Michał Nielub
Michał Nielub
22 Maj, 2018 - 02:00
Split z dziećmi - TOP 11: atrakcje dla dzieci

Split z dziećmi – TOP 11: atrakcje dla dzieci

Michał Nielub

Czy można zobaczyć Split z dziećmi, a przy okazji odpocząć? Tak! Przekonaj się, gdzie się udać w Splicie, by zapewnić niezapomniane wrażenia nie tylko sobie, ale i najmłodszym podczas wakacji w Chorwacji!

Co zobaczyć w Split z dziećmi, by nikt się nie nudził? Co roku rzesze polskich turystów udają się do Chorwacji. Wycieczki organizowane przez biura podróży zazwyczaj są dedykowane przede wszystkim dorosłym, zaś atrakcje dla dzieci wynikające z programu oferowane są głównie na terenie hotelu. Niezależnie jednak od tego, czy na wakacje w Chorwacji wyjeżdżamy samodzielnie, czy z wycieczką zorganizowaną, warto mieć świadomość, gdzie wybrać się z najmłodszymi uczestnikami podróży.

Dzięki temu cała rodzina będzie zadowolona, a najmłodsi z pewnością wrócą z wakacji z przyjemnymi wspomnieniami, którymi będą mogli się dzielić z rówieśnikami.

Chorwacja z dziećmi – dlaczego to dobry pomysł?

Słońce, historia, zabytki, wakacje – to z tym najczęściej kojarzy się Chorwacja. Gdzie jechać jednak, gdy w podróż udajemy się z dziećmi? To pytanie nasuwa się niemal każdemu rodzicowi. Warto jednak pamiętać, że jest to kraj chętnie wybierany jako miejsce, w którym całe rodziny chcą spędzić swój urlop. Jednym z miast idealnych na rodzinne wakacje jest między innymi Split. Poniżej przedstawiamy najciekawsze atrakcje rodzinne w tej miejscowości.

Dowiedz się więcej: Chorwacja z dziećmi – TOP 11 niesamowitych atrakcji 

Split z dziećmi – atrakcje dla na najmłodszych (TOP 11)

Wakacje z dzieckiem nie zawsze należą do najłatwiejszych, o czym wielu rodziców niejednokrotnie się przekonało. Split jest dużym miastem, zamieszkałym przez prawie 200 tys. mieszkańców, będąc jednocześnie jedną z najchętniej odwiedzanych przez turystów destynacji. Bogata infrastruktura turystyczna tego miejsca zapewnia także liczne atrakcje dla najmłodszych.

Poniższe zestawienie, prezentujące TOP 11 atrakcji dla dzieci obejmuje miejsca dedykowane zarówno najmłodszym, jak i nastolatkom.

11. Genius Escape Rooms

Genius Escape Rooms (sprawdź tutaj) to pokój zagadek, w którym nie obowiązują żadne limity wiekowe. Zadaniem uczestników zabawy jest wydostanie się z pomieszczenia poprzez rozwiązywanie zagadek logicznych oraz wyszukiwanie wskazówek. Przewidziano na to 75 minut. Przy czym kreatywność dzieci naprawdę potrafi zadziwić.

Po intensywnym wysiłku warto natomiast udać się na obiad i spróbować lokalnej kuchni: Split: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio? 

Split z dziećmi - escape room

źródło zdjęcia: Depositphotos / Vaicheslav

10. Największe akwarium w Chorwacji

Split z dziećmi to również możliwość zobaczenia największego akwarium w całej Chorwacji – Akvarij Split (sprawdź tutaj). Znajduje się tam ponad 130 gatunków ryb, w tym również te najbardziej fascynujące: rekiny oraz płaszczki.

Warto nadmienić, że nie tylko ryby można w nim podziwiać, ale także inne stworzenia żyjące w wodzie, m.in. żółwie, aligatory, krokodyle itp.

Split z dziećmi - akwarium

9. Wzgórze Marjan

Na zachód od centrum miasta znajduje się duży park, uznawany za zielone płuca Splitu. Wzgórze Marjan (sprawdź tutaj) to nie tylko połacie lasu i zieleni, ale także miejsce do którego warto wybrać się z dziećmi. W trakcie wspinaczki można podziwiać piękny widok na miasto, ale to dopiero początek atrakcji.

Wchodząc na wzniesienie Bambina Glavica można podziwiać m.in. ruiny zamku arcybiskupstwa. Na samym szczycie znajduje się również niewielki ogród botaniczny oraz ZOO.

Jak twierdzą autorzy bloga Nasze Bąbelkowo, na sam szczy zdecydowanie warto wybrać się na piechotę, natomiast do miasta wrócić ciuchcią, która podwiezie nas pod same bramy Pałacu Dioklecjana. Na blogu wyczytamy także wiele innych przydatnych informacji dotyczących rodzinnych wakacji w Chorwacji – zarówno w miejscowości Split, jak i w Riwierze Makarskiej.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Split – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca 

Split z dziećmi - wzgórze Marjan

8. Tor gokartingowy

Jeżeli jednak wakacje z Chorwacji zamierzamy spędzić z nastolatkiem, na dodatek fanem motoryzacji, obowiązkowo należy udać się na splicki tor gokartingowy (sprawdź tutaj).

Jest on w pełni bezpieczny i oferuje rozrywkę nie tylko dla dzieci, ale również ich rodziców. Mogą oni wystartować w wyścigu i przekonać się, kto dysponuje lepszymi umiejętnościami.

Split z dziećmi - gokardy

źródło zdjęcia: Depositphotos / uatp12

7. Wyspa Brac

Będąc w Split z dziećmi, warto udać się również poza miasto. Na uwagę zasługuje Vidova Gora oraz plaża Bol zlokalizowana na jednej z większych chorwackich wysp – Brac. Sama Vidova Gora jest najwyższym wzniesieniem na Morzu Adriatyckim i zapewnia piękne widoki na całą okolicę. Z kolei plaża Bol jest jedną z niewielu, na której można leżeć na piasku, a nie na żwirze.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Wyspy, które skradną Twoje serce 

Warto udać się również do Zatoki Lovrec, na której rodzice nie tylko złapią oddech, ale również będą mogli ze swoimi dziećmi pozwiedzać pozostałości po wczesnochrześcijańskich kościołach.

Split z dziećmi - wyspa Brac

6. Wodospady Krka

W odległości ok. 2 godzin drogi znajduje się Park Narodowy Krka wraz ze słynnymi wodospadami. Warto jednak wybrać się tam z dziećmi z samego rana, ponieważ obejście całej trasy zajmuje ok. dwóch godzin. W zamian otrzymamy malownicze widoki oraz możliwość wykąpania się w wyznaczonym miejscu tuż przy wodospadzie.

Split z dziećmi - wodospady Krka

5. Wyspa Lastovo

Ze Splitu można dostać się także na wyspę Lastovo. Unikalność tego miejsca polega na tym, że w całości jest zaklasyfikowana jako park krajobrazowy. Jednocześnie jest ona rzadko uczęszczana przez turystów, co pozwoli rodzicom na chwilę oddechu po zatłoczonych atrakcjach Splitu.

 

4. Trogir

Całą rodziną można się też udać do innego chorwackiego miasta – Trogiru. Czas podróży promem to tylko godzina, co sprawia, że jest on osiągalny w trakcie wakacji z dzieckiem. Starówka tej miejscowości została w całości wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Możliwość obcowania z odległą historią (dzieje Trogiru mają początek jeszcze w III w. p.n.e.) rozpali wyobraźnię dziecka, które zazwyczaj jest niezwykle ciekawe świata.

Z racji, że Trogir to niewielka miejscowość, warto zagrać w swojego rodzaju „podchody”, które wymyślili autorzy bloga globtroterek.comWystarczy pudełko kolorowej kredy, notesik, długopisy, taśma i nożyczki, by móc cieszyć się fantastyczną zabawą połączoną z odkrywaniem miasta i jego zabytków. Polecamy!

Dowiedz się więcej: Trogir z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci 

Split z dziećmi - Trogir

3. Watersport Omis

Chorwacja jest krajem słynącym z ciepłego morza, warto jednak skorzystać z infrastruktury dostępnej także w aquaparkach. Tym bardziej, jeżeli urlop spędzamy z dziećmi. Takie pływalnie są strzeżone przez wykwalifikowanych ratowników, a dodatkowo dostarczają najmłodszym wielu dodatkowych atrakcji pod postacią np. atrakcyjnych zjeżdżalni, katapult czy trampolin.

Ze swojej strony polecamy aquapark w miejscowości Omis (chorw. Omiš), położony tylko 40 minut drogi od Splitu (sprawdź tutaj). To co go wyróżnia to… położenie na morzu!

 

2. Pałac Dioklecjana

Split z dziećmi to obowiązkowo wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO stara część tego miasta. Dziecięcą wyobraźnię rozpali fakt, że wszystkie dzisiejsze uliczki to w rzeczywistości korytarze i pomieszczenia Pałacu Dioklecjana.

Jest to obiekt, który odegrał znaczącą rolę w powstaniu i rozwoju Splitu. Obecnie jest jednym z najciekawszych zabytków w Chorwacji, który zapewni niezapomniane wrażenia ciekawskim pociechom.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze zabytki w Chorwacji – TOP 11 

Split z dziećmi - Pałac Dioklecjana

1. Ruiny Salony

Nieopodal Splitu znajdują się ruiny miasta, które są ściśle związane z jego powstaniem. Po tym, jak miasto Split zostało spalone w VII wieku n.e. przez Słowian i Awarów, jego mieszkańcy wyprowadzili się do Pałacu Dioklecjana, by tam założyć nową aglomerację. Po dzień dzisiejszy zachowały się rozległe ruiny tego, czym niegdyś była Salona. Sama historia, jak i tajemniczość tego miejsca będą tym, co dziecko zapamięta na długo.

Dowiedz się więcej: Split: Zabytki, które musisz zobaczyć 

Split z dziećmi - Salona

Split z dziećmi – czy warto?

Zdecydowanie tak! Wybierając się do Split z dziećmi warto zobaczyć również atrakcje, które leżą poza granicami miasta. Jeżeli jednak dziecko jeszcze nie chodzi samodzielnie, wówczas należy pamiętać o zabraniu ze sobą chusty, by móc w pełni cieszyć się wszystkimi atrakcjami Splitu, w tym podziemiami oraz kryptami.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Jak poruszać się po Splicie – przewodnik

Wczasy w Chorwacji z najmłodszymi są możliwe, wystarczy tylko odpowiednio zaplanować sobie podróż oraz z rozmysłem wybrać miejsce. Ta dalmatyńska miejscowość oferuje wrażenia nie tylko dla dorosłych, ale również i dla całych rodzin z dziećmi, którzy po przyjeździe nie muszą być zdani na łaskę organizatorów wycieczki oraz zaplanowanego programu pobytu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ