ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
21 Sty, 2018 - 01:00
Spirala długów – czy można jej uniknąć?

Spirala długów – czy można jej uniknąć?

ARTYKUŁ PARTNERA

Niestabilna sytuacja finansowa skłania do podejmowania często ryzykownych decyzji, a stąd już o krok do kolejnego zadłużenia. Spirala długów – czy wiesz, jak ją zatrzymać?

Kredyt mieszkaniowy czy gotówkowy to dla wielu znaczne obciążenie dla domowego budżetu. Co prawda, stała praca stanowi niejako gwarancję dla terminowej spłaty zaciągniętych zobowiązań, a przynajmniej ułatwia planowanie codziennego budżetu domowego. Niezapowiedziane wydatki czy po prostu złe gospodarowanie finansami domowymi mogą jednak doprowadzić do decyzji o podjęciu kolejnego kredytu, a następnie pożyczki… Spirala długów to samonapędzająca się maszyna – jak jej uniknąć?

Czym właściwie jest spirala długów?

Sytuacja, w której nie jesteśmy w stanie spłacać zaciągniętych zobowiązań finansowych, a przytłaczające nas kredyty spłacamy za pomocą kolejnych pożyczek to niewątpliwie czarny scenariusz, którego lepiej nie doświadczyć na własnej skórze. Tak właśnie wygląda spirala długów, z której niezwykle trudno wyjść. W jaki sposób dochodzi do takiej sytuacji? Oto przykładowa historia.

Planujemy zakup mieszkania, nasza zdolność kredytowa zostaje poddana analizie, a bank ostatecznie przyznaje nam kredyt i wszyscy wydają się być zadowoleni. Mamy „własne” mieszkanie, które spłacamy co miesiąc w ustalonych przez bank ratach. Nic nie zaburza naszego szczęścia do momentu, kiedy okazuje się, że z naszym zdrowiem jest coś nie tak – nagle potrzebujemy znacznej kwoty pieniędzy na zabieg, który nie jest refundowany przez NFZ, a następnie czeka nas jeszcze długa i kosztowna rehabilitacja.

Początkowo nasze finanse znajdują się pod kontrolą – pieniędzy starcza i na spłatę kredytu, i na zabieg. Problemy pojawiają się w kolejnych miesiącach, kiedy ledwo wiążemy koniec z końcem, aby opłacić raty mieszkaniowe i kosztowną rehabilitację oraz leki. Zaciągamy pożyczkę, jednocześnie bez dodatkowego planu na to, jak „odrobić” pieniądze, które zostały przez nas wcześniej wydane na zabieg i powrót do zdrowia. Finansowo wychodzimy więc na minusie, a za jakiś  czas prawdopodobnie zaciągniemy kolejną pożyczkę – spirala długów się nakręca.

Spirala zadłużenia – można jej uniknąć!

Niezależnie od tego, czy pieniądze zamierzamy pożyczyć z banku, czy od firmy pożyczkowej, warto dobrze przemyśleć swoją decyzję, a przede wszystkim określić swoje realne możliwości finansowe.

Dzięki temu będziemy w stanie ocenić, ile pieniędzy przeznaczamy na stałe wydatki, a ile (i czy w ogóle) pozostaje nam do wykorzystania na inne cele. W tym momencie warto zdecydować się na prowadzenie budżetu domowego. Ustalimy w ten sposób, na co wydajemy pieniądze i z łatwością sprawdzimy, czy i na jakie raty kredytu bądź pożyczki możemy sobie w ogóle pozwolić.

Jeśli podejmiemy decyzję o zaciągnięciu pożyczki (np. z taktofinanse.pl), warto wówczas zdecydować się na spłacanie rat, które będą obejmować tzw. margines bezpieczeństwa. Co to oznacza w praktyce? Jeśli stać nas na spłacanie comiesięcznych rat w wysokości 500 zł, to wybierzmy ratę w wysokości 300 zł. Nadwyżkę w wysokości 200 zł odłóżmy do swoich oszczędności.

Kryzys finansowy – co robić?

Istnieją jednak sytuacje życiowe, których nie można przewidzieć. Może okazać się, że mimo prowadzenia budżetu domowego, świadomego dysponowania finansami domowymi i oszczędnego trybu życia, nie będziemy w stanie spłacić raty kredytu bądź pożyczki na czas. Najgorszym wyjściem z sytuacji będzie wtedy bierność. Życie w przekonaniu, że „jakoś to będzie” i nadzieja na samorozwiązanie się problemu tylko pogorszy naszą sytuację.

Warto wziąć sprawy w swoje ręce i wyjść z inicjatywą. Jeśli nie mamy pieniędzy na spłatę długu, warto porozmawiać o tym z kredytodawcą bądź pożyczkodawcą i dążyć do uzyskania porozumienia dogodnego dla obu stron (np. wydłużenia czasu spłaty długu na rzecz obniżenia wysokości comiesięcznej raty). Jednocześnie warto zacisnąć pasa i zmniejszyć do minimum wszystkie zbędne wydatki, a nawet poszukać sobie dodatkowej pracy – poza etatem.

Innym rozwiązaniem z trudnej sytuacji finansowej będzie kredyt konsolidacyjny. Na czym polega? Konsolidacja dotychczasowych zobowiązań finansowych to po prostu połączenie wszystkich dotychczasowych kredytów w jeden, charakteryzujący się niższą ratą. Rata ulega zmniejszeniu na rzecz wydłużenia okresu kredytowania. Pomimo tego, że na przestrzeni czasu zapłacimy więcej, to unikniemy spirali zadłużenia, czyli zaciągania kolejnych pożyczek.

Pamiętajmy, że spirala długów nie jest koniecznością! Istnieje kilka sposobów na kontrolowanie swojego zadłużenia (prowadzenie budżetu domowego, kontakt z pożyczkodawcą, znalezienie dodatkowego zatrudnienia itp.). Zanim całkowicie utracimy kontrolę nad własnymi finansami, warto dogłębnie przemyśleć strategię swojego postępowania i podjąć decyzję, której nie będziemy później żałować.

ZOBACZ RÓWNIEŻ