Syntia Militowska
Syntia Militowska
12 Paź, 2017 - 02:00
Stres przed ślubem - jak się skutecznie zrelaksować

Stres przed ślubem – jak się skutecznie zrelaksować

Syntia Militowska

Stres przed ślubem potrafi skutecznie zniszczyć radość z tego wyjątkowego dnia. Oto skuteczne sposoby w walce ze stresem dedykowane dla panny młodej i pana młodego.

Stres przed ślubem jest zjawiskiem powszechnym, bowiem każdego dnia odczuwa go wielu nowożeńców. Stworzyliśmy więc proste i skuteczne porady dla panny młodej i pana młodego, którzy zastanawiają się jak poradzić sobie ze stresem związanym ze ślubem i weselem.

Co wywołuje stres przed ślubem?

W stresogennych sytuacjach nasz mózg wytwarza nadmierną ilość kortyzolu – czyli tak zwanego hormonu stresu. Jego zwiększone wydzielanie wywołuje, a nawet potęguje niepożądane emocje, takie jak na przykład strach czy smutek. Kortyzol powoduje także uczucie stanu zagrożenia i niepokoju.

Stres przed ślubem wywołany jest emocjonalnym napięciem związanym ze zmianami i z potencjalnie trudnym dla nas wydarzeniem. Nagromadzenie się dużej ilości emocji i bodźców nie sprzyja uzyskaniu zrównoważonego stanu emocjonalnego. Nic dziwnego, że wielu nowożeńców nie ma pojęcia jak radzić sobie ze stresem w tak emocjonujących chwilach.

Dowiedz się więcej: Paniczny strach – jak sobie z nim radzić, aby nie sparaliżował naszego życia >>

Stres przed ślubem - jak się skutecznie zrelaksować - metody na zrelaksowanie się

Jak poradzić sobie ze stresem?

Jedne metody na stres są proste i mogą być zastosowane samodzielne, inne wymagają konieczności skonsultowania się z lekarzem specjalistą. Poniżej przedstawiamy sposoby na stres przed ślubem, które z powodzeniem można przetestować samemu bądź wspólnie ze swoim partnerem.

1. Odpowiedni plan sposobem na stres przed ślubem

Szczegółowy i przemyślany plan przebiegu uroczystości zmniejsza ryzyko wystąpienia nieplanowanych sytuacji i przykrych niespodzianek. Sporządzając grafik na długo przed ślubem możemy zmniejszyć stres, który spowodowany jest niepokojem o to, czy wszystko zostało dopięte na ostatni guzik.

2. Sport jako sposób na stres

Już kilka lat temu zaczęto dostrzegać niesamowite dobrodziejstwa płynące z uprawiania sportu. Okazuje się, że jest on doskonały nawet wtedy, kiedy odczuwamy stres przed ślubem. Wysiłek fizyczny dawkowany w odpowiedniej ilości powoduje wytwarzanie dużych pokładów endorfin, czyli hormonu szczęścia.

Regularnie uprawiany sport wpływa pozytywnie zarówno na nasz stan psychiczny, jak i na stan fizyczny. Warto więc trochę się poruszać i to nie tylko przed ślubem.

Dowiedz się więcej: Jak się zmotywować do regularnych ćwiczeń? >>

3. Zrównoważona dieta pozytywnie wspiera organizm

Niestety, znaczna część społeczeństwa nie widzi żadnego powiązania między dietą a zdrowiem psychicznym. Zwłaszcza kobiety przed ślubem często mniej jedzą, aby lepiej wyglądać w sukni ślubnej. Odmawiają sobie nie tylko słodkości, ale i pełnowartościowych posiłków.

Stosują ryzykowne dla zdrowia głodówki lub biorą suplementy diety zapominając, że takie preparaty powinny tę dietę wspierać, a nie zastępować. To naprawdę duży błąd. Zdrowa i zrównoważona dieta wpływa nie tylko na ciało, lecz także na zdrowie psychiczne, reguluje poziom stresu i wspomaga prawidłową równowagę psychiczną. Warto o tym pomyśleć kiedy dopada nas stres przed ślubem, ale także i w dniu codziennym.

Dowiedz się więcej: Co jeść aby schudnąć – najważniejsze zasady >>

4. Relaksujące hobby

Doskonałym sposobem na odwrócenie uwagi od stresującej sytuacji będzie ukochane hobby. Oddając się pasjom bez reszty zapominamy o całym świecie i nie w głowie nam wtedy zastanawianie się jakie są sposoby na stres, bowiem po prostu o nich nie myślimy. Warto więc na jakiś czas przed ślubem zagospodarować kilka chwil tylko dla siebie i dla swoich pasji.

Dowiedz się więcej: Decoupage – sztuka zdobienia krok po kroku >>

5. Unikanie radykalnych zmian

Pamiętajmy, że sksperymenty przed ślubem mogą okazać się drogą prowadzącą do katastrofy.

  • Zabiegi kosmetyczne niosące za sobą ryzyko powikłań.
  • Radykalna zmiana fryzury przed ceremonią zaślubin.
  • Tatuaż tuż przed ślubem.

To tylko przykładowe sytuacje, które mogą, lecz wcale nie muszą skończyć się dobrze. Ślub to nie najlepsza pora na eksperymenty, wszak w tym dniu wszystkie oczy będą skierowane na nas. Jeśli coś pójdzie nie tak, to możemy mieć pewność, że dzień ten wcale nie będzie najpiękniejszym w naszym życiu.

6. Spotkanie z najbliższymi

Jedni w stresowych sytuacjach wybierają samotność, a inni decydują się na kontakt z rodziną i przyjaciółmi. Jeśli wsparcie ukochanych osób może nam pomóc, to dlaczego nie wybrać się na przysłowiową kawę w większym gronie? Często takie spotkania skutecznie pomagają w uzyskaniu pozytywnego nastroju, dodają otuchy i redukują stres przed ślubem.

7. Rozmowa z drugą połówką

Czy w tej całej bieganinie nie zapominamy o tym, co najważniejsze? Czy nie gubimy gdzieś po drodze swojej drugiej połówki? Warto się nad tym zastanowić, wszak często zarówno pan młody, jak i panna młoda w podobnym stopniu odczuwają paraliżujący ich stres przed ślubem. Warto o tym porozmawiać i wspierać się wzajemnie.

Dowiedz się więcej: Zanim zdecydujesz się na ślub i wesele – 11 spraw do omówienia z partnerem >>

8. Całkowity relaks dzień przed

Na nic zdadzą się wszystkie sposoby na stres, jeśli do samego końca będziemy angażować się w przedślubną gorączkę. Stres można załagodzić właśnie poprzez dopięcie wszystkiego na ostatni guzik już na jakiś czas przed ślubem. Dzień przed długo wyczekiwaną uroczystością to natomiast idealny czas na odpoczynek i oczyszczenie umysłu.

9. Odpowiednia regeneracja organizmu

Często zastanawiamy się jak radzić sobie ze stresem i szukamy rozwiązań poza nami samymi. Wszystko to robimy zapominając jednocześnie, że to właśnie my w dużej mierze mamy wpływ na swoje samopoczucie.

Regeneracja organizmu przed ślubem jest więc czymś niesłychanie ważnym. Wszystkie sposoby na stres będą bezskuteczne jeśli nie damy naszemu ciału zregenerować się w sposób zupełnie naturalny – poprzez zdrowy, spokojny i niczym nieprzerwany ośmiogodzinny sen.

10. Techniki oddechowe

Coraz częściej doceniane techniki oddechowe zyskują na popularności. Społeczeństwo zaczęło zauważać wpływ prawidłowego oddechu na samopoczucie i chęci do działania. Są one idealnym rozwiązaniem na stres przed ślubem i sprawdzają się świetnie także w dzień zaślubin.

Dowiedz się więcej: Medytacja – kilka prostych ćwiczeń, które pomogą w walce ze stresem >>

11. Uśmiech

Już dawno temu naukowcy zauważyli wpływ chociażby wymuszonego uśmiechu na samopoczucie. Uśmiechając się, dajemy naszemu organizmowi bodziec do produkcji hormonów szczęścia. Po kilku chwilach obecności (nawet niechcianego) uśmiechu sami zaczynami wierzyć, że naprawdę jesteśmy zadowoleni. Może nie jest to odkrywczy sposób na stres przed ślubem, ale często bywa skuteczny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ