ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
28 Sty, 2018 - 03:00

Zanim podpiszesz umowę pożyczki… Sprawdź drobny druczek!

ARTYKUŁ PARTNERA

W jaki sposób możesz ustrzec się przed problemami związanymi z podpisaniem niekorzystnej umowy? Przede wszystkim należy przeczytać dokładnie drobny druczek!

Podpisywanie umów to sprawa codzienna. Umowa o pracę, umowa kupna-sprzedaży czy umowa za telefon to tylko przykładowe dokumenty, które z pewnością niejedna osoba podpisywała w swoim życiu, nawet kilkukrotnie. Są niezbędne – dzięki różnego rodzaju umowom warunki między stronami zostają ściśle określone i nie ma miejsca na nieporozumienie. Czy oby na pewno? Warunek jest jeden – dokładne przeczytanie umowy, a zwłaszcza części nakreślonej drobnym druczkiem.

Niestety, istnieją też i nieuczciwe firmy, które „legalnie” chcą nas oszukać. Po podpisaniu takiego dokumentu nasze szanse na obronę będą znikome. Nie dajmy się więc oszustom i dokładnie sprawdźmy zapisy znajdujące się w umowie, nawet te zapisane drobnym druczkiem.

Za przykład może posłużyć umowa pożyczki. Na co zwracać uwagę podpisując tego typu dokument?

Przeczytaj uważnie całą treść umowy

Przed podpisaniem umowy pożyczki, czy jakiejkolwiek innej umowy, koniecznie należy przeczytać ją od A do Z. Oznacza to, że naszą uwagę powinny przykuć nie tylko główne punkty dokumentu, ale także treści wypisane drobnym druczkiem. Przeczytajmy wszystko, nawet kilkukrotnie. Najlepiej w zaciszu własnego domu.

Jeżeli nie mamy możliwości sprawdzenia umowy na spokojnie, w mieszkaniu, na jej przeczytanie w biurze zarezerwujmy sobie tyle czasu, ile nam tylko będzie potrzebne. Nie stresujmy się przedstawicielem firmy, który „pogania nas” poprzez regularne spoglądanie na zegarek. Nie podpisujmy niczego, co wzbudza w nas jakąkolwiek wątpliwość. Pamiętajmy, że mamy prawo do tego, by przeczytać dokument wielokrotnie – w końcu chodzi o nasze pieniądze.

Nie wiesz – pytaj!

Jeśli dany zapis w umowie jest niezrozumiały, nie wstydźmy się pytać i prosić o wyjaśnienie. Przedstawiciel danej firmy powinien nam we wszystkim pomóc i wytłumaczyć skomplikowane dla nas treści. Jeśli nadal nie będziemy pewni co do słuszności zapisów w umowie – nie podpisujmy jej! W każdym momencie mamy prawo zrezygnować z propozycji i poszukać firmy, która będzie nam bardziej odpowiadać.

Poznaj wszystkie koszty pożyczki

Kolejną ważną kwestią w zakresie podpisywania umowy jest zapis o całkowitych kosztach pożyczki. Koszty powinny zostać podzielone na obowiązkowe i dodatkowe (np. ewentualne koszty windykacji, odsetki za opóźnienie spłaty należności). Wszystkie te dane powinny koniecznie zostać uwzględnione w umowie.

Pamiętajmy również, by sprawdzić, czy zapisy w umowie zgadzają się z wcześniej obiecywanymi warunkami. Przezorny zawsze ubezpieczony – nigdy nie zaszkodzi upewnić się ponownie, czy wszystko się zgadza.

Wcześniejsza spłata pożyczki

W umowie pożyczki powinny również znaleźć się stosowne zapisy dotyczące możliwości wcześniej spłaty zobowiązania. Upewnijmy się, jakie są warunki w tym przypadku, jaką politykę stosuje dana firma pożyczkowa. Nigdy nie wiadomo, kiedy nasza sytuacja finansowa się poprawi, a nuż stanie się to szybciej niż oczekujemy! Warto być przygotowanym i na taki scenariusz.

Odstąpienie od umowy pożyczki

Ostatnią bardzo ważną kwestią jest ewentualne odstąpienie od umowy. Warto znać swoje prawa w tej kwestii. Mamy dokładnie 14 dni na bezpłatne odstąpienie od umowy pożyczki. Pożyczoną kwotę oczywiście będziemy musieli zwrócić w całości, a pożyczkodawca może jedynie naliczyć odsetki za okres obowiązywania umowy (czyli w praktyce za nie więcej niż 14 dni). Pamiętajmy, by odstąpienie od umowy pożyczki zawsze składać w formie pisemnej.

Jeśli dokładnie sprawdzimy wszystkie powyższe kwestie, z pewnością żadna nieuczciwa firma nie będzie nam straszna. Pamiętajmy, że umowa pożyczki (tak jak każda inna umowa) powinna zostać podpisana tylko wtedy, kiedy jesteśmy całkowicie przekonani co do jej treści.

Ciekawą alternatywą dla osobistej wizyty w firmie pożyczkowej, są również pożyczki online, np. z taktofinanse.pl. Taka pożyczka to przede wszystkim wygoda (by załatwić wszystkie formalności, nie musimy wychodzić z domu), a ponadto umowę pożyczki możemy przeczytać na spokojnie we własnym domu, bez żadnej presji ze strony doradcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ