Martyna Markiel
Martyna Markiel
18 Kwi, 2017 - 00:00

Sposoby na stres – kolorowanki dla dorosłych

Martyna Markiel

Kolorowanki dla dorosłych to znakomity sposób na relaks i walkę ze stresem. Popraw swoje samopoczucie, a także rozwijaj wyobraźnię!

Kolorowanki dla dorosłych stały się w ostatnich latach prawdziwym hitem. Nie bez powodu. Są one idealnym sposobem na złagodzenie stresu, poprawę samopoczucia, ucieczkę od codzienności i problemów, z którymi musimy się nieustannie zmagać. Kolorowanki określane są jako samodzielna arteterapia – terapia poprzez sztukę. Jest to prosty sposób na dodanie odrobiny koloru do naszego życia.

W dzisiejszych czasach stres towarzyszy nam niemal codziennie, zarówno w pracy jak i w domu. W poszukiwaniu równowagi warto zdecydować się na coraz modniejsze ostatnio kolorowanki. Trend, który dopiero wkracza do Polski od dłuższego czasu cieszy się ogromną popularnością w innych częściach Europy oraz świata.

Kolorowanki nie tylko dla dzieci

Wszyscy wiedzą, że kolorowanki dla dzieci pobudzają wyobraźnię i podnoszą poziom kreatywności maluchów. Badania potwierdzają, że dzieci, które od pierwszych lat życia mają możliwość bawienia się kolorami, mają zdecydowanie mniejsze problemy z koncentracją, nauką i przyswajaniem wiedzy. Kolorowanki nie tylko wpływają na zdolności manualne dzieci, ale mają także ogromne znaczenie dla ich psychiki i sposobu postrzegania świata. Dlaczego zatem sami przestajemy bawić się kolorami?

Jak wyjaśnia psycholog Antoni Martinez:
Kolorowania i zabawy barwą możemy używać do wprowadzania siebie w bardziej kreatywny, swobodniejszy stan. Polecam go w cichym otoczeniu, nawet z muzyką. Niech kolor stanie się linią przepływu. A przede wszystkim polecam kolory jako techniki relaksacyjne.

kolorowanki

Dowiedz się więcej: Stres przed ślubem – jak się skutecznie zrelaksować >>
Stres przed ślubem – jak się skutecznie zrelaksowaćźródło zdjęcia: corsipiu.it

Twórcza moc uzdrawiania

Sztuka może nie być w stanie całkowicie wyleczyć chorób, ale z pewnością pomoże nam lepiej sobie z nimi radzić. Naukowcy od lat potwierdzają walory terapeutyczne sztuki. Terapia sztuką pomaga nam się wyrazić, gdy zbyt trudno jest wypowiadać słowa i budować zdania.

Badania wskazują, że ta forma terapii często przynosi bardzo pozytywne rezultaty i zaskakujące wyniki. Przykładowo – udowodniono, że terapie psychiczne kobiet chorych na raka pomagają znacząco zmniejszyć objawy fizycznej i emocjonalnej niewydolności podczas leczenia.

W innym badaniu stwierdzono, że po zaledwie jednej godzinie terapii artystycznej, pacjenci z rakiem w każdym wieku wyrazili komfort i dalszą chęć kontynuowania terapii. Terapia poprzez sztukę to nie tylko sposób walki z rakiem – jest ona polecana również wśród osób borykających się innymi problemami, takimi jak depresja, otępienie, lęk i PTSD. Jest to również znakomity pomysł na radzenie sobie z codziennym stresem.

Dowiedz się więcej: 7 błędów w radzeniu sobie ze stresem >>

kolorowanki dla dorosłych

źródło zdjęcia: bebrainfit.com

Czy kolorowanki naprawdę działają?

Jednym z pierwszych psychologów który, zastosował kolorowanie jako technikę relaksacyjną był Carl G. Jüng na początku XX wieku. Zlecił on nieradzącym sobie ze stresem pacjentom kolorowanie mandali. Terapia przyniosła zaskakujące efekty.

Terapia artystyczna często polega na użyciu pożywki artystycznej jako narzędzia pomagającego rozwiązać konkretny problem pacjenta, ale jak zapewne każdy z nas zauważył już w szkole, niektórzy ludzie są bardziej utalentowani artystycznie niż inni. Ci, którzy uważają siebie za złych artystów, mogą częściej przeoczyć korzyści terapii opartych na sztuce.

Tu z pomocą przychodzą kolorowanki dla dorosłych. Są one kreatywnym przedsięwzięciem bez potrzeby artystycznego talentu. Aby uzyskać pożądany efekt wystarczy kilka prostych ruchów kolorem w liniach.

Psycholog Gloria Martinez Ayala tłumaczy, że podczas kolorowania aktywujemy różne obszary naszych półkul mózgowych. Kolorowanie pobudza zarówno logiczne myślenie jak i kreatywność. Pobudzane są także odpowiedzialne za widzenie i motorykę obszary naszej kory mózgowej. Odprężenie, które pojawia się na skutek kolorowania obniża aktywność ciała migdałowatego – głównej struktury mózgu odpowiedzialnej za kontrolowanie oraz doświadczanie emocji.

Dowiedz się więcej: Gry logiczne poprawiające koncentrację >>

Mówiąc prościej, kolorowanki zmniejszają niepokój, rozładowują napięcie i emocjonalny chaos panujący w naszej głowie. Kiedy koncentrujemy się na określonej aktywności, skupiamy się na niej, a nie na naszych zmartwieniach.

Do tego warto dodać jeszcze aktywne pobudzenie wyobraźni i przywołanie wspomnień z dzieciństwa, kiedy to większość czasu spędzaliśmy na zabawie. Pozytywne emocje i beztroskie uczucie bycia szczęśliwym powodują redukcję stresu i przynoszą potrzebną ulgę.

coloring books

źródło zdjęcia: osterhout.info

Gdzie znaleźć kolorowanki dla dorosłych

Kolorowani dla dorosłych zawierają zazwyczaj obszerny zestaw różnorakich obrazków o stosunkowo złożonym charakterze. Można je nabyć w wielu sklepach (tu zdecydowanie króluje Amazon – sprawdź tutaj, ale także Empik – sprawdź tutaj) czy też wydrukować dostępne bezpłatnie w internecie wzory.

Dostępne na rynku książeczki pełne są inspirujących motywów, drobiazgów i szczegółów. Bogaty wybór kolorowanek znajdziemy przykładowo na Pintereście (sprawdź tutaj) czy też stronie coloring-pages-adults.com (sprawdź tutaj).

Zamiast sięgać po kolejnego papierosa, lepiej będzie zrobić sobie przerwę w pracy, sięgnąć po kolorowankę i dać się ponieść wyobraźni. Kolorowanki poprawiają humor, uspokajają, pomagają rozładować stres i oczyścić organizm.

ZOBACZ RÓWNIEŻ