Anna Wezgraj da Silva
Anna Wezgraj da Silva
16 Kwi, 2017 - 00:00
Skuteczne podanie o pracę - porady

Skuteczne podanie o pracę – porady

Anna Wezgraj da Silva

Podanie o pracę w elektronicznym świecie zmienia nieco swoją formę, jednak z pewnością nie traci na ważności. Na co zwrócić uwagę?

W dobie szeroko rozwiniętej technologii również branża HR uległa unowocześnieniu. Na porządku dziennym jest już aplikowanie o pracę w formie elektronicznej za pomocą specjalnych systemów rekrutacyjnych czy też bezpośrednio poprzez e-mail. Podanie o pracę również zmieniło swoją formę.

Podanie o pracę dawniej i dziś

Dawniej podanie o pracę wysyłano drogą pocztową wraz z innymi dokumentami aplikacyjnymi. Rozwój elektroniki spowodował, że dzisiaj praktycznie nikt już nie wysyła dokumentów w ten sposób.

Coraz częściej mamy do czynienia z wygodnymi serwisami rekrutacyjnymi, które wymagają od kandydatów wypełnienia specjalnych formularzy. Wystarczy tylko wypełnić puste pola oraz jednym kliknięciem wysłać gotową aplikację prosto do osoby odpowiedzialnej za zasoby ludzkie w danej firmie.

Podanie o pracę poprzez e-mail

Równie często zdarza się, że aplikujemy o pracę, staż czy praktyki bezpośrednio poprzez pocztę elektroniczną. Tego typu list elektroniczny nazywany jest często „podaniem o pracę”.

Jest to szybka i skuteczna forma ubiegania się o pracę, jednak trzeba pamiętać o zachowaniu kilku sprawdzonych zasad. Wbrew pozorom, możemy tutaj popełnić sporo błędów, które mogą negatywnie wpłynąć na nasze „podanie o pracę”. Jak temu zaradzić?

Przede wszystkim elektroniczna forma podania o pracę wcale nie zwalnia nas od użycia właściwej mu formy. Podanie o pracę wyraża prośbę o zatrudnienie nas na dane stanowisko w wybranej firmie. Powinno zawierać krótkie wyjaśnienie dlaczego jesteśmy zainteresowani daną pozycją oraz jakie cechy decydują o tym, że to właśnie my będziemy wykonywać tę pracę najlepiej.

Indywidualne nazwy załączników

Przygotowując wiadomość elektroniczną dla pracodawcy należy pamiętać o prawidłowym nazwaniu wszystkich załączników. Najlepiej by każdy dokument zawierał imię i nazwisko kandydata oraz nazwę dokumentu (np. Jan_Kowalski _CV lub Jan_Kowalski_LM), co ułatwi osobie rekrutującej ich późniejsze porządkowanie.

Tytuł wiadomości

Nigdy nie należy wysyłać e-maila bez tytułu. Prawidłowo zatytułowana wiadomość elektroniczna nie zginie pośród setek innych oraz ułatwi pracę rekruterowi. Najlepiej wpisać w tym miejscu numer referencyjny ogłoszenia (jeżeli taki istnieje) lub nazwę stanowiska o jakie się ubiegamy.

Gdy już wpiszemy tytuł wiadomości wymagany przez pracodawcę, dobrze jest pomyśleć nad dodatkowym, aczkolwiek konkretnym hasłem, które wyróżni nas z tłumu innych kandydatów. Swoje „podanie o pracę” możemy więc przykładowo zatytułować:

„nr. ref. 12345, przedstawiciel handlowy, Jan Kowalski, 10 lat doświadczenia”.

Treść e-maila

Elektroniczne podanie o pracę zawsze powinno zachować odpowiednią formę. Nie wysyłajmy wiadomości, która zawiera jedynie załączniki, bez żadnej treści. Czy kandydat, któremu nie chce się napisać żadnego zdania wywoła pozytywne wrażenie? Z pewnością nie.

Ponadto stracimy w ten sposób szansę na przedstawienie swojej osoby w ciekawy sposób, a i również pracodawcę taki „pusty” e-mail skutecznie zniechęci do zapoznania się z naszymi dokumentami aplikacyjnymi.

Wzór elektronicznego podania o pracę, czyli co konkretnie napisać w wiadomości?

E-mail do potencjalnego pracodawcy powinien zawierać stałe elementy, którymi kolejno są:

 1. Zwrot grzecznościowy:
  „Szanowni Państwo”, „Szanowny Panie”, „Szanowna Pani”.
 2. Wyrażenie chęci do pracy na wybranym stanowisku:„W nawiązaniu do ogłoszenia o pracę na stanowisko X w firmie Y zgłaszam chęć udziału w procesie rekrutacji” / „Uprzejmie proszę o rozpatrzenie mojej kandydatury do pracy na stanowisku X w Państwa firmie”.
 3. Właściwa treść podania wyróżniająca cechy kandydata, które sprawiają, że świetnie nadaje się do pracy na wybranym stanowisku, w tym krótkie nawiązanie do wykształcenia oraz posiadanego doświadczenia„Pragnę kontynuować swój rozwój zawodowy w firmie X, gdyż…” (miejsce na opisanie powodów, dla których to właśnie nas pracodawca powinien zaprosić na kolejny etap procesu rekrutacji).„Posiadam 10-letnie doświadczenie jako…, w którym to czasie…” (miejsce na przedstawienie swoich największych sukcesów zawodowych).
 4. Informacja o załącznikach (CV / referencje).
 5. Zwrot grzecznościowy podkreślający nadzieję na spotkanie w kolejnym etapie procesu rekrutacji„Z góry dziękuję za poświęcony mi czas oraz mam nadzieję na możliwość spotkania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.”
 6. Podpis kandydata – podanie o pracę w formie elektronicznej to wciąż korespondencja biznesowa, w której nie można pominąć tak ważnego punktu jakim jest końcowy podpis. Świadczy on o naszym profesjonalizmie oraz znajomości komunikacji za pomocą poczty elektronicznej. Pod imieniem i nazwiskiem można również umieścić swój numer telefonu.

Standardowe podanie o pracę – przydatne informacje

 • Pamiętajmy, że podanie o pracę w swej pierwotnej i właściwej formie to oficjalny dokument sporządzony w formacie A4, gdzie optymalna ilość tekstu nie przekracza 3/4 strony.
 • Cechą charakterystyczną podania o pracę (w odróżnieniu od listu motywacyjnego) jest to, że piszemy je z własnej woli, a nie jak w tym drugim przypadku – w odpowiedzi na konkretną ofertę pracy. Stanowi więc wyraz inicjatywy kandydata do podjęcia pracy na wybranym stanowisku.
 • Podanie o pracę powinno zawierać odręczny podpis autora tekstu oraz wykaz towarzyszących mu załączników (CV, list motywacyjny, referencje).
 • Popularny obecnie e-mail skierowany do przyszłego pracodawcy może zastąpić standardowe podanie o pracę, ale nie musi.

Jeżeli przewidujemy, że podanie o pracę w swojej szablonowej wersji będzie lepiej odebrane przez adresata bądź jeżeli firma znana jest ze swego przywiązania do tradycji – wszystkie dokumenty przygotujmy właśnie w takiej konwencjonalnej formie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ