Michał Nielub
Michał Nielub
14 Maj, 2018 - 02:00
Split: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio?

Split: Restauracje TOP 11. Gdzie zjeść smacznie i tanio?

Michał Nielub

Dowiedz się, jakie oferuje miasto Split restauracje – gdzie zjesz niedrogie lokalne dania, pyszne owoce morza, a także bardziej wykwintne potrawy.

Wakacje w Chorwacji mogą być smaczne, czego dowodem jest gastronomia w mieście Split. Restauracje znajdujące się na terenie tego miasta oferują szeroki wybór zarówno pod względem rodzajów oferowanej kuchni, jak i pod względem cenowym. Warto nadmienić, że w tej miejscowości znajdują się również restauracje, które posiadają rekomendację prestiżowego przewodnika Michelin.

Split – restauracje, które warto odwiedzić

Decydując się na wczasy w Chorwacji, warto zorientować się w zakresie oferty gastronomicznej. Burzliwe dzieje tego obszaru wpłynęły na znaczące zróżnicowanie kuchni chorwackiej. Wpływ miały na nią zarówno Węgry, Austriacy, Turcy, jak i Włosi, Grecy, Rzymianie oraz Francuzi. Jest to gwarancją, że kulinarne przeżycia będą równie intensywne, co wrażenia powstałe w wyniku styczności z bogatą historią tego kraju.

Chorwacja – jedzenie warte grzechu

Warto mieć świadomość tego, że w zależności od regionu, znacząco różnić się będą charakterystyczne posiłki. Split to miasto położone w Dalmacji, lecz z racji usytuowania bezpośrednio nad morzem, w diecie dominują owoce morza. Przyrządzane są z reguły na grillu lub gotowane są na wodzie.

Decydując się na tanie wakacje w Chorwacji, warto jednak przeznaczyć pewną część budżetu podróży na skosztowanie takich dań, jak dalmatyński gulasz z kopytkami, manestra (danie z makaronem i mięsem) czy arambasici (faszerowane liście winogronowe). Ceny w Chorwacji nie należą do najniższych, szczególnie w turystycznych regionach, dlatego warto udać się na poszukiwania restauracji, w których zazwyczaj stołują się sami mieszkańcy Splitu.

Split – TOP 11 restauracji

Restauracje w Splicie są bardzo zróżnicowane, zarówno pod względem jakościowym, cenowym, jak i oferowanym menu. Przedstawiamy 11 z nich, które warto odwiedzić, decydując się na urlop w tym wyjątkowym mieście.

Zestawienie zostało częściowo opracowane w oparciu o opinie internautów, rekomendacje Michelin, a także z wykorzystaniem opisu znajdującego się na blogu maciej.jeMaciej Blatkiewicz, autor wspomnianego bloga, w swoim artykule Gdzie zjeść w Splicie? przedstawia garść użytecznych informacji na temat lokalnej kuchni okraszonych dodatkowo fotografiami, które pomogą nam wybrać danie dostosowane do naszych oczekiwań.

11. Konoba Lucac, ul. Svetog Petra Starog 2

Jest to miejsce, w którym można zjeść coś pysznego, jednak należy odpowiednio dobrać menu. Według relacji blogera maciej.je szczególnie warto zamówić tu gnocchi z truflami i szynką dalmacką, za to lepiej unikać owoców morza (bywają nie najlepszej jakości). Za obiad w tej restauracji zapłacimy w granicach 100 – 120 kun.

10. To je tako, ul. Kraj Svetog Ivana 5

Warto wiedzieć, że w mieście Split restauracje nie serwują wyłącznie dalmackich przysmaków. W To je tako serwowana jest głównie kuchnia meksykańska oraz dania powszechnie uważane za fast foody. Turystów kuszą przede wszystkim niskie ceny, ponieważ ich zakres waha się pomiędzy 45-55 kun. Poza nachosami można tu zjeść quasedillas, burritos oraz takos. W opinii internautów jest to miejsce godne polecenia i zazwyczaj oceniane jest na 4,5 w pięciostopniowej skali.

Split: Restauracje - tacos

9. Fife, ul. Trumbiceva Obala 11

Jest to jedna z najczęściej proponowanych knajp, zarówno przez turystów, jak i mieszkańców miasta Split. Restauracje zazwyczaj dzielą na lepsze i gorsze, zaś Fife zaliczyć należy do tych pierwszych. Serwują tu lokalne potrawy, co jest gratką dla miłośników podróży kulinarnych. Ceny są również przystępne – za obiad zapłacimy w granicach 60-80 kun.

8. Sexy Cow, ul. Zrinjsko-Frankopanska 6

Jest to kolejny polecany przez internautów fast food. Trudno się temu dziwić – podczas intensywnego zwiedzania miasta Split restauracje oferujące szybkie i smaczne dania są na wagę złota. W Sexy Cow możemy zamówić wrapy, a przedział cenowy waha się w granicach 43-66 kun. Poszukiwacze kulinarnych wrażeń związanych z lokalną kuchnią raczej nie wyjdą stąd zadowoleni. Jednak jest to atrakcyjna oferta dla turystów, którzy chcą zjeść szybko, smacznie i niedrogo.

7. Pizzeria Gust, ul. Slaviceva 1

Chorwacka kuchnia wyróżnia się tym, że jest naprawdę zróżnicowana. Dowodem na to jest fakt, że Split może poszczycić się prawdziwie włoską pizzą. Taka podawana jest w Pizzeria Gust – miłośnicy cienkich spodów, świeżych składników i chrupiącego ciasta wyjdą stąd w pełni usatysfakcjonowani. Nie ucierpią również nasze portfele, ponieważ za posiłek przyjdzie zapłacić w granicach 40-60 kun.

6. Bistro Toc, ul. Segvica 1

Dla turystów odwiedzających tłumnie Split restauracje posiadają zarówno lokalne potrawy, jak i dania z bardziej rozpoznawanych kuchni. Tak jest i w przypadku Bistro Toc. Poza posiłkami lokalnymi karta dań uwzględnia również kilka pozycji potraw meksykańskich.

Znajdą tutaj coś dla siebie również miłośnicy piwa – poza koncernowymi browarami, jak zapewnia maciej.jemożemy zdecydować się również na kilka propozycji browaru kraftowego. Za obiad przyjdzie nam tu zapłacić w granicach 60 do 80 kun.

5. Dvor, ul. Put Firula 14

Według przewodnika Michelin, Dvor jest warty swojej ceny, chociaż nie należy do najtańszych. Jest to propozycja dla tych, którzy cenią sobie klimat, smak oraz możliwość skosztowania lokalnych specjałów, w tym m.in. chorwacką interpretację spaghetti bolognese.

Za obiad przyjdzie nam to zapłacić od 100 do nawet 1 000 kun, jednak rekomendacja prestiżowego przewodnika zachęca, by chociaż raz tutaj się udać.

4. Maslina Konoba – Pizzeria, ul. Teutina 1A

Kolejny lokal, w którym serwowana jest prawdziwie włoska pizza na cienkim cieście. Jednak nie to stanowi o wyjątkowości tego miejsca. Warto przede wszystkim spróbować lokalnych przysmaków, w tym przede wszystkim owoców morza. Zakres cen jest równie zachęcający, co jakość serwowanych potraw. Cena obiadu waha się w zakresie 50 – 80 kun. Lokal z pewnością jest dobrą propozycją dla osób odwiedzających Split z dziećmi.

3. Villa Spiza, ul. Kruzhiceva 3

Chcąc spróbować prawdziwie chorwackiej kuchni, należy uwzględnić odwiedziny w Villa Spiza. To, co wyróżnia to miejsce, to brak stałego menu. Spróbujemy tutaj owoców morza, przygotowanych według lokalnych receptur. Za obiad zapłacimy w granicach 45 – 100 kun. W zależności oczywiście od tego, co szef kuchni akurat przygotował danego dnia.

Split: Restauracje - owoce morza

2. Konoba Fetivi, ul. Tomica Stine 4

Czy można spróbować specjałów, przygotowywanych według rodzinnych receptur w Split? Restauracje w tym mieście to w znacznej części gratka dla poszukiwaczy smakowych doznań. Według inspektorów Michelin, takich dostarcza Konoba Fetivi, chociaż należy liczyć się z tym, że nie jest to najtańszy lokal w mieście.

Lokal wyróżnia jednak fakt, że wszystkie receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie, zaś sama rodzina związana jest z tym regionem od wielu lat. Spróbujemy tutaj zarówno lokalnych dań z mięsa oraz ryb, a także zapoznamy się z rodzinnymi recepturami, w tym z jabłkowym struclem. Zakres cen waha się pomiędzy 150, a 460 kun.

Dowiedz się więcej: Split: Zabytki, które musisz zobaczyć 

1. Konoba Matejuska, ul. Tomica Stine 3

Tuż obok rodzinnej restauracji znajduje się lokal, który może poszczycić się równie pysznym jedzeniem, jak i niższymi cenami. Wprawdzie to miejsce nie ma tak wyjątkowej historii i tradycji co Konoba Fetivi, jednak również tutaj spróbujemy lokalnych przysmaków.

Warto spróbować w szczególności risotto z krewetkami, a także skusić się na stek, który poza tym, że jest naprawdę wielki, dodatkowo jest dobrze wysmażony (co potwierdza autor bloga maciej.je). Przedział cenowy jest równie kuszący – za obiad przyjdzie nam zapłacić w granicach 80 – 120 kun.

Split: Restauracje - krewetki

Jak widać, dla odwiedzających miasto Split restauracje przygotowały naprawdę imponującą ofertę. Miasto to wyróżnia się wyjątkowo burzliwą historią, co widoczne jest w lokalnych potrawach. Zdecydowanie warto ich skosztować, nawet jeżeli nie dysponujemy dużym budżetem na wakacje w Chorwacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ