Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
28 Mar, 2017 - 11:16

Soda oczyszczona – zastosowania, o których warto wiedzieć

Urszula Stanisławska-Hunek

Soda oczyszczona przydatna jest nie tylko w kuchni podczas pieczenia. To substancja, która również doskonale czyści, odświeża i dba o nasze zdrowie.

Soda oczyszczona – aspekt zdrowotny

Soda oczyszczona ma kwasowy odczyn, co pomaga w wielu problemach zdrowotnych. Jej roztwór działa odtruwająco na organizm. Pomoże również pozbyć się nieprzyjemnego oddechu z rana lub po zjedzeniu cebuli czy czosnku. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę sody w szklance wody i przepłukać nią usta.

Substancja ta od lat jest również stosowana jako środek łagodzący ból gardła i katar. Można zrobić z niej płukankę na górne drogi oddechowe, krople do nosa lub wykorzystać do inhalacji. Przynosi również ulgę po ugryzieniach owadów.

Soda oczyszczona - zastosowanie na katar

Soda oczyszczona w kuchni

Soda oczyszczona pomaga nie tylko uzyskać pięknie wyrośnięte i pulchne ciasto. Łyżeczka dodana do ciasta czekoladowego wzmocni jego kolor. Szczypta dodana do mleka nie pozwoli mu się zważyć podczas gotowania. Usuwa także nieprzyjemny zapach z ryb. Likwiduje zapach kalafiora. Wystarczy dodać sodę do gotowanej wody. Nie tylko pozbędziemy się tego intensywnego zapachu, ale kalafior stanie się śnieżnobiały.

soda-oczyszczona-czyści-srebrne-sztućce

Soda oczyszczona pomoże także usunąć wiele zabrudzeń w kuchni. Zmieszana z płynem do naczyń pomoże z naczyń i garnków łatwo zmyć tłuszcz i resztki jedzenia. Wyeliminuje też nieświeży zapach z gąbek i ścierek, jeśli wypierzemy je w roztworze wodnym tej substancji.

Innym jej zastosowaniem jest czyszczenie srebrnych sztućców. Soda zlikwiduje też brzydki osad na szklankach po kawie lub herbacie. Możemy nią również czyścić podłogi, meble, piekarnik czy mikrofalówkę. Nie tylko usunie zabrudzenia, ale też nie pozostawi nieprzyjemnego, chemicznego zapachu.

Dowiedz się więcej: Domowe sposoby – dlaczego warto je stosować >>

Czystość i świeży zapach

Soda usuwa nieprzyjemne zapachy z lodówki, kosza, desek do krojenia, dywanów, rur ściekowych, butów, mebli a nawet kociej kuwety i psiego legowiska. Tak szerokiego zastosowania nie ma chyba żaden inny środek.

Można dodać ją do prania, aby odświeżyć odzież i pluszowe zabawki. Powierzchnie takie jak dywany, należy posypać proszkiem i zebrać go po kilkunastu minutach odkurzaczem. Otwarte opakowanie pozostawione w szafie, lodówce czy butach odświeży je i zlikwiduje nieprzyjemny zapach.

Dowiedz się więcej: Jak wybielić firanki – 7 sposobów >>

Soda oczyszczona zastosowanie ma również w myciu samochodu. Pomoże umyć nawierzchnię bez obaw o rysy. Doskonale doczyści kołpaki, felgi i lakier. Usunie też korozję na akumulatorach.

soda-oczyszczona-mycie-samochodu

ZOBACZ RÓWNIEŻ