ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
13 Lip, 2018 - 11:46
Skąd wziąć pieniądze na wymarzony samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązania!

Skąd wziąć pieniądze na wymarzony samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązania!

ARTYKUŁ PARTNERA

Wymarzony samochód jest w zasięgu ręki – wystarczy obeznanie w możliwych sposobach jego finansowania i dobór najlepszej opcji.

Samochód to dla wielu z nas podstawowy środek lokomocji. Nie wyobrażamy sobie bez niego codziennego funkcjonowania. Zakup nowego samochodu dla wielu kupujących to wciąż nieosiągalne marzenie, dlatego w większości decydujemy się na kupno samochodu używanego. Niezależnie jednak od tego, czy wybieramy samochód z salonu czy z rynku wtórnego w wielu przypadkach zakup finansujemy kredytem gotówkowym lub pożyczką.

Wymarzony samochód a statystyki

Jak wynika z raportu „Komfort jazdy II”, w 2017 r. co ósmy Polak szukał nowego samochodu (12 proc. kupujących), natomiast autem używanym zainteresowanych było aż 31 proc. kupujących. Na zmianę samochodu zdecydowanie częściej decydują się mężczyźni.

Jak wynika z badań, chęć wymiany samochodu maleje wraz z wiekiem kierowców. Zdecydowanie najczęściej decydują się na nią młodzi ludzie w wieku 18-34 lata – 50 proc. z nich planuje zakup auta, z kolei kierowców w przedziale wiekowym 34-44 lata planujących zmianę auta jest nieco mniej – 40 proc., a osób pragnących wymienić auto między 45 a 55 rokiem życia jest tylko 37 proc.

Podczas zakupu Polacy najczęściej zwracają uwagę na takie elementy wyposażenia, jak: klimatyzacja, kamera cofania i podgrzewane fotele. Zdecydowanie na dalszy plan zeszły systemy masażu czy wentylacja fotela.

„O nowym samochodzie marzy niejeden kierowca. Taki zakup spędza sen z powiek przede wszystkim młodym kierującym. Dla nich nowy samochód jest wyznacznikiem prestiżu, a także wygody” – podkreśla specjalista z TAKTO Finanse. – „Niestety, większości młodych ludzi nie stać na nowy samochód z salonu, a często również na zakup kilkuletniego pojazdu za gotówkę. Najlepszym dla nich rozwiązaniem jest kredyt lub pożyczka ratalna.”

Skąd wziąć fundusze na zakup samochodu?

Nowy samochód to koszt kilkukrotnie, a nawet kilkunastokrotnie większy od zakupu samochodu z rynku wtórnego. Na model z salony wydamy średnio 60-70 tys. zł. Używany samochód będzie kosztować w zależności od marki i rocznika od 5 do 20 tys zł.

Sposobów finansowania zakupu samochodu jest kilka. Najbardziej oczywistym, choć nie najprostszym sposobem wydaje się oszczędzanie. Jest to jednak długi i bardzo wymagający proces, a nie każdy wykaże się taką cierpliwością.

Dla kierowców planujących szybki zakup, najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy w banku lub pożyczka w firmie pożyczkowej. Pierwsza opcja wiąże się jednak z nadmiarem formalności – kredytobiorca musi wykazać dochody, przedstawić zaświadczenie od pracodawcy i przede wszystkim posiadać nienaganną historię w BIK.

Ocena zdolności kredytowej to długi proces, trwający kilka dni, a nawet dłużej. Pamiętajmy również, że w przypadku kredytu samochód staje się zabezpieczeniem w postaci zastawu rejestrowego – wpis umieszczany jest w Rejestrze Zastawów lub przewłaszczenia na zabezpieczenie, w którym bank staje się współwłaścicielem pojazdu. Taki samochód trudno sprzedać, bo wymagana jest zgoda banku.

Dowiedz się więcej: Czym jest zastaw rejestrowy na samochodzie >>

Kierowca, któremu zależy na czasie, powinien wziąć pod uwagę ofertę firmy pożyczkowej, która ogranicza formalności i wypłaca pieniądze w ciągu kilkunastu minut. Firmy pożyczkowe oferują szybkie i wygodne pożyczki, o które możemy wnioskować za pośrednictwem strony internetowej. Do wyboru mamy niskokwotowe chwilówki, jak i pożyczki ratalne na dłuższy okres spłaty, które idealnie sprawdzą się przy zakupie samochodu.

Na raty możemy wziąć nawet do kilkunastu tysięcy złotych, a wysokość rat dopasujemy do naszych możliwości. Jednak każdą taką transakcję należy przemyśleć i przekalkulować. W przeciwnym razie nawet najmniejsza pożyczka może być źródłem kłopotów, a nie wsparciem.

Dowiedz się więcej: Pożyczki online: wszystko, co musisz wiedzieć >>

Jakie samochody wybierają Polacy?

Tylko w 2017 r. w Polsce zarejestrowano 486 532 tys. samochodów, co daje 16,89 proc. więcej pojazdów niż w 2016 r. Jest to jednocześnie najwyższy wynik od 2000 r. W 2017 r. na polskich drogach najwięcej przybyło samochodów marki Skoda – 62 254 pojazdy, czyli o 19 proc. więcej niż przed rokiem. Czeska marka od 2009 r. dzierży pozycję lidera sprzedaży samochodów w Polsce. Wśród Polaków największą popularnością cieszą się dwa modele: Fabia i Octavia.

Kierowcy wybierający samochody używane najczęściej stawiają na modele miejskie klasy średniej oraz pojazdy rodzinne. Prym wiodą samochody benzynowe – wybrało je 48 proc. respondentów. Dalej znalazły się diesle (32 proc.) i samochody z instalacją LPG (18 proc.).

Kupujący samochody używane najczęściej przeznaczają na nie od 10 tys. do 15 tys. zł. Największą wagę przywiązują do pojemnego bagażnika, niskiego zużycia paliwa oraz bezawaryjności samochodu. Podobnie, jak w przypadku samochodów salonowych, największą popularnością cieszy się Skoda. Polacy chętnie też wybierają samochody z fabryki Opla, Volkswagena czy Toyoty.

O dobrym samochodzie marzy wielu kierowców. Największą przeszkodą w jego posiadaniu są jednak pieniądze. Dobrze przemyślany zakup, również pod względem źródła finansowania jest jednak w zasięgu ręki każdego z nas.

ZOBACZ RÓWNIEŻ