Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
30 Wrz, 2017 - 01:30
Strach przed zadawaniem pytań - jak go pokonać?

Strach przed zadawaniem pytań – jak go pokonać?

Julia Ziółkowska

Czasami odczuwamy strach przed zadawaniem pytań. Może on stanowić dużą przeszkodę na drodze do samorozwoju. Jak pokonać lęk i uwolnić dobre emocje związane z pytaniami?

Każdy z nas czasem boryka się z trudnymi emocjami i myślami. Strach przed zadawaniem pytań, niestety, może skutecznie nas sparaliżować i zahamować rozwój osobisty. Można jednak temu skutecznie zaradzić. W końcu kto pyta nie błądzi – mówi mądre przysłowie. W życiu trzeba czasem pokonać wiele oporów zanim zdecydujemy się zadać komuś pytanie. Dlaczego tak jest i jak sobie z tym radzić?

Pytanie może, ale nie musi być oznaką niewiedzy

Gdy zadajemy komuś pytanie możemy poczuć się niekomfortowo, a to ze względu na to, że ukazujemy naszą niewiedzę. Należy jednak rozwiać wszelkie wątpliwości bardzo szybko, ponieważ gdy pozostawimy sytuację samą sobie, może się okazać, że doprowadzi ona do jeszcze gorszych rezultatów.

Każdy kiedyś doznał w pracy sytuacji, gdy nie wiedział dokładnie co zrobić lub czuł się niedoinformowany. Nie powinniśmy wówczas działać pochopnie, opierając się tylko na naszych umiejętnościach lub – jeszcze gorzej – przeczuciu. Należy wówczas zadać pytania kolegom lub przełożonym. Błąd, do jakiego może doprowadzić nasza niewiedza może sporo kosztować, nie tylko nas, ale także całą firmę bądź instytucję.

Trzeba spokojnie rozważyć wszelkie aspekty i śmiało zapytać o poradę eksperta – kogoś kto pracuje w tym dziale dłużej lub koleżankę/kolegę, której ufamy. Strach przed zadawaniem pytań musi ustąpić przed profesjonalizmem. Naprawdę. Poza tym nie ma niewłaściwych pytań, zwłaszcza gdy jesteśmy nowi na stanowisku.

Prośba o konkrety od współpracowników może świadczyć jedynie o naszym profesjonalizmie. Zróbmy to w poczuciu obowiązku. Pamiętajmy również, że trudność może pojawić się ponownie w przyszłości, a popełniając za każdym razem ten sam błąd tylko pogorszymy swoją sytuację.

Gdy uda nam się uzyskać odpowiedź, już za każdym razem będziemy mieć pewność jak postąpić. Nie bójmy się zadawać nawet podstawowych pytań, w końcu nie wszystko zostało powiedziane na szkoleniach.

Dowiedz się więcej: Strach – dlaczego ogranicza nasze życie? >>

Strach przed zadawaniem pytań - jak go pokonać? - pytania w pracy i życiu osobistym

Czasami po prostu chcemy wiedzieć więcej

Bywa i tak, że po prostu chcemy uzyskać więcej informacji, na przykład na studiach. Warto też być świadomym, że zadając pytania wykładowcom możemy jednocześnie zrobić bardzo dobre wrażenie pilnego studenta. Nie chodzi tutaj jednak o bycie przysłowiowym lizusem. Profesorzy mają dobrą pamięć, zwłaszcza do ludzi z ambicjami. Być może przychylność wykładowcy przyda nam się pewnego dnia w przyszłości.

Strach przed zadawaniem pytań może w tym przypadku naprawdę nas sparaliżować, ponieważ wykłady są esencją wiedzy, a my możemy czuć się dość nieswojo w tej swego rodzaju „świątyni wiedzy”. Czy może pytam o coś oczywistego? Może się zbłaźnię? Co na to powie grupa? Nie bójmy się. Większość nauczycieli tylko czeka na pytania od słuchaczy i docenia to, że są słuchani z uwagą.

Postarajmy się jednak aby nasze pytania padły pod koniec wykładu. Zadane w trakcie wypowiedzi mogą wybić wykładowcę z rytmu i zaburzyć ciąg oratorski. Zawsze pod koniec pada sakramentalne: Czy są jakieś pytania? – to idealny czas dla naszej interrogacji. Mimo iż większość grupy pewnie chce wyjść już z sali, nauczyciel czeka właśnie na nas i nasze kwestie.

Pamiętajmy, że gdy w danej dziedzinie jesteśmy początkujący, strach przed zadawaniem pytań ekspertowi nie może mieć miejsca. Każdy specjalista był kiedyś nowicjuszem, nie zapominajmy o tym. Gdy odważymy się i uzyskamy odpowiedź na nurtujące nas pytanie, nasz stres z pewnością zostanie wynagrodzony.

Pytania zadajemy codziennie. Począwszy od prostych (na przykład o godzinę czy o drogę), skończywszy na bardziej skomplikowanych, zwłaszcza jeżeli chodzi o emocje: Jak się czujesz? – gdy pytamy kogoś znajdującego się w trudnej sytuacji życiowej. Strach może również dotyczyć jednego z najważniejszych pytań w życiu człowieka: Czy wyjdziesz za mnie? – wzbudza ono apogeum emocjonalne. Pytania są więc nieodłączną i ważną częścią życia – niepotrzebny tu lęk czy panika. Nie bójmy się. Najlepsze co nas czeka to odpowiedź.

ZOBACZ RÓWNIEŻ