Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
14 Lut, 2017 - 08:00
Sprawdzone sposoby na wypadanie włosów

Sprawdzone sposoby na wypadanie włosów

Anna Wezgraj da Silva

Każdy marzy o zdrowych i lśniących włosach – jak zaradzić ich gubieniu? Poznaj sprawdzone sposoby na wypadanie włosów.

Wypadanie włosów to zmora wielu osób, i o ile trwa krótko, nie powinno to nikogo niepokoić. Problem pojawia się, gdy na szczotce regularnie znajdujemy ich garście. Sposobów na poprawę kondycji skóry głowy oraz włosów jest naprawdę wiele. Jak więc dbać o włosy, aby były zdrowe i lśniące?

Wypadanie włosów – jak temu zaradzić?

Oswobodzona czupryna

Częstą przyczyną osłabienia struktury włosów jest ich nadmierne związywanie. Gumki, wsuwki, koki… nie są najlepszym przyjacielem włosów. Warto na jakiś czas dać im trochę swobody i dopasować fryzurę, która pozwoli na ułożenie włosów bez ich związywania oraz bez zbędnych dodatków.

jak dbać o włosy

Nadmierne przesuszanie

Gorące powietrze suszarki, prostownica i lokówka nie sprzyjają utrzymaniu włosów w zdrowej kondycji. Warto zaopatrzyć się w specjalne kosmetyki termoochronne chroniące włosy przed działaniem wysokiej temperatury.

wypadanie włosów - nadmierne przesuszanie

Odżywianie włosów od środka, czyli właściwa dieta

Kolejną przyczyną nadmiernego wypadanie włosów może być nieodpowiednia dieta. Wszelkie niedobory witamin i minerałów w organizmie będą automatycznie skutkowały słabą kondycją włosów, skóry i paznokci.
Codzienne menu powinno więc zostać wzbogacone w:

  • nienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek, tłuste ryby morskie, pestki),
  • witaminę A (masło, żółtko jaja kurzego, wątróbka),
  • witaminę C (zielone warzywa i owoce),
  • witaminę E (oleje roślinne, orzechy, nasiona),
  • witaminy z grupy B (produkty zbożowe, produkty mleczne, ryby, warzywa liściaste),
  • cynk (owoce morza, mięso, jaja, pestki), miedź (kakao, pestki, orzechy), krzem (skrzyp polny, pokrzywa).

Dowiedz się więcej: Ciągłe zmęczenie i stres – 11 alarmujących sygnałów ciała >>

Szczotka ma znaczenie

Szczotka nie powinna powodować mechanicznych uszkodzeń włosów. Warto zaopatrzyć się w tę o naturalnym włosiu np. w szczotkę z włosia dzika.
Higiena szczotki czy grzebienia również pozostaje nie bez znaczenia – wszelkie zanieczyszczenia stanowią świetną pożywkę dla bakterii, które negatywnie wpływają na włosy oraz na skórę głowy. Nie powinniśmy więc zapominać o regularnym czyszczeniu szczotki.

Nawilżanie to podstawa

Aby zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów należy zadbać o ich odpowiednie nawilżenie. Przed każdym umyciem włosów można nałożyć maseczkę nawilżającą lub 1-2 razy w tygodniu zastosować olejowanie włosów. Polega ono na rozprowadzeniu oleju na włosach (od nasady, aż po same końce) na około 30 minut przed ich umyciem oraz owinięciu głowy ciepłym ręcznikiem.

Taki zabieg odżywiający i wzmacniający włosy był stosowany już od wieków przez kobiety orientu. Do olejowania włosów najlepiej użyć oleju kokosowego, oleju rycynowego, oleju jojoba, oliwy z oliwek lub oleju ze słodkich migdałów.

Dowiedz się więcej: Jak dbać o włosy – najlepsze domowe maseczki na włosy >>

pielęgnacja włosów - nawilżanie

Domowe maseczki

Samodzielne wykonane maseczki odżywcze to kolejny sposób na walkę z wypadaniem włosów. Najpopularniejsze składniki używane w maseczkach domowej roboty to: żółtka jaj, olejek rycynowy, miód, oliwa z oliwek, drożdże, pokrzywa.

Odpowiednio dobrane kosmetyki

Częstą przyczyną wypadania włosów są nieodpowiednie preparaty. Chemiczne składniki znajdujące się w farbach, szamponach i odżywkach mogą nadmiernie obciążać włosy i szkodliwie działać na skórę głowy.

Rynek obfituje obecnie w różnego rodzaju kosmetyki naturalne, bazujące na wyciągach z roślin z dodatkiem witamin i naturalnych przeciwutleniaczy. Warto spróbować tego typu preparatów pielęgnacyjnych – skóra głowy oraz włosy z pewnością nam za to podziękują.

Dowiedz się więcej: Najlepsze preparaty na wypadanie włosów >>

pielęgnacja włosów - kosmetyki

Pamiętajmy, że poprawa kondycji włosów nie następuje z dnia na dzień. Potrzeba na to wielu tygodni, a nawet miesięcy. Jest to długi, lecz warty poświęcenia czasu proces. Zdrowe, piękne włosy są bowiem dla nas niczym wizytówka. Warto o nie zadbać, aby były naszą ozdobą i dumą każdego dnia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ