Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
10 Kwi, 2017 - 11:45

Sposoby na stres – joga w domu

Anna Wezgraj da Silva

Joga to naturalny lek na stres. Jak zacząć ćwiczyć jogę w zaciszu domowym?

Długotrwały stres przyczynia się obniżenia samopoczucia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Prowadzi także do powstawania wielu groźnych chorób. Jednym ze skutecznych sposobów walki ze stresem jest joga. Nie trzeba od razu zapisywać się na grupowe zajęcia – ćwiczenia jogistyczne można praktykować w domu o dowolnej porze. Jak zacząć przygodę z jogą?

Joga – panaceum na stres

Długotrwały stres skutecznie potrafi odebrać radość życia. Joga to jeden ze skutecznych sposobów walki z wyczerpaniem nerwowym, depresją oraz różnego rodzaju stanami wywołującymi niepokój. Pomaga zniwelować stres, jest też świetnym sposobem na wyciszenie się i wsłuchanie w potrzeby własnego ciała.

Joga pozwala na odnalezienie wewnętrznej równowagi poprzez zachowanie spokoju ciała i ducha. Prawidłowo przeprowadzone ćwiczenia jogistyczne uspokoją i dodadzą energii do dalszego działania.

Dowiedz się więcej: Joga: skuteczna walka ze stresem >>

Joga w domu

Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

Zalety regularnego praktykowania jogi:

  • poprawia ogólną kondycję ciała,
  • modeluje figurę,
  • uelastycznia oraz wzmacnia mięśnie i ścięgna,
  • obniża ryzyko kontuzji,
  • wzmacnia odporność organizmu,
  • pozwala na poznanie możliwości swojego ciała,
  • wycisza umysł i relaksuje ciało,
  • odpręża w sytuacjach stresowych,
  • odmładza,
  • poprawia samopoczucie psychiczne i fizyczne.

Dowiedz się więcej: Joga w ciąży – dlaczego warto i jak ją praktykować >>

Zalety jogi

Niezbędnik początkującego jogina

Aby uprawiać jogę w domu potrzeba przede wszystkim chęci oraz spokojnego miejsca do ćwiczeń. Przyda się również mata antypoślizgowa (którą początkowo można zastąpić zwykłym kocem) i wygodne, sportowe ubranie.

Jak często ćwiczyć?

Doświadczeni jogini zalecają aby jogę ćwiczyć krócej, ale częściej. Lepsze efekty dadzą codzienne ćwiczenia po 15 minut, niż joga dwa razy w tygodniu trwająca godzinę lub dwie. Niewątpliwym plusem uprawiania jogi w domu jest elastyczność czasu – ćwiczyć można o dowolnej porze, która zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

Przygodę z jogą można więc rozpocząć od krótkich ćwiczeń trwających 10-15 minut wykonywanych co 2-3 dni, aby stopniowo zwiększać ich częstotliwość. Regularne ćwiczenia pozwolą na przyzwyczajenie organizmu do ćwiczeń, a równocześnie krótki czas ich trwania zachęci do kontynuacji.

Dowiedz się więcej: Zdrowy kręgosłup – ćwiczenia, które warto znać >>

Najważniejsze aby nie robić niczego na siłę i wsłuchać się w swoje ciało. Joga ma sprawiać przyjemność i odprężać. Jeżeli za pierwszym razem nie uda się wykonać danego zestawu asan (pozycji jogi) – nie należy się tym przejmować i powrócić do wybranego ćwiczenia w kolejnych sesjach treningowych.

Dowiedz się więcej: Joga śmiechu – co to takiego? >>

Joga w domu - jak ćwiczyć

Oddech a stres

Integralną częścią jogi jest relaksacja przeprowadzana najczęściej na zakończenie każdej sesji treningowej. Jest swego rodzaju nagrodą za trud ćwiczeń na macie, a przede wszystkim ważną częścią praktyki jogi. Efektem relaksacji jest zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz wyciszenie negatywnych stanów emocjonalnych.

Jednym z najprostszych ćwiczeń oddechowych dla początkujących joginów jest „uświadomienie” sobie własnego oddechu. Wystarczy wygodnie usiąść, wyprostować plecy i skupić się na swoim oddechu. Kilka minut takiego ćwiczenia oddechowego pozwoli na obserwację swojego stanu emocjonalnego.

Krótkie, płytkie oddechy świadczą o stanie napięcia, bólu, strachu. Uważa się, że poprzez wstrzymywanie oddechu, wstrzymuje się również emocje.

Głębokie, brzuszne (przeponowe) oddechy pozwolą na uwolnienie emocji i związanego z nimi stresu. Warto wspomnieć, że ćwiczenia oddechowe początkowo mogą sprawiać trudności, zwłaszcza osobom dopiero zaczynającym swoją przygodę z technikami relaksacyjnymi.

Dowiedz się więcej: Jak ćwiczyć w domu, czyli od czego zacząć i jak wytrwać >>

Joga w domu - relaks

Stres pod kontrolą

Praktykowanie jogi to jeden ze sposobów na walkę ze stresem. Ćwiczenia można rozpocząć w domu: samemu bądź z bliską osobą. Warto pamiętać aby nie robić niczego na siłę.

Poszczególne asany mają być źródłem odprężenia i zadowolenia, a w przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze można wybrać się na zorganizowane zajęcia, aby tam poprosić doświadczonego jogina o wyjaśnienie nurtujących zagadnień.

ZOBACZ RÓWNIEŻ