ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
23 Paź, 2017 - 18:00
Smart shopping - sprytne i tanie zakupy?

Smart shopping – sprytne i tanie zakupy?

ARTYKUŁ PARTNERA

Tanie zakupy kuszą wielu klientów, nie każdy smart shopper się na nie jednak decyduje. Dowiedz się, czym właściwie jest smart shopping.

Smart shopping można przetłumaczyć jako „sprytne zakupy”. Sprytne, czyli jakie? Są to przede wszystkim przemyślane i często też tanie zakupy, oparte na poszukiwaniach promocji i porównywaniu ofert w celu znalezienia tej najkorzystniejszej. Warto przy tym podkreślić, że najkorzystniejsza cena nie zawsze oznacza najtańszy produkt – inteligentni zakupowicze po prostu wiedzą czego chcą i mają świadomość wartości danego towaru.

Smart shopping – co to właściwie jest

Jak nietrudno się domyślić, termin „smart shopping” przywędrował do nas z Ameryki. Ten trend można po prostu określić jako rozsądne i sprytne zakupy, będące odpowiedzią na zakupowe szaleństwo obecnych czasów.

Nie wszystkie promocje i wyprzedaże są korzystne dla konsumentów, a co więcej – wszechobecny konsumpcjonizm doprowadził do chęci posiadania rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujemy. Tutaj wkracza właśnie idea smart shoppingu.

Kim jest inteligentny klient?

Choć smart shopping często może oznaczać tanie zakupy, tak naprawdę chodzi tu przede wszystkim o świadomość tego, co i w jakich ilościach kupujemy.

  1. Czy dana rzecz jest mi w tym momencie niezbęda?
  2. Czy ten sam przedmiot mogę kupić taniej w innym sklepie stacjonarnym bądź sklepie online?
  3. Czy rzekoma promocja rzeczywiście taką jest?

Są to trzy podstawowe pytania, które zadaje sobie każdy sprytny zakupowicz, czyli smart shopper.

Warto podkreślić, że idea inteligentnych zakupów dotyczy nie tylko osób, których budżet domowy pozostawia wiele do życzenia. Owszem, sporo osób decyduje się na taki styl życia, aby podreperować rodzinne finanse. Istnieje jednak duża grupa ludzi, którzy smart shopping traktują jako sposób na życie z wyboru, a nie z musu. Dotyczy to zarówno konsumentów reprezentujących klasę średnią, jak i osób o ponadprzeciętnym statusie materialnym. Tacy konsumenci są świadomi swoich zakupowych wyborów, niekoniecznie odmawiają sobie rzeczy luksusowych, ale po prostu kupują je w korzystnych cenach.

Tanie zakupy = inteligentne zakupy?

Pamiętajmy, że towar luksusowy nie zawsze musi być synonimem produktu typu „glamour”, z którym najczęściej kojarzony jest produkt drogi i pięknie wyglądający, lecz nie zawsze użyteczny. Luksus w wydaniu dla smart shoppera to przede wszystkim synonim jakości i długiego użytkowania.

Dany produkt nie musi być tani, może natomiast mieć bardzo korzystną cenę i wysoką jakość – posłuży użytkownikowi przez naprawdę wiele lat. Najważniejszym jest więc kupić użyteczny i wysokiej jakości produkt w najkorzystniejszej cenie.

Jak zostać smart shopperem?

Smart shopping nie jest prostą w wykonaniu ideologią. Wymaga od nas wiele cierpliwości i zmagań ze swoimi impulsywnymi zachciankami, nie mówiąc już o sprycie jaki musi nam towarzyszyć niemalże każdego dnia.

Z tego właśnie powodu rzec by można, że internet to ulubione miejsce smart shopperów.

Po pierwsze, nie trzeba tracić czasu na przeszukiwanie wartościowych promocji w zatłoczonych centrach handlowych.

Po drugie, internet to prawdziwa kopalnia wiedzy, która w wygodny i szybki sposób pozwala na zweryfikowanie wielu ofert proponowanych zarówno przez sklepy stacjonarne, jak i sklepy internetowe. W tych drugich ceny często są o wiele niższe.

Dodatkowo, kupując za odpowiednią kwotę pieniędzy możemy zostać zwolnieni z kosztów przesyłki  – można powiedzieć, że oszczędzamy wówczas podwójnie.

Sprytne zakupy – porady dla początkujących

  • Zanim kupisz – zastanów się, czy dany produkt rzeczywiście jest Ci niezbędny.
  • Planuj swoje zakupy z wyprzedzeniem, np. poprzez regularne prowadzenie listy zakupów (możesz używać w tym celu wygodnych aplikacji na telefon). Dzięki temu unikniesz przypadkowych i nieplanowanych wydatków, najczęściej dokonywanych pod wpływem impulsu.
  • Nie bój się pytać o możliwość obniżenia ceny – zwłaszcza w małych, kameralnych sklepach.
  • Wypróbuj zakupy przez internet – sklepy online często oferują takie same produkty jak te, dostępne w sklepach stacjonarnych, ale w korzystniejszych cenach.
  • Tanie zakupy mogą być Twoim priorytetem, zastanów się jednak dwa razy czy cena jest adekwatna do jakości. Czasem warto wydać więcej pieniędzy, aby daną rzecz móc użytkować bezawaryjnie przez wiele lat.
  • Porównuj wyprzedaże i promocje – wybieraj najkorzystniejszą ofertę i nie daj się naciągnąć.
  • Zarabiaj na zakupach, np. poprzez usługę moneyback, dzięki której trzymasz niewielki zwrot wydatków na swoje konto bankowe.

Smart shopping może więc oznaczać tanie zakupy, ale nie musi. Termin ten bardziej odzwierciedlają zakupy przemyślane i pozbawione przypadkowości. Z pewnością, nie jest łatwo zostać sprytnym zakupowiczem.

Jednak odrobina chęci i praktyki z pewnością zaowocują sukcesem, jakim będzie otaczanie się rzeczami, z których będziemy w pełni zadowoleni. Dodatkowym plusem, a może najważniejszym, będzie wzmocnienie naszego budżetu domowego.

Smart shopping - sprytne i tanie zakupy? - zakupy w supermarkecie

ZOBACZ RÓWNIEŻ