Anna Nowak
Anna Nowak
03 Paź, 2017 - 02:00
Start-up a dofinansowanie - gdzie szukać pomocy finansowej

Start-up a dofinansowanie – gdzie szukać pomocy finansowej

Anna Nowak

Skąd start-up może pozyskać kapitał na rozwój? Kto sfinansuje wizję niepopartą doświadczeniem i firmę z niepewną przyszłością? Chętnych jest całkiem sporo.

Wysoki stopień finansowego ryzyka oraz krótka historia istnienia to dwie najistotniejsze cechy start-upów. Z upływem czasu start-up zyskuje finansową stabilność i zaczyna przynosić zyski, ale wtedy nie jest już ani młody i niedoświadczony, ani ryzyko finansowe nie jest już zbyt wielkie. Właśnie wtedy start-up traci swoją dotychczasową tożsamość – przestaje być start-upem, a zaczyna funkcjonować jak klasyczne przedsiębiorstwo.

Start-up a dofinansowanie

Wracając do tej fazy rozwoju firmy, która nie daje żadnych gwarancji przetrwania – do start-upu: jeszcze kilka lat temu zdobycie funduszy dla raczkującego projektu było niezwykle trudne. Inwestorzy zamykali swoje portfele,  nawet jeśli ewentualny sukces przedsięwzięcia oznaczał astronomiczne zyski w przyszłości. Dziś wiele podmiotów specjalizuje się we wspieraniu start-upów. Jakie są potencjalne źródła finansowania?

Fundusze unijne

PARP właśnie uszczęśliwił twórców 23 projektów star-upowych dofinansowując je łączną kwotą 18 milionów złotych. Środki rozdysponowano w ramach poddziałania 1.1.2 programu Polska Wschodnia „Rozwój start- upów”.

Czy trzeba dodawać coś więcej, by przekonać młode firmy do czerpania z tego źródła? Być może przyda się również informacja, że korzystanie z tego rodzaju pomocy nie kończy się na kwestiach finansowych. PARP powołuje do życia kolejne akceleratory, które wspierają start-upy doświadczeniem dojrzałych inwestorów i dają możliwość testowania swoich projektów, czy współpracy z dużymi firmami.

Dowiedz się więcej: Fundusze europejskie – wszystko o dofinansowaniu dla firm >>

Aniołowie Biznesu

Coraz popularniejszą metodą pozyskiwania pieniędzy na start-up jest wyszukanie skłonnego do pomocy anioła biznesu. Kim jest ów anioł? Zwykle jest to przedsiębiorca „na emeryturze” lub inna, majętna osoba chętna do niesienia pomocy finansowej swoim podopiecznym – twórcom projektu.

Trudnością związaną z tym rozwiązaniem może być dotarcie do takiej osoby. Coraz częściej jednak aniołowie biznesu, ułatwiają dostęp do siebie, skupiając się wokół wybranego stowarzyszenia, m.in.:

 • Lewiatan Business Angels – największa sieć polskich aniołów, z siedzibą w Warszawie;
 • Ponadregionalna Sieć Aniołów Biznesu – Innowacja – obecna w kilku miastach: w Katowicach, Warszawie, Wrocławiu, Białymstoku, Gorzowie Wielkopolskim oraz w Zielonej Górze;
 • Secus Wsparcie Biznesu – sieć obejmująca Poznań, Warszawę, Wrocław, Kraków oraz Katowice;
 • Społecznościowa Sieć Aniołów BiznesuCrowdangels.pl – sieć obejmująca zasięgiem całą Polskę.

Na co można liczyć, wybierając wsparcie anioła biznesu? Trzeba pamiętać, że inwestorami są tu osoby prywatne, a zatem mniej skłonne do wykładania znacznych środków z własnego portfela, ale też niezbyt wymagające w kwestii procedur i dokumentacji koniecznej dla rozpoczęcia tego typu współpracy. Z pewnością usatysfakcjonowane będą start-upy we wczesnej fazie rozwoju, które na rozruch potrzebują nie więcej niż 100 tys. zł.

Dowiedz się więcej: Czym jest biznesplan i jak go napisać >>

Venture Capital

Start-upy, które mają już za sobą pierwsze sukcesy mogą sięgnąć po dużo większy kapitał. Do pomocy gotowe są fundusze zwane venture capital – inwestujące w ryzykowne, ale dobrze rokujące przedsięwzięcia. Wsparcie polega na wykupie udziałów w finansowanej firmie. Po kilku latach, gdy wartość start-upu wydatnie wzrośnie, inwestor odsprzedaje swoje udziały.

Najbardziej aktywni inwestorzy w Polsce to: Naspers, Target Global, 3TS Capital Partners, EBRD i Enern. Pod względem zainwestowanego kapitału w analizowanym okresie możemy wymienić fundusze: Joint Polish Investment Fund, Giza Polish Ventures, Inovo.vc, Black Pearls VC oraz Experior (źródło: Rynek transakcji VC w Polsce Q2 2016; Maciej Małysz, Bartosz Sobota przy wsparciu zespołu Inovo.vc).

Start-up sięgający do kieszeni VC musi brać pod uwagę możliwość porażki. Fundusze VC są dość kapryśne i często oceniają propozycje przedsiębiorców bardzo subiektywnie.

Dowiedz się więcej: Najlepsze szkolenia online dla startupów >>

Crowdfunding

Dobrym pomysłem na pozyskanie funduszy dla projektu jest crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe za pośrednictwem internetu. Sieć Internet to medium, które świetnie nadaje się do ogłaszania zbiórek pieniędzy. Aby taka zorganizowana akcja miała szansę powodzenia trzeba zarazić swoim pomysłem jak największą rzeszę użytkowników sieci.

Dodatkowo, zbierający obiecuje drobną gratyfikację dla najhojniejszych darczyńców, np. udział w wydarzeniu związanym z przedsięwzięciem, produkt wytwarzany przez firmę itp. Crowdfunding obejmuje też „zrzutki” pieniędzy w zamian za udziały w firmie.

Najpopularniejsze w Polsce platformy crowdfundingowe to Wspieram.to oraz PolakPotrafi.pl.

Dowiedz się więcej: Działalność gospodarcza – to musisz wiedzieć >>

Banki

Bank otwarty na młode projekty, to może to być strzał w dziesiątkę. Dlaczego? W odróżnieniu od wcześniej opisanych źródeł kapitału, bank kieruje się przejrzystymi zasadami przy podejmowaniu decyzji o współpracy. Po drugie, decyzja banku zapada w bardzo krótkim czasie. Jak to jednak możliwe, że przezornych bankowców nie odstrasza niepewny los start-upu? Wszystko za sprawą rządowych gwarancji.

Dowiedz się więcej: Na czym polega kredyt inwestycyjny? >>

Start-upy mogą korzystać z rządowego programu pomocy de minis (jest to rodzaj pomocy publicznej, która nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej), zabezpieczającego spłatę zadłużenia. Kredyty z taką gwarancją można uzyskać w:

 • Alior Bank S.A.
 • Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
 • Bank BPS i zrzeszone banki spółdzielcze
 • Bank Handlowy w Warszawie S.A.
 • Bank Millennium S.A.
 • Bank Ochrony Środowiska S.A.
 • Bank Pekao S.A.
 • Bank Zachodni WBK S.A.
 • Credit Agricole Bank Polska S.A.
 • Deutsche Bank Polska S.A.
 • Getin Noble Bank S.A
 • Idea Bank S.A.
 • ING Bank Śląski S.A.
 • Krakowski Bank Spółdzielczy
 • mBank S.A.
 • Nest Bank S.A.
 • PKO Bank Polski S.A.
 • Plus Bank S.A.
 • Raiffeisen Bank Polska S.A.
 • SGB-Bank S.A. i zrzeszone banki spółdzielcze
 • Toyota Bank Polska S.A.

Więcej na temat kredytów z gwarancją de minis dowiesz się na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego (sprawdź tutaj).

Leasing

Jeśli wsparcie może polegać na dostarczeniu środków transportu, maszyn lub urządzeń, pomocny może okazać się leasing. Do wyboru pozostają dwie opcje: leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Każde z tych rozwiązań niesie ze sobą odmienne korzyści, ale też nie jest wolne od wad, dlatego należy dobrze poznać oba warianty, zanim decyzja zostanie ostatecznie podjęta.

Start-upy mają możliwość korzystania z leasingu już od pierwszego dnia zarejestrowanej działalności gospodarczej. Jak zapewnił nas przedstawiciel jednego z takich podmiotów – startUpLeasing.pl, wymagania leasingodawców są bardzo skromne i skupiają się wokół dwóch kwestii: oprócz dokumentów potwierdzających rejestrację podmiotu, zwykle wymagana jest wpłata w wysokości 10 – 15 % czynszu inicjalnego, czyli wartości przedmiotu leasingu. Nie istnieją żadne dodatkowe warunki korzystania z usługi.

Start-up a dofinansowanie - gdzie szukać pomocy finansowej - pomysły

ZOBACZ RÓWNIEŻ