ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
28 Sty, 2019 - 19:05
Spółka z o. o. - jak się do tego zabrać?

Spółka z o. o. – jak się do tego zabrać?

ARTYKUŁ PARTNERA

Jedną z częściej wybieranych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce jest spółka z o. o.. Pozwala ona na bezpieczne prowadzenie firmy. Jeśli planujesz wkrótce założyć spółkę z o. o. to koniecznie przeczytaj ten tekst, a znajdziesz wszystkie niezbędne informacje przed jej rejestracją.

Czego potrzebujemy do założenia spółki z o.o.?

Umowa spółki

Podstawą do założenia spółki z o. o. jest podpisanie umowy spółki (jeśli składa się ona z co najmniej 2 członków) lub aktu założycielskiego (jednoosobowa spółka). Umowa zostaje zawarta w postaci aktu notarialnego lub nie, jeśli jest ona zakładana przez internet w trybie S24. Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet jest trybem uproszczonym i mniej kosztownym, ale nie ma możliwości dodania własnych zapisów czy edycji gotowej umowy.

Kapitał zakładowy spółki

Koniecznością w przypadku założenia spółki z o. o. jest posiadanie kapitału w wysokości co najmniej 5 000 złotych. Bez tego, rejestracja spółki w KRS nie jest możliwa. Wkład kapitału wspólników może być równy, lub nie, ale musi wynosić minimum 50 złotych. Może on przyjąć formę pieniężną lub rzeczową (zakup maszyn, auta).

Zarząd spółki

Kolejną czynnością w przypadku zakładania spółki z o. o. jest powołanie zarządu (nie dotyczy to spółki jednoosobowej). Najczęściej zarząd zostaje wybrany w chwili podpisania umowy, a informacje o członkach zostają wpisane w akt notarialny. Członka zarządu można również powołać lub odwołać uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.

Koncesje i zezwolenia

W zależności od profilu prowadzenia działalności, może okazać się koniecznie uzyskanie koncesji lub zezwoleń. Wystąpić o nie można przez sąd, już po rejestracji spółki. Czas oczekiwania na koncesję może być różny w zależności od jej rodzaju. Co ważne, bez tego nie możemy rozpocząć działalności gospodarczej, więc powinniśmy uwzględnić to jeśli chcemy rozpocząć jej prowadzenie.

Spółka od ręki?

Niestety nie istnieje możliwość przyspieszenia procesu założenia spółki. Instytucje rządowe zajmują się tym niezależnie od siebie i czas oczekiwania różni się w zależności od ilości wniosków i pracy urzędu. Alternatywą dla założenia spółki, która pozwala na korzystanie ze wszystkich jej możliwości od razu jest zakup gotowej spółki. Cała formalność zajmuje około 1-2 dni. Ze względu na oszczędność czasu i możliwość rozpoczęcia działalności tuż po podpisaniu umowy decyduje się na nią coraz więcej przedsiębiorców.

ZOBACZ RÓWNIEŻ