozytywnie egzaminy, przychodzi czas na dokonanie rejestracji na wybranej uczelni. Terminy składania wniosków są zależne od wybranej uczelni, dlatego warto bacznie obserwować pojawiające się na jej stronach komunikaty. Dużym udogodnieniem w przechodzeniu przez procedury może być skorzystanie z pomocy serwisu uni-assist.de/en/. Na platformie tej znajdziemy wszelkie niezbędne informacje, a zakładając płatny profil, uzyskamy kompleksową pomoc w aplikowaniu na wymarzone studia w Niemczech

Obowiązkowe ubezpieczenie

Studenci przeprowadzający się do Niemiec muszą pamiętać o tym, że na terenie tego kraju wymagane jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Musimy więc postarać się o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego dla studentów. Jeżeli nie ukończyliśmy 30 lat, możemy także skorzystać z prawa do ubezpieczenia na terenie Niemiec.

Dowiedz się więcej: Ubezpieczenie w Niemczech – system opieki społecznej w Niemczech

Studia w Niemczech to fantastyczna opcja dla młodych ludzi, którzy pragną kształcić się za granicą na jednych z najlepszych europejskich uczelni. Taki wyjazd pozwoli nie tylko na zdobycie wiedzy na wysokim poziomie, ale także przeżycie doskonałej przygody, którą będziemy wspominać przez długie lata.

ZOBACZ RÓWNIEŻ