Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
03 Sie, 2018 - 05:00
Storczyk miniaturka - jak dbać o mini storczyka?

Storczyk miniaturka – jak dbać o mini storczyka?

Grzegorz Bryszewski

Małe rozmiary nie oznaczają małego zainteresowania ze strony właściciela. Storczyk miniaturka to wyjątkowo ładny kwiat – wymaga jednak szczególnej uwagi. Sprawdź, jak o niego zadbać!

Storczyk, czyli orchidea, to popularny kwiat, który często gości w naszych domach. Prezentuje się po prostu pięknie, dlatego też jego różne rodzaje i kolory tej rośliny wzbudzają zachwyt u miłośników zieleni w domach. Storczyk miniaturka nie powinien również umknąć naszej uwadze!

Storczyk miniaturka – jaki kupić?

Oto popularne rodzaje mini storczyków:

 • Dracula,
 • Lepanthes,
 • Masdevallia,
 • Platystele,
 • Pleurothallis,
 • Stelis,
 • Tolumnia.

A to gatunki storczyków występujących w rozmiarach zwyczajnych i mini:

 • Cattleya,
 • Dendrobium,
 • Laelia,
 • Oncidium,
 • Phalaenopsis.

Dowiedz się więcej: 3 najpiękniejsze odmiany storczyków >>

Storczyk miniaturka a światło i ciepło

Mini storczyk to roślina, która wyjątkowo lubi światło. Chociaż jest to roślina dosyć „wybredna” pod tym kątem (potrzebuje dużo, ale nie za dużo światła), to bardzo przejrzyście informuje o swoim zapotrzebowaniu.

Jeśli nasz storczyk miniaturka będzie miał ciemnozielone liście i niechęć do kwitnienia, to może to oznaczać, że zapewniliśmy mu zbyt mały dostęp do światła. Sytuację odwrotną, czyli zbyt duże nasłonecznienie, kwiat będzie pokazywał za pomocą czerwieniejących i żółknących liści.

Gdzie więc postawić taki kwiat? Wielu ogrodników sugeruje umieszczanie miniaturek albo na parapetach południowych (gdzie słońce nie operuje zbyt intensywnie), albo na parapetach wschodnich, gdzie kwiat otrzyma odpowiednią ilość światła.

Mini storczyk to także kwiat, który lubi ciepło. Temperatura pomieszczenia, w którym rośnie kwiat nie powinna być więc niższa niż 13 stopni Celsjusza. Idealnie rozwiązanie, które powinno pozytywnie wpłynąć na storczyki miniaturki wszystkich rodzajów, to zapewnienie temperatury około 15 stopni w dzień i do 8 stopni w nocy.

W przypadku trudności ze zwiększeniem wilgotności w pokoju, można spróbować zraszać liście mini storczyka. Najlepiej robić to maksymalnie dwa razy dziennie, zraszanie powinno się odbywać ze stosunkowo dużej odległości od rośliny.

Storczyk miniaturka – podlewanie rośliny

Miniaturki najczęściej sprzedawane są w tzw. sphagnum, czyli na podłożu torfowym z domieszką mchu. Jest ono wyjątkowo korzystne dla roślin, wymaga jednak trochę innego zainteresowania ze strony właściciela niż w przypadku storczyków o normalnych rozmiarach.

Przede wszystkim podłoże powinno być wilgotne, ale nie mokre. Musi być także luźne, ubite będzie źle wpływało na roślinę. Warto też pamiętać, że mech trzyma wilgoć dosyć długo, nie zachodzi więc konieczność regularnego i nieustannego podlewania.

Jak więc sprawdzić, czy konkretny kwiat powinien zostać podlany? Jeden ze sposobów polecanych przez ogrodników polega na włożeniu do podłoża drewnianego patyczka (albo po prostu zapałki) na głębokość do 10 centymetrów. Ciemny kolor patyczka oznacza, że podłoże jest jeszcze wilgotne, kolejne podlewanie może więc miejsce na przykład za dwa dni.

Staranne dbanie o odpowiednią wilgotność podłoża będzie konieczne także z powodu szczególnej wrażliwości storczyków na zbyt wielką wilgotność, zazwyczaj kończy się to gniciem korzeni i pojawia się konieczności przesadzania.

Warto też pamiętać, że storczyki miniaturki raczej źle reagują na przesadzanie i może się to dla nich skończyć utratą kwiatów.

Dowiedz się więcej: Przesadzanie storczyków krok po kroku >>

Uwaga! W przypadku Phalaenopsisów i innych storczyków tropikalnych zachodzi także konieczność całkowitego przeschnięcia podłoża przed kolejnym podlaniem. Podłoże tych gatunków kwiatów nie może być więc przez cały czas równomiernie wilgotne, a zbyt częste podlewanie zazwyczaj kończy się gniciem korzeni i śmiercią rośliny.

W przypadku tego gatunku storczyków zalecane jest także podlewaniem wcześnie rano, co zapewni roślinie odparowanie wody z liści i z korony przed nocnym ochłodzeniem.

Do podlewania kwiatów tylko w ostateczności możemy wykorzystywać wodę z kranu, wcześniej warto ją jednak przegotować i poczekać kilka godzin przed podlewaniem.
Wielu ogrodników podkreśla jednak, że kwiatom najlepiej przysłuży się deszczówka, woda destylowana albo taka z filtra odwróconej osmozy.

Storczyk miniaturka - kwiaty

źródło zdjęcia: Depositphotos / ivanolianto.gmail.com

Storczyk miniaturka – przesadzanie?

Na przesadzenie storczyka w wersji mini powinniśmy się zdecydować, gdy kwiat wyrośnie i jego system korzeniowy nie będzie miał miejsca na dalszy rozwój, albo gdy roślina została „przelana”, czyli gdy istnieje zagrożenie, że mogą gnić jej korzenie.

W tym drugim przypadku storczyka trzeba wyciągnąć z podłoża, osuszyć korzenie i pozbyć się resztek starych i martwych korzeni. Przesadzenie storczyka może też być sposobem reakcji na chorobę rośliny, w tym przypadku postępujemy dokładnie tak samo jak w przypadku „przelania”.

Przesadzenie rośliny będzie także konieczne, jeśli regularnie używamy wody z kranu do jej podlewania. W takich sytuacjach twarda woda może sprzyjać pojawianiu się osadu, który pozostanie w korzeniach i podłożu utrudniając roślinie pobieranie wody i substancji odżywczych.

Uwaga! Przesadzanie storczyków musi zostać poprzedzone ich przesuszeniem!

Storczyk miniaturka – nawożenie

Jeden z popularnych błędów w uprawie mini-storczyków polega na przesadzaniu z nawożeniem tych kwiatów. Właściciele tych uroczych kwiatów liczą więc na szybkie kwitnienie i dostarczają roślinie zbyt dużej ilości nawozu.  W jaki więc sposób trzeba nawozić mini storczyki?

Wystarczy to robić raz w miesiącu za pomocą typowego dla tych roślin nawozu. Oczywiście, warto wykorzystywać tylko połowę zalecanej dawki roztworu dla kwiatów o normalnych rozmiarach.

Storczyk miniaturka – odpowiednia doniczka

Uwaga! Storczyki muszą mieć doniczkę z odpływem wody – tej rośliny domowej nie można więc wkładać do wazonu, osłonki czy też innego pojemnika!

W przypadku przesadzania niezbędne będzie także wykorzystanie specjalnej doniczki do storczyka, która jest przeźroczysta, plastikowa i posiada dużą liczbę dziurek odpływowych (czasem ma także podwyższane dno), a dopiero później umieszczenie rośliny w osłonce.

I tutaj jedna uwaga – przeźroczyste doniczki lub też osłonki być może nie są zbyt estetyczne, ale pełnią ważną funkcję umożliwiają dotarcie światła do korzeni kwiatu, co pozytywnie wpływa na jego zdrowie i żywotność.

Storczyk miniaturowy – czy konieczna jest kwarantanna?

Co zrobić po kupnie storczyka-miniaturki? Wielu doświadczonych pasjonatów kwiatów domowych sugeruje, żeby poddać roślinę kwarantannie (nawet jeśli została ona kupiona w wiarygodnym i sprawdzonym miejscu).

W praktycznym ujęciu polega to na trzymaniu rośliny z dala od innych roślin. Jeśli po 30 dniach nic złego się z nią nie dzieje (nie pojawiły się żadne szkodniki albo niepokojące objawy, które mogą sugerować, że roślinę atakuje grzyb), to można postawić ją razem z innymi naszymi kwiatami domowymi.

Storczyk miniaturka – gdzie kupić?

Mini storczyk cieszy się dużą popularnością, nietrudno będzie więc go kupić. Warto jednak starannie wybrać miejsce zakupu, żeby oszczędzić sobie ewentualnych kłopotów w przyszłości.

Według ogrodników stosunkowo dobrym miejscem zakupu mini storczyka będzie kwiaciarnia, warto jednak dokładnie się przyjrzeć swojemu kwiatu i upewnić się, że był on odpowiednio pielęgnowany.

Innym miejscem zakupu może być profesjonalny sklep internetowy, nietrudno bowiem znaleźć oferty firm, które specjalizują się właśnie w rozmnażaniu i uprawie tylko konkretnej grupy kwiatów domowych.

Kupując mini storczyka w internetowym sklepie nie będziemy mogli go oczywiście obejrzeć,  zaletą wyboru takiego miejsca zakupu powinna być natomiast szczegółowa i profesjonalna informacja o naszym kwiatku, inna zaleta to szeroki wybór dostępnych odmian.

Jeszcze inne miejsce, w którym warto kupić storczyka to giełda kwiatowa albo hurtownia kwiatów, ogrodnicy przestrzegają jednak przed impulsywnym kupnem tych kwiatów domowych w promocji w marketach. Czemu?

Z doświadczeń wielu miłośników kwiatów wynika, że w takich miejscach trudno oczekiwać wiedzy na temat pielęgnacji tych kwiatów, często w promocji oferowane są kwiaty, których w wyniku złego traktowania nie da się odratować.

Jeszcze inna wada to stosunkowo często spotykana sytuacja, gdy kwiaty nie są odpowiednio chronione przed szkodnikami i grzybami. W tym przypadku kupno rośliny może oznaczać nawet zarażenie wszystkich naszych domowych kwiatów!

Część ekspertów wspomina także o sytuacji, gdy w wybranych marketach pojawiały się zamiast storczyków miniaturek hybrydy – czasem był to efekt niewiedzy albo celowe działanie. Taki zakup to wyjątkowo skuteczny sposób na wyrzucenie pieniędzy w błoto, dostępne w sprzedaży młode hybrydy początkowo rzeczywiście zachwycają swoją urodą i niewielkimi rozmiarami, później jednak rozczarowują, stając się roślinami całkiem zwyczajnych rozmiarów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ