Sylwia Łysak
Sylwia Łysak
28 Paź, 2017 - 02:00
Stażysta pracownikiem, czyli jak zdobyć stałą pracę

Stażysta pracownikiem, czyli jak zdobyć stałą pracę

Sylwia Łysak

Czy wiesz, że jako stażysta masz ogromną szansę na stabilne zatrudnienie? Sprawdź, co zrobić, by zdobyć pracę na stałe – po lub w trakcie stażu.

Staż z urzędu pracy to szansa – nie tylko na tymczasowe zatrudnienie i zdobycie doświadczenia zawodowego do wpisania w CV, ale również na znalezienie stałej pracy. Stażysta, który kojarzy się głównie z pracownikiem pomocniczym, baristą parzącym kawę i gońcem biegającym z dokumentami, naprawdę może zostać przyszłym pracownikiem firmy, w której odbywa staż.

Ważne jednak, by wykazał swoje zainteresowanie takim obiegiem spraw. W jaki sposób? Podpowiadamy, co zwróci uwagę pracodawcy.

Stażysta doskonały

Staż z urzędu pracy uważa się za zatrudnienie tymczasowe, gdyż pracę po nim otrzymują tylko najlepsi stażyści, którzy należą do mniejszości wśród osób odbywających rozmaite staże.

Aby zaliczyć się do ich wąskiej grupy, należy zaprezentować się jako wartościowy pracownik, którego zatrudnienie będzie korzystne dla rozwoju firmy. Zadanie to powinno być łatwe, jeśli trafi się na staż pracy do miejsca, w którym naprawdę pragnie się zostać na dłużej.

Grunt to postawa

Uczęszczając na staż nie można przyjmować biernej postawy i ograniczać się tylko do obowiązków zlecanych przez przełożonych. Przeważnie są one bardzo proste, a z ich wykonaniem poradziłby sobie każdy stażysta.

Dobrze jest pokazać, że nie jest się tym przysłowiowym „pierwszym lepszym” i wychodzić z własnymi inicjatywami. Udowadniając, że chce się robić coś więcej i np. podwyższać sobie poprzeczkę poprzez podejmowanie się trudniejszych zadań, można łatwo zdobyć uznanie w oczach pracodawcy.

Dowiedz się więcej: Prawa i obowiązki stażysty >>

Relacje

Trzeba też pamiętać o tym, by zachować kulturę osobistą i pozytywne relacje ze współpracownikami. Bezwzględnie wypada odnosić się do nich z należytym szacunkiem i świadomością, że ich pozycja w firmie jest z góry ustalona, podczas gdy status stażysty nie jest do końca pewien.

Pracownik na stażu z urzędu pracy powinien uważnie słuchać, stosować się do przyjętych w firmie reguł i potrafić przyznać się do błędu. Opinia o stażyście bywa decydującym czynnikiem wpływającym na jego dalsze zatrudnienie.

Zakotwiczenie

Opłaca się też zidentyfikować się z firmą w sposób, który będzie wyraźnym sygnałem chęci pozostania z nią na dłużej. Nawet drobne gesty takie jak np. upieczenie ciastek na imieniny współpracownicy, przyniesienie własnego kubka czy ustawienie zatrudnienia na Facebooku mogą przynieść taki efekt.

Poleca się także podejmowanie rozmów o wizji dalszego zatrudnienia – tak ze współpracownikami, jak i przełożonymi. Dobrze jest pytać o swoje przyszłe stanowisko i zakres obowiązków oraz ewentualną konieczność doszkolenia się czy też zdobycia nowych kwalifikacji. Tym sposobem wysyła się pracodawcy sygnał – „Zależy mi na tym, aby zostać tu na stałe”.

Dowiedz się więcej: Staż unijny – najważniejsze informacje >>

Gdy to wszystko nie działa…

Wiele firm zatrudnia pracowników na staż z urzędu pracy tylko po to, aby otrzymywać za nich pieniądze – nie zmieni tego żaden stażysta. Jeśli jednak chce mieć ze stażu coś więcej, niż tylko mizernej wysokości zarobek, powinien poprosić o referencje od pracodawcy lub tzw. list polecający.

Stażysta może zapytać także, czy przełożony napisze o nim opinię na internetowym portalu pracy, takim jak GoldenLine czy LinkedIn – bowiem kandydaci z referencjami są chętniej przyjmowani do pracy od tych, po których nie wiadomo czego się spodziewać.

Reasumując, aby otrzymać stałą pracę po stażu trzeba pokazać się jako przyszłościowy pracownik – wychodzić z inicjatywami, utrzymywać pozytywne relacje, zachować kulturę osobistą i zidentyfikować się z firmą.

Stażysta zaangażowany, ambitny, ułożony i cieszący się dobrą opinią ma spore szanse na zostanie w firmie na dłuższy okres. Jeśli nie uda mu się zdobyć zatrudnienia, zawsze może wynieść ze stażu referencje czy listy polecające, dzięki którym łatwiej znajdzie pierwszą stałą pracę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ