Elzbieta Tchorowska
Elzbieta Tchorowska
09 Paź, 2018 - 00:00
Storczyki: Pielęgnacja po przekwitnięciu od A do Z

Storczyki: Pielęgnacja po przekwitnięciu od A do Z

Elzbieta Tchorowska

Masz w domu eleganckie i piękne storczyki? Pielęgnacja po przekwitnięciu tych wspaniałych roślin wymaga czynności, których nie możesz zaniedbać!

Storczyki są bardzo wymagającymi roślinami domowymi. Jeśli jednak otoczymy je odpowiednią opieką, odwdzięczą się nam przepięknymi kwiatami i wspaniałą dekoracją na okna, która urzeknie każdego gościa. By jednak tak się stało, trzeba poświęcić im dużo uwagi i odpowiednio troszczyć się o nasze storczyki. Pielęgnacja po przekwitnięciu także musi być przeprowadzana z najwyższą dokładnością.

Kiedy kwitną storczyki?

Pora kwitnienia storczyków jest bardzo różna i zależy zarówno od gatunku rośliny, jak i cyklu życia, który został wprowadzony u hodowcy. Najczęściej kwitną raz do roku przez okres 3-4 miesięcy, ale można spotkać także orchidee, które wypuszczają kwiaty nawet 2 lub 3 razy do roku. Wiele zależy właśnie od tego, jak są pielęgnowane po zrzuceniu stanów kwiatowych.

Storczyki - kiedy kwitną?

źródło zdjęcia: Getty ImagesKerkez

Przycinanie pędów

Najczęstszą praktyką, którą stosujemy do pielęgnacji storczyków po przekwitnięciu, jest obcięcie pędów kwiatowych, z których kwiaty już opadły. Niektóre gatunki nigdy nie zaczną kwitnąć drugi raz z tego samego pędu. Mowa o orchideach wytwarzających pseudobulwy lub kłącza, takich jak:

  • Oncidium,
  • Cymbidium,
  • Paphiopedilum,
  • Cattleya,
  • Zygopetalum,
  • Dendrobium.

U innych gatunków, które wytwarzają pędy kwiatostanowe, po zrzuceniu kwiatów należy je usunąć. Mowa o:

  • Vanda,
  • Doritis.

Najbardziej popularny w naszych domach Phalaenopsis jako jedyny ma zdolność kwitnięcia dwukrotnie na tym samym pędzie, dlatego warto wstrzymać się z przycinaniem do momentu, aż będziemy pewni, że łodyga uschła.

Dowiedz się więcej: 3 najpiękniejsze odmiany storczyków

Przycinać czy nie przycinać?

Istnieją dwie szkoły pielęgnacji storczyków. Jedna mówi o tym, że pędy po przekwitnięciu należy przyciąć, inne zaś – żeby je pozostawić w spokoju do momentu samoistnego uschnięcia. Warto wiedzieć, że wszystko zależy tak naprawdę od odmiany storczyków, które mamy u nas w domu.

Phalaenopsis

Z racji tego, że Phalaenopsis może kwitnąć kilka razy z jednego pędu, ich ucinanie jest niewskazane, choć storczyk po przekwitnięciu nie będzie wyglądał już tak zjawiskowo.

Najlepiej poobserwować przez kilka dni storczyki. Pielęgnacja po przekwitnięciu powinna polegać na obserwacji rośliny. Jeśli łodyga zacznie obumierać, musimy ją wyciąć. Pozostawienie uschłego fragmentu sprawi, że kwiat będzie próbował go odratować i przeznaczy na to działanie dużą ilość swojej energii, przez co straci na kondycji.

Po kilku dniach od zaprzestania kwitnienia łodyga może dalej być zielona i jędrna. Wtedy najlepiej jest delikatnie ją przyciąć – tuż nad trzecim zgrubieniem. Dzięki temu będziemy stymulować roślinę do ponownego wydania kwiatów lub rozwoju młodego pędu.

Jeśli natomiast widzimy, że kondycja storczyka jest dość kiepska i jest on osłabiony, warto całkowicie uciąć łodygę, która zrzuciła kwiaty i przygotować go do odpoczynku, o którym wspominamy niżej.

Storczyk Phalaenopsis - jak pielęgnować po przekwitnięciu?

źródło zdjęcia: Getty Images / fermate

Storczyki niewytwarzające bulw i kłączy

Jeśli chodzi o tego rodzaju storczyki, pielęgnacja po przekwitnięciu nie pozostawia już tylu wątpliwości. W przypadku tego typu gatunków łodygę, która zrzuciła liście, należy bezwzględnie przyciąć. Nie wytworzy już kwiatów, a jej pozostawienie zahamuje proces tworzenia nowych pędów i będzie zabierać roślinie zbyt dużo sił witalnych. Przycinamy tuż nad najwyższym zielonym liściem.

Storczyki z bulwami

Szczególnie ten rodzaj storczyków jest kontrowersyjny, jeśli chodzi o przycinanie – a raczej usuwanie bulw. Z jednej strony nie będą już kwitły, ale z drugiej stanowią magazyn wody i wartości odżywczych dla rośliny. Z tego powodu ich usuwanie nie jest korzystne. Dobrze jest poczekać, aż same obumrą i wtedy możemy je delikatnie rozdzielić od głównej rośliny. Pamiętajmy, że może mieć to miejsce nawet po 4 latach od opadnięcia kwiatów.

Jak przycinać storczyki?

Należy szczególnie uważać, jak przycinamy storczyki. Pielęgnacja po przekwitnięciu nie może spowodować uszkodzenia zdrowej części rośliny.

Zwróćmy uwagę, by nie drasnąć liści lub żywych łodyg. Może to wywołać bardzo ciężkie dla orchidei choroby. Najlepiej jest użyć profesjonalnego sekatora do przycinania, dopasowanego wielkością do kwiatu.

Zanim przystąpimy do działania, warto umieścić narzędzie w specjalnym roztworze grzybobójczym. Jeśli używamy sekatora do wielu roślin albo chociażby pozostawiliśmy go na dłuższy czas, na ostrzach mogą pojawić się mikroorganizmy niebezpieczne dla storczyka, które przeniosą się na niego.

Przycinamy na wysokości około 0,7 cm nad zgrubieniem. Najlepiej robić to po przekwitnięciu w okresie jesiennym, tuż przed spoczynkiem rośliny, ale także, jeśli będziemy zmieniać doniczki do storczyków.

Pamiętajmy, że efektów naszych działań nie dostrzeżemy od razu. Po przycięciu nowe pędy mogą być gotowe do kwitnięcia dopiero po kilku miesiącach. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość.

Dowiedz się więcej: Przesadzanie storczyków krok po kroku

Jak przycinać storczyki?

źródło zdjęcia: Getty Images / JackF

Storczyki: pielęgnacja po przekwitnięciu, by wznowić kwitnienie

Zaraz po przycięciu dobrze jest orchidei nie nawozić i nie zraszać. Można do tego wrócić po kilku dniach. Kiedy wszystkie kwiaty zostaną zrzucone przez storczyki, pielęgnacja po przekwitnięciu zakłada, by roślinę wprowadzić w stan spoczynku. W naturze ten okres przypada na zimę, choć w warunkach domowych trzeba wywołać go sztucznie.

Czasem może zdarzyć się, że roślina jest na tyle silna, że jest w stanie wydać kolejny raz kwiaty bez odpoczynku. Zawsze jednak należy bacznie obserwować stan orchidei, by wybrać odpowiedni moment. W czasie niezbędnego czasu na regenerację zaprzestajemy nawożenia, podlewania i zraszania – aż do momentu, gdy ziemia do storczyków w donicy będzie sucha.

Dodatkowo przenosimy ją do chłodniejszego wnętrza. Optymalna temperatura wynosi około 16 stopni Celsjusza. Musi w nim przebywać nawet do 4 miesięcy. W tym czasie podlewanie storczyków powinno być bardzo rzadkie – tylko na tyle, by podłoże było lekko wilgotne. Nie doprowadzajmy do zmoczenia ziemi.

W momencie, gdy zaobserwujemy delikatny wzrost nowych pędów, możemy przenieść storczyki. Pielęgnacja po przekwitnięciu przyniosła oczekiwane rezultaty i roślina szykuje się do ponownego kwitnięcia, na które trzeba będzie jednak trochę poczekać.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o storczyki w domu

Jak pobudzić storczyki do ponownego kwitnienia?

źródło zdjęcia: Getty Images / audriusmerfeldas

Co zrobić, kiedy roślina staje się zbyt słaba

Jeśli roślina staje się zbyt słaba – nie chce kwitnąć lub kwitnie bardzo słabo i małymi kwiatami, konieczne jest przedsięwzięcie pewnych środków, które pobudzą storczyka. Dotyczy to szczególnie orchidei, które kwitły kilka razy w roku.

To niebywały wysiłek i czasem możemy być zmuszeni przerwać go na siłę, by uratować całą roślinę. Najlepiej jest wprowadzić ją w stan odpoczynku. Jeśli mimo to widzimy, że orchidea próbuje wznowić kwitnienie, konieczne może być obcięcie całej łodygi z zalążkami kwiatów. Dzięki temu przekierujemy wartości odżywcze pobierane przez storczyka do pozostałych łodyg i systemu korzeniowego.

Usuwajmy także na bieżąco żółte liście storczyka i zaschnięte pędy. One także zabierają roślinie cenne minerały, a niestety ona sama się ich nie pozbędzie. Zamiast tego będzie próbowała za wszelką cenę odratować uschnięte już łodygi.

Dowiedz się więcej: Choroby storczyków – rozpoznanie i leczenie

Jeśli jakakolwiek roślina potrzebuje ciągłej uwagi – to z pewnością są to storczyki. Pielęgnacja po przekwitnięciu jest naszym obowiązkiem, jeśli chcemy utrzymać ją w dobrym zdrowiu i doprowadzić do ponownego kwitnięcia. Choć orchidee nie są drogie i możemy tak naprawdę co roku kupować nową, to jednak radość z dbania o nią i moment, kiedy odwdzięcza nam się kolejnymi kwiatami, jest bezcenny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ