Grzegorz Bryszewski
Grzegorz Bryszewski
31 Paź, 2018 - 08:18

Ślub zimą? TOP 7 wskazówek i najnowsze trendy

Grzegorz Bryszewski

Ślub zimą to szansa na stworzenie romantycznej, klimatycznej i zdecydowanie tańszej uroczystości. Podpowiadamy jak to zrobić i na co zwracać uwagę.

Sezon na śluby i wesela trwa zazwyczaj wyjątkowo krótko, bo zaczyna się wraz z pierwszymi dniami wiosny, a kończy wczesną jesienią. Mimo tego coraz więcej Par Młodych decyduje się na ślub zimą.

To prawda, że zimowe wesele wymaga trochę więcej starań i przygotowań, wygrywa jednak z konkurencyjnymi, letnimi uroczystościami niepowtarzalnym klimatem, romantyczną i rodzinną atmosferą oraz… niższymi kosztami. W naszym poradniku wskazujemy najważniejsze zalety organizacji zimowego wesela, podpowiadamy oryginalne i niebanalne sposoby dekoracji, opisujemy również ciekawe inspiracje do organizacji ślubu zimą.

TOP 7: Ślub zimą – dlaczego warto?

1. Taniej i łatwiej

Organizacja ślubu zimą to szansa na oszczędność nawet 30-40 procent wszystkich kosztów! Zimowe miesiące wciąż nie są zbyt popularne wśród Młodych Par, sale weselne obniżają więc ceny, o wiele łatwiej też negocjować ceny i szczegóły oferty. Podobne podejście i gotowość do negocjacji cen można znaleźć też u innych usługodawców.

Zimowa aura sprzyja też „spóźnialskim”, czyli takim Parom Młodym, które chciałyby zostawić przygotowania niemal na ostatnią chwilę. W miesiącach letnich na wolny termin w popularnej i dobrze ocenianej sali weselnej trzeba czekać nawet półtora roku, podobnie trudno jest znaleźć dobry termin u dobrego fotografa. W miesiącach zimowych na wolny termin wystarczy zwykle czekać kilka tygodni.

Dowiedz się więcej: Ile kosztuje wesele – budżet weselny pod kontrolą

Ślub zimą zwykle łatwiej zaplanować niż latem

źródło zdjęcia: Getty Images / Milkos

2. Szansa na stworzenie rodzinnej atmosfery

Wesele zimą to niepowtarzalna szansa na rezygnację ze sztywnych ceremonii i sztucznego przepychu. Uroczystość zorganizowana w zimowej aurze może być więc luźną i radosną zabawą w rodzinnej atmosferze. Jak zrobić takie kameralne wesele zimą?

Warto rozpocząć od weselnego menu, które właśnie wtedy może się opierać na tradycyjnych, świątecznych potrawach. Później zabawa może się koncentrować przy kominku, a dodatkowe atrakcje będą polegały na wspólnym lepieniu bałwana lub jeździe na łyżwach. Bardziej odważne Pary Młode mogą też spróbować zorganizować mecz hokejowy.

W zimowej aurze świetnie sprawdzi się też kulig z obowiązkowym finałem przy ognisku i wspólnym pieczeniu kiełbasek.
Jeszcze inną zimową atrakcją, która na długo zapadnie w pamięć, może być widowiskowy pokaz rzeźbienia w lodzie.

 

3. Aura nie zawsze będzie przeszkadzać

Czy ślub zimą musi oznaczać mróz, śnieżną zawieruchę albo problem z dojechaniem po zaśnieżonych drogach do sali weselnej? Opinie w tej sprawie są mocno podzielone. Oczywiście, wszystkie podobne problemy mogą mieć miejsce w przypadku zimowego wesela, warto także podkreślić, że i latem aura może bardzo skomplikować i utrudnić organizację wymarzonej uroczystości w sposób zbliżony do ideału. Co się więc może stać? Letnie wesele może więc zepsuć dokuczliwy upał albo intensywna burza z piorunami, w przypadku takiej aury Młoda Para musi też martwić tym, że weselny tort rozpłynie się pod wpływem upału, zostanie zjedzony przez osy, a wieczorne spacery zepsuje plaga komarów.

Chociaż Para Młoda nie będzie miała wpływ na pogodę w dniu swojego uroczystości, to jednak organizując ślub zimą, warto regularnie śledzić prognozy pogody i odpowiednio wcześniej przygotować kilka planów uroczystości i zestawów ubrań, które sprawdzą się w przypadku różnej pogody. Jedną z poważniejszych komplikacji pogodowych mogą być np. zamiecie i zawieje, które mogą utrudnić dotarcie gości na uroczystość.

Zimowa aura dodaje uroku uroczystości

źródło zdjęcia: Getty Images / KristinaJovanovic

4. Pretekst do wyprawy w góry

Ślub zimą na pewno będzie wyjątkowym i unikalnym przeżyciem, a takie sytuacje wymagają nieoczywistej oprawy. Właśnie dlatego wiele zimowych uroczystości weselnych coraz częściej połączonych jest z kilkudniową wyprawą w polskie góry.

Ten wyraźnie romantyczny, ale czasem też i drogi pomysł (jeśli Para Młoda mieszka daleko od polskich gór), może skutkować stworzeniem niezapomnianej uroczystości, tym bardziej, jeśli zimowe wesele zostanie połączone z Bożym Narodzeniem.

Górskie i zimowe wesele na pewno zachwyci Parę Młodą i gości weselnych wspaniałym krajobrazem, który będzie także malowniczym tłem do wspaniałych zdjęć weselnych. Odważne Pary Młode mogą się pokusić o zorganizowanie wesela wypełnionego góralskim folklorem i niepowtarzalną atmosferą. Motyw przewodni wesela pojawi się więc w menu uroczystości i atrakcjach dodatkowych, które mogą polegać na przykład na widowiskowym ataku zbójnickim, który przerwie spokojny kulig dla gości weselnych.

Podczas kilkudniowego zimowego wyjazdu w góry na pewno uda się też znaleźć czas na zwiedzanie okolicy i uczestniczenie w wydarzeniach folklorystycznych. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby finałem wydarzenia był cały dzień jazdy na nartach.

Dowiedz się więcej: Święta w górach – 7 sposobów na nietypowe Boże Narodzenie

Góry to świetne miejsce na ślub zimą

źródło zdjęcia: Getty Images / Pilin_Petunyia

5. Ślub zimą i dekoracje

Konsultanci ślubni często nazywają śluby zimą „wydarzeniami dla indywidualistów”. Podkreślany jest także fakt, że wydarzenie organizowane w tej porze roku dają duże pole manewru osobom, którym zależy na stworzeniu unikalnych i klimatycznych dekoracji. W przypadku ślubu zimą dobre inspiracje daje już pogoda za oknem.

Jak więc stworzyć zimowy wystrój sali weselnej? Najbardziej oczywista odpowiedź mówi o tym, żeby wykorzystać typowe elementy kojarzące się z zimą. Można więc „oszronić” okna sali weselnej, wystroić salę iglastymi gałązkami i szyszkami, wstawić tam choinkę (jeśli jeszcze jej nie ma z okazji Bożego Narodzenia) i stworzyć przytulną atmosferę zapalonymi świeczkami.

Ważne będą także detale, czyli winietki z gałązką świerku lub z szyszką, które bardzo łatwo można wykonać w wolnej chwili. Naturalnym uzupełnieniem takiego wystroju będzie wykorzystanie czerwonego (skojarzenia ze Świętym Mikołajem są uzasadnione) albo bordowego koloru. Może się więc on pojawić na wielu elementach dekoracyjnych: w wiązance, dodatkach florystycznych, zaproszeniach, winietkach, dekoracji sali czy samochodu. Ciekawym i uroczym detalem, który na pewno zachwyci gości, może być włożenie sztućców w czerwone rękawiczki Świętego Mikołaja.

Mniej odważną alternatywą do koloru czerwonego będzie biel i srebro, które od razu kojarzą się z okresem świątecznym. Odważny i trochę ekscentryczny pomysł może też polegać na wykorzystaniu do ozdoby sali weselnej rzeźby lodowej! Jej zdobycie może być trudne i kosztowne, jednak taki nietuzinkowy wystrój na pewno zostanie doceniony przez gości.

Co ważne, w przypadku ślubu zimą dekoracje weselne mogą być zdecydowanie tańsze, jeśli termin uroczystości jest w okresie Bożego Narodzenia. Właśnie wtedy sale bankietowe i kościoły są już ozdobione światłami, choinką i innym świątecznym przybraniem, rola Pary Młodej ograniczy się więc do dodania dodatkowych elementów, które podkreślą zimową i magiczną atmosferę.

Dowiedz się więcej: Prezenty dla gości weselnych – najlepsze pomysły na upominek dla gości weselnych

Ślub zimą to okazja to pięknego udekorowania sali

źródło zdjęcia: Getty Images / brave-carp

6. Obowiązkowe ciepłe stroje

Zimowa suknia ślubna może być elegancka i modna, powinna być także uszyta z cięższych, cieplejszych materiałów, warto więc zrezygnować z tiulu i szyfonu i wybrać suknię z długim rękawem.

Ślub zimą wymaga też zadbania o buty. Jeśli w planach jest sesja zdjęciowa, spacer albo kulig, to konieczne będą dwie pary obuwia – jedna przeznaczona na zabawę w ogrzewanej sali weselnej i druga przystosowana do warunków panujących na zewnątrz. Do spacerów po śniegu idealnie sprawdzą się kozaki, takie obuwie na pewno świetnie się też sprawdzi w przypadku uroczystości organizowanej w górach.

Para Młoda musi też zadbać o eleganckie i ciepłe okrycie. Pan Młody może założyć na garnitur ciepły i elegancki płaszcz dyplomatkę, Pani Młoda ma o wiele więcej możliwości i powinna zadbać, żeby okrycie nawiązywało do sukni ślubnej. Tradycyjne rozwiązania to zimowych kożuch, biała peleryna, bardziej odważne pomysły mogą polegać na nałożeniu wielkiego szalu albo nawet skórzanej kurtki. Również bukiet ślubny musi być przygotowany z odpowiednich kwiatów, odpornych na niskie temperatury.

Dowiedz się więcej: Najpiękniejsze fryzury ślubne

Ślub zimą wymaga specjalnego ubioru

źródło zdjęcia: Getty Images / Kostyazar

7. Gorąca podróż poślubna

Ślub zimą ma jeszcze jedną wartą odnotowania zaletę. Zima jest bowiem idealną i często wybieraną porą na podróż poślubną w ciepłe kraje. Jeśli tylko zrezygnujemy z podróży w terminach świąteczno-sylwestrowym, gdzie ceny są wciąż wysokie, to będziemy mogli skorzystać z taniego i egzotycznego wypoczynku w gorącym kraju. Taki kontrast z zimową aurą na pewno będzie atrakcyjną niespodzianką dla Pary Młodej.

Dowiedz się więcej: Grecja zimą – TOP 11 atrakcji

Po zimowym ślubie warto wybrać się w podróż poślubną do ciepłych krajów

źródło zdjęcia: Getty Images / haveseen

Ślub zimą to bez wątpienia doskonały pomysł, który wymaga jednak specjalnych przygotowań. Wystarczy wybrać odpowiednie miejsce i zadbać o takie detale jak dekoracje, czy ciekawe atrakcje dla gości, by zimowe wesele okazało się pełną magii i niepowtarzalnego uroku uroczystością, która wszystkim zapadnie w pamięć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ