Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
09 Lis, 2017 - 04:00
Praktyczny stolik z palet - zrób to sam

Praktyczny stolik z palet – zrób to sam

Sylwia Łysak

Meble z palet królują w magazynach wnętrzarskich. Chcesz się do nich przekonać? Zrób swój pierwszy stolik z palet – pomożemy Ci w tym! Do jego wykonania nie będzie potrzebne duże doświadczenie, a efekt końcowy zachwyci domowników i gości! Dowiedz się, jak krok po kroku stworzyć niewielki stolik wykonany z palet.

Meble z palet pojawiają się w coraz większej ilości domów i mieszkań. Są ekologiczne, praktyczne, niedrogie w wykonaniu i unikalne – nadają wnętrzom wyjątkowego klimatu. Sprawdźmy, jak je wykonać. Zacznijmy od czegoś prostego. Zobaczmy, jak zrobić stolik z palet euro – do salonu, sypialni lub na taras.

Materiały na stolik z palet

Aby wykonać stolik z palet należy zaopatrzyć się w palety typu EURO lub inne drewniane palety używane w magazynach i transporcie. Mały stół z palet można zrobić już z jednej platformy, ale warto mieć na podorędziu dwie czy trzy, choćby po to, aby wybrać z nich najlepszą (najlepiej zachowaną, o najciekawszym układzie słojów).

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: meble ogrodowe z palet >>

 

Warto dobrać je do planowanych rozmiarów (szerokości, długości i wysokości) stolika. Możemy kupić palety nowe lub używane – przy czym te drugie przy odrobinie szczęścia dostaniemy za darmo (np.  w składzie budowlanym lub magazynie pobliskiego marketu).

Poza samymi platformami, przydadzą nam się też podstawowe narzędzia. Niezbędne minimum to:

  • wiertarka i wkrętarka (lub urządzenie 2 w 1),
  • szlifierka bądź papier ścierny,
  • wkręty do drewna.

Jeśli pragniemy wykonać stolik z palet na kółkach, musimy zakupić też cztery kółka meblowe.

Jeżeli chcemy pięknie wykończyć paletę, z której zostanie zrobiony stolik, powinniśmy zastanowić się też nad zakupem farby lub impregnatu w ulubionym kolorze (bądź kolorach).

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: oryginalny stół z palet >>

 

Przygotowanie palety

Zanim zaczniemy bawić się w rękodzieło, musimy przygotować platformę, z której będzie zrobiony stolik. Jeśli zdecydowaliśmy się na używaną, musimy ją umyć, wysuszyć i wyszlifować (przy pomocy narzędzia lub ręcznie – papierem ściernym).

W przypadku palety nowej wystarczy jej delikatne wyszlifowanie. Następnie, platformę pod stolik należy odpowiednio wykończyć. Można to zrobić lakierem bezbarwnym, impregnatem nadającym drewnu kolor lub farbą do drzewa – w zależności od tego, jakiego efektu wizualnego się oczekuje.

Dowiedz się więcej: Zrób to sam: ekologiczne meble z palet >>

 

Spontaniczna praca, czyli stolik z palet DIY

Przygotowaną wcześniej paletę należy przyciąć do pożądanych rozmiarów – klasyczną paletę EURO można podzielić na dwie mniejsze, uzyskując materiał na stolik o wymiarach 60×100 cm lub 120×50 cm (nieco bardziej podłużny).

Części palety należy położyć jedna na drugiej, a następnie skręcić ze sobą. Tak złączone stworzą stolik z palet o wysokości 28,8 cm – można do niego dołączyć nóżki lub kółka albo podwyższyć go stosując kolejne warstwy palet.

Dalsze kroki zależą już tylko od naszej wyobraźni. Najlepiej, gdy meble z palet powstają spontanicznie, pod wpływem impulsu – tylko tak rodzą się prawdziwe perełki.

Praktyczny stolik z palet - zrób to sam - niepomalowana paleta

Można i powinno się ozdobić je własnoręcznie – przypadkowymi pociągnięciami pędzla, tapetą we wzory, tkaniną czy kamieniami do decoupage’u. Można je oczywiście pozostawić surowe, chociaż w takim wypadku nie będą miały indywidualnego charakteru.

Dowiedz się więcej: Farba kredowa – ekologiczne i pomysłowe odnawianie mebli >>

 

Oryginalny stolik z palet

Stolik z palet można ulepszyć, dodając do niego elementy czyniące go bardziej funkcjonalnym i estetycznym. Opłaca się wykończyć szczyt deskami lub szkłem – zyskując łatwy w czyszczeniu, elegancki blat na kawę i przekąski.

Szczeliny pomiędzy deskami można wykorzystać na praktyczne półki na telefony i piloty, zabudowując je od tyłu np. płytą MDF. Usuwając z palet wewnętrzne klocki konstrukcyjne znajdziemy też miejsce na wykonanie dużych półek (lub zabudowanych schowków) na gazety, książki czy… legowisko dla kota lub mniejszego psa.

 

Stolik z palet to coś więcej niż moda. To sposób na tani, ale efektowny i unikalny mebel, któremu nie można odmówić walorów praktycznych. Zastosuj wskazówki z tego artykułu i zrób stół z palet do swojego domu lub ogrodu już dziś.

ZOBACZ RÓWNIEŻ