Michał Nielub
Michał Nielub
19 Maj, 2018 - 02:00

Split: Muzea, które warto odwiedzić

Michał Nielub

Historia, zabytki, kultura – to wszystko oferuje chorwacki Split. Muzea stanowią ważną część jego atrakcji turystycznych. To dzięki nim możemy poznać zarówno historię tego miasta i całej Chorwacji, a także odwiedzając je, mamy możliwość obcowania ze sztuką osobliwą. Przekonaj się, które muzea są godne uwagi.

Warto wiedzieć, że zwiedzając chorwacki Split, muzea są tymi atrakcjami, dzięki którym lepiej poznamy to miasto. Oferta tych instytucji jest bardzo różnorodna – są to zarówno tradycyjne miejsca, w których możemy obcować ze sztuką, kulturą oraz historią, jak i placówki oferujące prawdziwe osobliwości.

Chcąc zobaczyć najciekawsze ekspozycje, warto udać się również poza Split – atrakcje czekające na turystów w jego okolicy to prawdziwa gratka dla osób pragnących poznawać każdy aspekt Chorwacji.

Urlop w Split – muzea, które warto poznać

Wczasy w Chorwacji to możliwość nie tylko doskonałego odpoczynku na plaży przy gwarantowanej pogodzie. To również możliwość odwiedzenia najlepszych muzeów w Chorwacji, zaś jedne z ciekawszych posiada miasto Split. Zabytki to nie wszystko, warto zapoznać się z wyjątkową historią i kulturą tego miasta.

Dowiedz się więcej: Najciekawsze muzea w Chorwacji – TOP 11 >>

Split: Muzea, które warto odwiedzić - widok na Adriatyk

Split – muzea tradycyjne

Które spośród tradycyjnych muzeów w Splicie warto odwiedzić? Poniżej lista najciekawszych.

Muzeum Ivana Mestrovicia

Tutejsze muzea oferują m.in. możliwość obcowania ze sztuką XX wieku. Takie eksponaty zgromadzone są w jednym z najciekawszych miejsc w Splicie – Muzeum Ivana Mestrovicia (chorw. Muzeji Ivana Meštrovića). Był to jeden z najbardziej uznanych chorwackich artystów, który jeszcze za życia stał się rozpoznawalny i szanowany na całym świecie. Jego dzieła to przede wszystkim rzeźba oraz architektura.

Sama historia powstania Muzeum Ivana Mestrovicia jest ściśle związana z jego życiem – muzeum powstało w rezydencji, którą artysta zaczął sam budować jeszcze w 1920 roku. Miał to być jego dom, w którym planował zamieszkać na stałe.

Obecnie przechowywane są w nim rzeźby autorstwa Ivana Mestrovicia. Można również zapoznać się z jego życiorysem, poznać wpływ artysty na współczesną sztukę oraz dowiedzieć się, jakie są jego najważniejsze dzieła. A jest ich całkiem sporo – począwszy od pomnika Grzegorza z Ninu w Splicie, skończywszy na monumentalnych rzeźbach Łucznik oraz Włócznik, które można spotkać w Chicago.

Więcej na oficjalnej stronie muzeum – sprawdź tutaj.

 

Muzeum Etnograficzne w Splicie

Split oferuje również możliwość zapoznania się z kulturą ludową, a umożliwia to Muzeum Etnograficzne (chorw. Etnografski muzej Split). Mieści się ono w zabytkowym budynku przy ulicy Izy Vestibuli 4.

Zgromadzono tam eksponaty, które przedstawiają stroje ludowe, przedmioty codziennego użytku, pokój urządzony w stylu chłopskim z XIX wieku oraz wiele innych. Pamiętajmy, że Chorwaci są Słowianami, więc ze względu na bliskość kulturową tym bardziej warto odwiedzić to miejsce.

Więcej na oficjalnej stronie muzeum: sprawdź tutaj.

 

Muzeum Sztuki w Splicie

Sztuka historyczna oraz współczesna – to wszystko oferuje Split. Muzea w nim zlokalizowane to również instytucje, które posiadają bogatą kolekcję dzieł sztuki, które powstawały zarówno w XIV wieku, jak i w czasach współczesnych. Zbiory w tym muzeum (chorw. Galerija Umjetnina) udostępnione są na 7 następujących wystawach:

  • Kolekcja Starych Mistrzów, prezentująca eksponaty powstałe w okresie XIV – XVIII wieku.
  • Kolekcja Ikon – jest to wystawa ikon, które powstały zarówno na terenie Rusi, jak i Grecji, Krecie oraz Wenecji. Jest to jedna z większych tego typu kolekcji w całej Chorwacji, co jest wyjątkową atrakcją dla miłośników sztuki sakralnej.
  • Kolekcja Sztuki Współczesnej i XIX wieku – zgromadzono na tej wystawie główne obrazy oraz rzeźby, które powstały w XIX i w XX wieku. Można zapoznać się z dziełami takich artystów, jak m.in. Ljubo Babic, Vlaho Bukovac czy Mato Celestin Medovic. Są to zarówno obrazy przedstawiające pejzaże i postacie, jak i abstrakcyjne dzieła chorwackich ekspresjonistów.

  • Kolekcja Sztuki Współczesnej – wystawiono tutaj eksponaty, które powstały po 1950 roku. Znajdziemy tu obrazy, rzeźby oraz instalacje wykonane przy użyciu różnorodnych materiałów i mediów, takie jak np. interaktywna instalacja video Coma autorstwa Dalibora Martinisa.
  • Wystawa Plakatów – jest to kolekcja plakatów, które zapowiadały najróżniejsze chorwackie wydarzenia kulturalne, koncerty, filmy oraz wystawy artystyczne w XX wieku.
  • Kolekcja fotografii, filmów oraz nagrań video – to wystawa, na której zebrano współczesne zdjęcia, filmy oraz innego typu nagrania video. Obejrzeć można nie tylko ciekawe prace fotografów, ale także zapoznać się z intrygującymi reportażami i filmami dokumentalnymi.

Więcej o wystawach i samym muzeum na oficjalnej stronie: sprawdź tutaj.

 

Muzeum Archeologiczne w Splicie

Muzea w Chorwacji dają również możliwość zapoznania się z historią ziem, na których to państwo obecnie się znajduje. A jest ona niezwykle bogata – z uwagi na sprzyjające warunki historia osadnictwa sięga już czasów prehistorycznych. Jest to teren, który był zajmowany również przez Starożytną Grecję oraz Starożytny Rzym.

Obecnie w Muzeum Archeologicznym w Splicie (chorw. Arheoloski muzej u Splitu) znajdują się eksponaty pochodzące z czasów prehistorycznych, greko-hellenistycznych, rzymsko-prowincjonalnych, wczesnochrześcijańskich oraz staro-chorwackich. W tym muzeum znajdują się również zbiory monet, epigraficzne (czyli napisy i inskrypcje m.in. na rzeźbach i nagrobkach) oraz znaleziska podwodne.

Więcej na oficjalnej stronie muzeum: sprawdź tutaj

 

Muzeum Miasta Split

Wakacje, pogoda, urlop – z tym kojarzy się obecny Split. Muzea znajdujące się na jego terenie pozwalają jednak zapoznać się z niezwykle bogatą historią tych ziem. W Muzeum Miasta Split (chorw. Muzej Grada Splita) znajdują się ekspozycje oraz bogate opisy, dzięki którym można zapoznać się z burzliwą przeszłością tego miasta, sięgającą czasów Starożytnej Grecji.

Wystawy obejmują wszystkie okresy – od prehistorii, przez antyk, czasy średniowieczne, renesans, aż po XVIII, XIX i XX wiek. Znajdują się tu również wystawy dotyczące sztuki romańskiej oraz oręż charakterystyczny dla Splitu.

Więcej na oficjalnej stronie muzeum: sprawdź tutaj.

Dowiedz się więcej: Chorwacja: Split – atrakcje turystyczne i urokliwe miejsca >>

 

Split – muzea nietypowe

Split to również inne, mniej standardowe muzea. Nie znajdują się w nich eksponaty związane z powszechnie pojmowaną sztuką. Są one skupione wokół określonego tematu, a także prezentują ciekawe i nietypowe instalacje.

Muzeum Marynistyczne

To miejsce (chorw. Hrvatski pomorski muzej Split) zostało utworzone przez splicki urząd miasta w 1997 roku. Wystawy składają się z bogatych eksponatów, które kolekcjonowane były nieprzerwanie od 1925 roku.

Znajdują się w nim kolekcje rysunków i fotografii historycznych, odręcznie wypełnionych dokumentów, flag i proporczyków, haczyków do łowienia ryb, podwodne znaleziska archeologiczne, historyczny sprzęt do nurkowania i wiele więcej.

Dokładny opis kolekcji dostępny na stronie muzeum: sprawdź tutaj.

 

Froggyland

W zasadzie ciężko to miejsce określić mianem „muzeum” w powszechnym tego słowa znaczeniu. Wszystko przez bardzo nietypową wystawę, którą stanowią… wypchane żaby. Ułożono je w różnych konfiguracjach, przedstawiających codzienne sytuacje typowe dla ludzi.

Dowiedz się więcej: Split z dziećmi – TOP 11 atrakcji dla dzieci >>

Jedna wystawa składa się z sali szkolnej oraz żab – niektóre pilnie uważają na lekcji, inne dokuczają innym. Jest to miejsce nietypowe, które warto odwiedzić. Opinie osób, które były w Froggyland są skrajne. Część z turystów była zachwycona, podczas gdy inni czuli się zniesmaczeni.

Więcej na oficjalnej stronie muzeum: sprawdź tutaj.

 

Jaksic Galeria

Galeria Jaksic (chorw. Jakšić galerija) to kolejne miejsce, które nie jest muzeum w czystym tego słowa znaczeniu. Jest to prywatna galeria sztuki, prowadzona przez utalentowanych członków rodziny Jaksic – jubilera Idę, rzeźbiarza Lovre oraz malarkę Dinę. Ciekawostką jest, że interesujące nas przedmioty można zakupić i przywieźć do domu w formie unikalnej pamiątki.

Więcej informacji na oficjalnym fanpage: sprawdź tutaj.

 

Warto wiedzieć, że zwiedzając Split, muzea stanowią ważną jego część. Z jednej strony mamy okazję zapoznać się z bogatą historią, kulturą i sztuką, z drugiej możemy zwiedzić miejsca tematyczne i osobliwe. Wybierając się na tygodniowy urlop prawdopodobnie nie będziemy mieć możliwości zwiedzenia wszystkich opisanych miejsc – warto jednak uwzględnić jedno lub kilka z nich, by wyjechać z Chorwacji bogatszym nie tyko o nowe doświadczenia, ale również i wiedzę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ