Malwina Tomżyńska
Malwina Tomżyńska
14 Kwi, 2019 - 05:47
Czym skutkuje spóźniona rata kredytu?

Czym skutkuje spóźniona rata kredytu?

Malwina Tomżyńska

Spóźniona rata kredytu to oczywiście nie koniec świata. Każdemu z nas może zdarzyć się pewien poślizg w regulowaniu zobowiązań. Dowiedz się, czym skutkują opóźnienia w spłacie kredytu dla kredytobiorcy.

Zdarza Ci się, że nie regulujesz swoich zobowiązań na bieżąco? A może spóźniona rata kredytu zdarza Ci się częściej niż zwykle? Mimo, że opóźnienie jest na tyle niewielkie, że bank oprócz ponagleń telefonicznych, nie nalicza zbyt wysokich kar za opóźnienie, zastanawiasz się jakie skutki może pociągnąć za sobą zwłoka w spłacie kredytu? Poniżej wyjaśniamy, z czym dla kredytobiorcy wiąże się spóźniona rata kredytu i jak bardzo dotkliwe mogą być konsekwencje finansowe nieterminowego regulowania rat.

Spóźniona rata kredytu – jakie są skutki?

Generalnie rzecz ujmując każdy bank indywidualnie określa, jakie będą konsekwencje spłacenia raty kredytu z opóźnieniem. Trudno jest więc określić skutki takiego postępowania dla wszystkich kredytobiorców.

Przede wszystkim każda umowa kredytowa powinna dokładnie określać, jakie konsekwencje niesie za sobą nieregulowanie raty kredytu zgodnie z otrzymanym od banku harmonogramem spłat. Poniżej znajduje się lista sytuacji jakie mogą wystąpić w przypadku opóźnienia w spłacie kredytu.

Jak długo spóźniasz się ze spłatą raty kredytu?

Jeżeli spóźniasz się z ratą kredytu o kilka dni, nie stanowi to większego problemu, jeżeli jednak termin przedłuża się o kilkanaście dni, problemy mogą pojawić się bardzo szybko.

Początkowo bank stara się przypomnieć kredytobiorcy o brakującej racie kredytu. W większości przypadków, pracownicy bankowi wykonują telefony przypominające. Zdarza się także, że nawet w przypadku niewielkiego (kilkudniowego) opóźnienia sprawą zajmuje się dział windykacji należności bankowych. Takie przypomnienie z reguły nic nie kosztuje.

Uwaga! Bywa jednak, że zapis o bezpłatnym przypomnieniu o spłacie raty dotyczy tylko i wyłącznie pierwszego upomnienia. Z każdym kolejnym bank będzie sobie radził w inny sposób.

Dowiedz się więcej: Jak wziąć kredyt w sposób mądry i bezpieczny 

Bank posiada tabele opłat za każde wykonane połączenie, za każdy email, za każdy list czy też wiadomość tekstową, jaką będzie zmuszony wysłać do klienta. Taki cennik dotyczy oczywiście sytuacji, w której bank kontaktuje się z klientem dla jego dobra i w jego interesie (np. opłaty za korespondencję nie dotyczą sytuacji, w której bank jest zobowiązany poinformować klienta o zmianie tabeli opłat i prowizji lub obowiązującego regulaminu dotyczącego kart kredytowych).

Cennik bankowy jest różny, a jego zapisy zależą bezpośrednio od polityki danego banku. Trudno określić, ile średnio będzie nas kosztowała spóźniona rata kredytu i związane z nią zabiegi podejmowane przez bank.

Warto jednak wiedzieć, iż ceny są dość wygórowane, a im dłużej nie reagujemy i zwlekamy ze spłatą, tym jesteśmy narażeni na wyższe koszty, które mogą sięgać nawet 100 zł za jedno upomnienie. Dodatkowo zapłacimy także za każdą wizytę przedstawiciela banku w naszym domu.

Dowiedz się więcej: Miękka windykacja – na czym polega, kiedy jest stosowana?

Spóźniona rata kredytu a zdolność kredytowa

Warto także wiedzieć, iż każda spóźniona rata kredytu jest monitorowana oraz przesyłana w formie informacji do BIK. Biuro Informacji Kredytowej jest instytucją zajmująca się monitoringiem kredytobiorców.

Dowiedz się więcej: Jak sprawdzić raport o sobie w BIK 

Jeżeli zadłużenia są regulowane bez opóźnień, informacja o kredycie spłacanym bez problemów zostanie odnotowana w bazie BIK, a to może znacznie wpłynąć na poprawę naszej zdolności kredytowej. Jeżeli jednak spłaty naszego kredytu regulowane są w tzw. kratkę (zdarzają się nam tzw. miesiące dobre oraz większe i mniejsze opóźnienia), nasze dane pozostają zapisane jako negatywne i każda instytucja, od której będziemy chcieli pożyczyć pieniądze będzie wiedziała, iż wcześniej mieliśmy problemy ze spłatą zobowiązań.

Pamiętaj! Każda spóźniona rata kredytu może przysporzyć Ci trudności podczas wnioskowania o kolejne produkty kredytowe.

Spóźniona rata kredytu – postępowanie windykacyjne

Jeżeli zdarzy się tak, że kredytobiorca pomimo upomnień banku nadal uchyla się przed uiszczeniem należności wynikającej z zaciągniętego kredytu, bank może wejść na drogę prawną w celu ściągnięcia długu. W takim przypadku możliwe są dwa sposoby rozwiązania konfliktu.

Ugoda z bankiem

Dłużnik, który z pewnych powodów nie jest w stanie spłacać kredytu w określonej kwocie, ale wyraża chęć współpracy z bankiem, może zawrzeć z nim ugodę. Wypracowuje się ją w oparciu o informacje dotyczące np. wysokości wynagrodzenia, przygotowując nowy program spłaty zadłużenia, który będzie korzystny dla banku i dłużnika. Warto zdecydować się na taki wariant, gdyż i tak nie będziemy w stanie uchylić się od spłaty należności.

Dowiedz się więcej: Na czym polega restrukturyzacja kredytu 

Postępowanie sądowe i komornicze

Dłużnik, który uchyla się od spłaty rat kredytu, a przy tym nie współpracuje z bankiem w celu wypracowania porozumienia, będzie musiał liczyć się z wystąpieniem banku na drogę sądową. W takim przypadku sporządzany jest bankowy tytuł egzekucyjny albo pozew o zapłatę, który zostanie skierowany do sądu. Ten z kolei skieruje wniosek do komornika o rozpoczęcie procedury egzekucyjnej.

Dowiedz się więcej: Otrzymałem pismo od komornika. Co robić?

Warto więc każdorazowo dokładnie zapoznać się z planem spłat kredytu (tzw. harmonogramem spłat), który otrzymujemy z umową kredytową. Niestety niewiedza nie zwalnia nas z postanowień podpisanej przez nas umowy. Co więcej, nieterminowe regulowanie należności oprócz kosztów finansowych, wpływa negatywnie na naszą historię kredytową, a uchylanie się od obowiązku przestrzegania umowy z bankiem może grozić wejściem instytucji na drogę sądową.

ZOBACZ RÓWNIEŻ