Zapalenie zatok to częsty problem, który dotyka wielu z nas. Jak sobie z nim poradzić domowymi sposobami, bez użycia silnych leków? Przedstawiamy 6 skutecznych sposobów.
Inhalacje
Inhalacje, jako środek na zapalenie zatok, królują wśród domowych sposobów. Są równie przydatne także przy przeziębieniu i innych infekcji górnych dróg oddechowych. Inhalacje na zatoki polegają na wdychaniu pary wodnej z dodatkiem ziół.
Aby przygotować jednorazową kurację potrzebujemy miski z gorącą wodą, dużego, grubego ręcznika, mieszanki ziół (rumianek, mięta, szałwia, skrzyp polny) lub olejku eterycznego (lawendowy, z drzewa herbacianego, eukaliptusowy, miętowy). Zioła wrzucamy do miski z gorącą wodą, nachylamy się nad parą i przykrywamy ręcznikiem głowę wraz z miską, tworząc namiot.
Inhalacje na zatoki powinny trwać około 10 min i muszą być powtarzane codziennie prze 7 dni. Zioła pomogą udrożnić zatkane zatoki, ułatwią oddychanie i zredukują ból.
Dowiedz się więcej: Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie >>
Kompresy z soli jodowo-bromowej
Na zapalenie zatok z powodzeniem można stosować okłady z soli jodowo-bromowej, które możemy kupić w każdej aptece. Taką sól musimy podgrzać na patelni, zawinąć w ściereczkę i przyłożyć na bolące zatoki. Ciepło udrożni zatoki, a jod i brom przyspieszą oczyszczanie nosa. Podobnie działają okłady z ciepłego grochu lub gorczycy.
Dowiedz się więcej: Nowoczesna diagnostyka – wyniki online ułatwiają życie pacjentów >>
Domowe sposoby na zapalenie zatok
Wdychanie zapachu świeżo pokrojonej cebuli, czosnku lub chrzanu ułatwi oddychanie. Zatkane zatoki pod wpływem drażniącego zapachu zaczną się odtykać. Gorąca herbata z imbirem i przyprawami korzennymi udrożni górne drogi oddechowe i pobudzi cały organizm do działania.
Dowiedz się więcej: Domowe sposoby – dlaczego warto je stosować >>
Domowa nalewka z czosnku
Już od wieków znane są prozdrowotne właściwości czosnku. Ma on silne działanie bakteriobójcze. Aby przygotować nalewkę, musimy do słoika dodać 10 posiekanych ząbków czosnku, pokruszoną garść suszonych kwiatów dziewanny i zalać to wszystko szklaną spirytusu.
Po około 3 tygodniach nalewkę należy przecedzić i rozlać do butelek. Swoje magiczne właściwości nalewka zyskuje po około 5 miesiącach. Należy pić ją 3 razy dziennie w stanach zapalenia zatok i przy infekcjach górnych dróg oddechowych.
Irygacje zatok
Płukanie zatok roztworem wody morskiej, soli i wody destylowanej wspomaga zatkane zatoki. Po ich udrożnieniu zmniejsza się również dotkliwy ból. Taki płyn do irygacji możemy zrobić sami lub kupić gotowy w aptece wraz z irygatorem.
Sen i odpoczynek
Odpoczynek jest niezwykle ważny podczas każdej infekcji. Zapalenie zatok, jak i inne choroby przeciążają organizm i bardzo wskazane jest leżenie w łóżku. Warto podłożyć sobie drugą poduszkę pod głowę nie tylko podczas odpoczynku, ale też w nocy. Ułatwi to oddychanie. Dodatkowo musimy pamiętać o nawadnianiu organizmu. Należy uzupełniać płyny wodą, wodą z cytryną lub ziołowymi naparami.
ZOBACZ RÓWNIEŻ