Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
16 Gru, 2019 - 01:00
Uprawiasz sport podczas smogu? To musisz wiedzieć!

Uprawiasz sport podczas smogu? To musisz wiedzieć!

Mariola Krzyżak

Czy sport podczas smogu jest bezpieczny dla naszego zdrowia, czy też lepiej unikać aktywności? Rozwiej wszelkie wątpliwości!

Codzienna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu doskonale wpływa na kondycję naszego ciała oraz zdrowie, a dla wielu osób jest także czystą przyjemnością. Co zrobić jednak, kiedy jakość powietrza, którym przyjdzie nam oddychać, jest na tyle zła, że może wiązać się z dużym ryzykiem? Czy sport podczas smogu jest bezpieczny? W jaki sposób zminimalizować potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia? Odpowiadamy!

Zanieczyszczenie powietrza w Polsce – czy wiesz, czym oddychasz?

Statystyki dotyczące zanieczyszczenia powietrza w Unii Europejskiej obnażają przerażającą prawdę: na 50 miast o największym stężeniu szkodliwych pyłów aż 36 stanowią nasze rodzime miejscowości. Nie ulega więc wątpliwości, że jesteśmy narażeni na ogromne ryzyko związane ze szkodliwym wpływem smogu na nasz organizm. Liczne publikacje naukowe oraz opinie polskich lekarzy są alarmujące: sytuacja jest bardzo poważna i brak odpowiedniej profilaktyki oraz środków minimalizujących skutki wdychania zanieczyszczeń codziennie powodują ubytek na naszym zdrowiu.

Bardzo ważne jest więc uświadamianie społeczeństwa, że problem faktycznie istnieje i jedynie solidarna walka z nim może zapewnić nam i kolejnym pokoleniom czyste powietrze. Warto więc brać udział w wszelkich akcjach mających na celu propagowanie wiedzy na ten temat.

Dowiedz się więcej: Jak radzić sobie ze smogiem – TOP 7 wskazówek

Sport podczas smogu – czy to bezpieczne?

Regularne uprawianie sportu niesie ze sobą nieocenione korzyści dla zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wiele osób preferuje aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Co jednak zrobić, kiedy jego jakość znacznie odbiega od przyjętych norm i może stanowić dla nas zagrożenie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi i każdy z nas samodzielnie musi starać się w jak najlepszy sposób oceniać potencjalne ryzyko. Warto jednak pamiętać, że bardzo często szkodliwość sportu podczas smogu może przewyższać korzyści.

Skutki aktywności fizycznej na zanieczyszczonym powietrzu

Podczas każdego sportu, który uprawiamy, zapotrzebowanie na tlen znacznie się zwiększa, co oznacza, że nasz oddech staje się dużo szybszy niż normalnie. Bardzo łatwo jest sobie więc wyobrazić, że ćwicząc w warunkach, w których powietrze jest mocno zanieczyszczone w znacznie krótszym czasie do naszego układu oddechowego przedostaną się substancje, które mogą stanowić ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Tak zwane treningi tlenowe, do których należy przede wszystkim bieganie, w dużej mierze ułatwiają pyłom zawieszonym w powietrzu wchłanianie się do naszej krwi. W ten sposób ryzyko zachorowania staje się większe niż w przypadku zwykłego spaceru.

Czy mogę uprawiać sport podczas smogu?

Tak. Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna i nawet mieszkając w zanieczyszczonych aglomeracjach można znaleźć sposób na kontynuowanie naszych nawyków. Jeżeli jednak nie chcemy narazić się na zwiększenie ryzyka zachorowania na jedno ze schorzeń wywołanych smogiem, musimy bezwzględnie stosować się do zasad profilaktyki dostosowanych do panujących na zewnątrz warunków oraz rodzaju uprawianej aktywności.

Smog a bieganie – porady

Najpopularniejszą formą aktywności na świeżym powietrzu jest bieganie. Jednak kiedy wspomnianą świeżość przysłania nam skutecznie smog, należy natychmiast wdrożyć środki ostrożności, które pomogą nam zminimalizować negatywne skutki zanieczyszczenia. O czym warto pamiętać?

sport podczas smogu - poranne bieganie

Maska antysmogowa do biegania

Jednym z najskuteczniejszych sposobów niwelowania ryzyka przedostawania się pyłów do układu oddechowego, a później do krwi, jest zainwestowanie w wysokiej jakości maskę przeciwsmogową. W wielu sklepach dla sportowców, a także na portalach internetowych znajdziemy profesjonalny sprzęt zaopatrzony w specjalistyczne filtry, których zadaniem jest wychwytywanie pyłów i uniemożliwianie ich wchłaniania.

Być może sport z takim ekwipunkiem nie będzie tak przyjemny, jednak korzyści dla zdrowia z pewnością przerastają dyskomfort. Kaszel po bieganiu charakterystyczny dla treningów wśród zanieczyszczeń także powinien przestać być problemem.

Sport podczas smogu, czyli gdzie i kiedy biegać?

Sport podczas smogu będzie bezpieczniejszy jeżeli odpowiednio zaplanujemy naszą trasę. Przede wszystkim bezwzględnie należy unikać ruchliwych rejonów o dużym natężeni ruchu samochodowego. Warto także wybierać okolice na obrzeżach miast, a jeżeli mamy taką możliwość najlepiej jest trenować poza aglomeracjami.

{%%affiliation_html_254%%}

Pamiętajmy także, że jeżeli czujnik smogu w okolicy, w której zamierzamy biegać wskazuje duże zapylenie, warto porzucić wizję biegania na zewnątrz na rzecz aktywności na bieżni.  Dobrym pomysłem będzie także zaopatrzenie się w aplikację na telefon, która w czasie rzeczywistym będzie informować nas o występującym w danym miejscu zanieczyszczeniu.

Kolejnym punktem, na który warto zwrócić uwagę jest pora treningu. Zakłada się, że najlepszym momentem na bieganie jest wczesny poranek, kiedy większość osób jeszcze śpi. Statystycznie to właśnie wtedy stężenie szkodliwych pyłów jest najmniejsze.

Smog a jazda na rowerze – porady

Również zapaleni cykliści, którzy nie lubią rozstawać się ze swoimi dwoma kółkami także podczas chłodniejszej aury powinni zwracać uwagę na kilka aspektów, które mogą uchronić ich przed szkodliwym działaniem smogu.

sport podczas smogu - jazda rowerem

Unikaj zatłoczonych miejsc

Rowerzyści uprawiając sport podczas smogu powinni przede wszystkim tak planować trasy przejazdów, aby unikać najbardziej zatłoczonych miejsc, gdzie ruch samochodowy jest bardzo duży. Lepszym wyborem będzie więc poruszanie się bocznymi uliczkami nawet kosztem nadrabiania dodatkowych kilometrów.

Warto także zwracać uwagę na wskazania stacji pomiarów powietrza, by móc unikać tych rejonów, w których zanieczyszczenie przekracza normy.

Maska antysmogowa na rower

Badania amerykańskich naukowców z Columbia University wskazują, że cykliści w trakcie jazdy rowerem zajmującej około 6-8% dziennej aktywności wdychają nawet od 50 do 60% dziennej dawki zanieczyszczeń. Bardzo ważne jest więc stosowanie odpowiedniej profilaktyki zmniejszającej te wartości.

Jednym ze sposobów może być stosowanie maseczek antysmogowych, które dzięki wysokiej jakości filtrom zminimalizują ryzyko wdychania groźnych dla zdrowia pyłów. Warto też pamiętać o tym, że najskuteczniejsze są te produkty, które wyposażone są w specjalistyczne zabezpieczenia. Zwykła maseczka z apteki w takim przypadku nie wystarczy.

Sport podczas smogu wiąże się ze zwiększeniem ryzyka narażenia na szkodliwe skutki wdychania zanieczyszczeń. Istnieją jednak sposoby na ograniczenie zagrożenia, które opierają się na stosowaniu zasad profilaktyki i odpowiednim planowaniu swojej aktywności fizycznej. Sport to zdrowie, a świadomość potencjalnego niebezpieczeństwa pozwoli nam na skuteczniejsze działanie zapobiegające negatywnym skutkom ekspozycji na groźne pyły. Zanim więc wsiądziemy na rower czy założymy buty do biegania, warto wyposażyć się w wiedzę, która pozwoli nam uniknąć ryzyka w jak największym stopniu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ