Martyna Markiel
Martyna Markiel
13 Lut, 2017 - 08:00

Sprawdzone domowe sposoby na kaca

Martyna Markiel

Dokuczające mdłości, ból głowy, drżenie rąk oraz niekończące się pragnienie – jak sobie z nimi poradzić? Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych sposobów na kaca!

Domowe sposoby na kaca są w większości przypadków równie skuteczne co dostępne w aptece specyfiki. Bez względu na to, którą z poniższych metod wybierzemy, z powodzeniem złagodzimy wszelkie negatywne efekty, z którymi boryka się nasz organizm. Co jest dobre na kaca?

Podczas samej imprezy warto pamiętać o tym, żeby nie pić na pusty żołądek. Jeśli mamy wybór, nie mieszajmy i sięgajmy tylko po jasne alkohole. W trakcie zabawy popijajmy ponadto inne płyny obojętne (takie jak soki, woda, herbata) – im więcej wypijemy, tym mniej odwodniony będzie nasz organizm. Dobrym pomysłem będzie także zażycie przed snem aspiryny i witaminy C.

1. Prysznic

Co na kaca? Prysznic to istotna sprawa, o której nie wolno nam zapominać. Kąpiel oraz ciepła woda postawi nas na nogi. Czysta skóra będzie lepiej oddychać, gwarantując jednocześnie, że poczujemy się lepiej.

2. Soki warzywne i owocowe

Alkohol powoduje, że nasz organizm traci w znacznym stopniu sód, potas, magnez, inne cenne minerały, a także witaminy. Ich niedostatek uzupełnimy sięgając po soki owocowe i warzywne. Szczególnie skuteczne będą soki pomidorowe (magnez, potas) oraz sok z kapusty kiszonej (witaminy z grupy B, wapń).

3. Rosół

Nie zapominajmy o jedzeniu. Jednym z najlepszych sprawdzonych domowych sposobów na kaca jest spożycie talerza rosołu. Ta magiczna, ukochana przez Polaków potrawa uśmierzy ból żołądka pozwalając jednocześnie na odzyskanie sił.

4. Jajka na miękko

Nie masz rosołu? Skutecznym sposobem na przepicie będzie również lekki posiłek, w skład którego wchodzić będą jajka. Jajka zawierają w sobie cysteinę, która działa odtruwająco na organizm, przyspiesza metabolizm oraz wspomaga usuwanie toksyn.

Dowiedz się więcej: Gotowanie jajek – ile gotować jajka na twardo i na miękko? >>

5. Szparagi

Naukowcy z Korei Południowej udowodnili, że zawarte w pędach i liściach młodych szparagów minerały i aminokwasy pomogą nam w walce z kacem. Sięgajmy po nie również przed samą imprezą. Chronią one bowiem komórki wątroby przed niezdrowymi metabolitami alkoholu.

6. Miód

Utracone źródło energii, jakim jest glukoza powoduje uczucie osłabienia, drżenie rąk oraz problemy z koncentracją. Co zatem będzie dobre na kaca? Miód, dżem, konfitury – wszystko, co zawiera w sobie fruktozę zdecydowanie postawi nas na nogi.

Dowiedz się więcej: Węglowodany w diecie – czym są zdrowe węglowodany i kiedy możemy je jeść? >>

7. Sport

Dobrym sposobem na kaca będzie również próba tak zwanego zabicia go na siłę. Dużo wody oraz bieżnia czy też rowerek z pewnością pozwolą na wypocenie i wybieganie nieprzyjemnego uczucia przepicia. Wszystko w granicach rozsądku.

8. Imbir

Co na kaca? Jeśli złemu samopoczuciu towarzyszą nudności, koniecznie sięgnij po imbir. Zetrzyj go na tarce, a następnie zalej wrzątkiem. Pity małymi łykami ostudzony napój zdziała cuda.

9. Kefir

Skutecznie ugasi nawet największe pragnienie wyrównując dodatkowo florę jelitową. Kefir można zastąpić jogurtem naturalnym, kwaśnym mlekiem, maślanką lub innym produktem zawierającym bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus.

10. Spacer na świeżym powietrzu

Czym byłyby sposoby na kaca bez odrobiny ruchu. Po intensywnym nawodnieniu organizmu oraz zjedzeniu lekkiego posiłku polecamy wybrać się na spacer. świeże powietrze pomoże w dotlenieniu mózgu, zlikwiduje ból głowy i poprawi nasze samopoczucie.

woman in bed rude awakening tired exhausted

Każdy kac kiedyś mija! Na przyszłość radzimy zachować umiar, zdrowy rozsądek oraz dokładne zapamiętać wszystkie powyższe sposoby na kaca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ