Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
05 Maj, 2019 - 06:29
Siwe włosy w młodym wieku - przyczyny i porady

Siwe włosy w młodym wieku – przyczyny i porady

Katarzyna Zet

Masz siwe włosy w młodym wieku? Sprawdź, co może być tego przyczyną i czy da się zatrzymać ten proces. Poznaj sprawdzone metody na siwe włosy!

Siwienie włosów to jedna z oznak starzenia się organizmu, czyli nieuchronnego etapu naszego życia, który czeka każdego z nas. O ile pierwsze srebrne nitki po 40. roku życia są czymś naturalnym, o tyle siwe włosy w młodym wieku – na przykład 20 lat – mogą wzbudzić niepokój. Przedwczesne siwienie najczęściej ma podłoże genetyczne, może jednak sygnalizować problemy ze zdrowiem. Poniżej wyjaśniamy, skąd się biorą pozbawione pigmentu włosy u młodych osób, a także w jaki sposób można poradzić sobie z tym problemem.

Na czym polega siwienie włosów?

O siwieniu mówimy wtedy, gdy włosy tracą swój naturalny kolor i stają się srebrno-szare lub wręcz białe. Przyczyną tego zjawiska jest zaburzenie pracy melanocytów – są to komórki znajdujące się w macierzy włosa odpowiadające za produkcję melaniny, czyli naturalnego barwnika. Jeśli melanocyty przestają dobrze pracować, we włosach zaczyna brakować barwnika, czego efektem jest siwienie.

Siwienie jest naturalnym procesem, który może rozpocząć się już między 30. a 40. rokiem życia. W tym wieku jest to uważane za normalne, choć trzeba przyznać, że niektóre osoby tracą naturalny kolor włosów dopiero po ukończeniu 50 lub nawet 60 lat. Pierwszy siwy włos zwykle zauważamy przy skroni lub na czubku głowy. U mężczyzn proces siwienia natomiast często zaczyna się od zarostu twarzy.

Jeśli pierwsze srebrne nitki pojawiają się przed 25. rokiem życia, oznacza to, że mamy do czynienia z tzw. siwieniem przedwczesnym – może ono dotknąć nawet dzieci.

Dowiedz się więcej: Siwe włosy u dziecka – przyczyny i porady

Siwe włosy w młodym wieku - najpierw pojawiają się na czubku głowy

źródło zdjęcia: Getty Images / Manuel-F-O

Siwe włosy w młodym wieku – najczęstsze przyczyny

Główną przyczyną siwienia jest nieprawidłowa synteza melaniny w mieszkach włosowych w wyniku spadku aktywności enzymu o nazwie katalaza. Dochodzi do niego w sposób naturalny wraz ze starzeniem się organizmu. Dlaczego zatem występuje u niektórych młodych osób? Odpowiedź na to pytanie nigdy nie będzie jednoznaczna, ponieważ za pojawianiem się siwych włosów w młodym wieku może odpowiadać cały zestaw czynników.

Czynniki niezwiązane z chorobami

  • geny – jeśli np. któreś z rodziców osiwiało przedwcześnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że i u nas na głowie pierwsze siwe włosy pojawią się wcześniej niż u naszych rówieśników,
  • palenie papierosów – ryzyko przedwczesnego siwienia u nałogowych palaczy jest nawet 4-krotnie wyższe niż u pozostałych osób,
  • silny lub długotrwały stres – zdarza się, że młode osoby siwieją całkowicie w bardzo krótkim czasie w wyniku bardzo silnego stresu (np. po śmierci bliskiej osoby), jednak przedwczesne siwienie może pojawić się także w wyniku długotrwałego życia w napięciu np. z powodów zawodowych,
  • niedobory witamin i minerałów – chodzi tu głównie o witaminę B12, jednak na wczesną siwiznę może wpływać także dieta uboga w biotynę, kwas foliowy (B9), żelazo, miedź, cynk, selen lub jod.

Według naukowców najczęstszą przyczyną przedwczesnego siwienia są uwarunkowania genetyczne, choć coraz głośniej mówi się o przyczynach środowiskowych. Chodzi konkretnie o niedobory witamin z grupy B, do których dochodzi nie tylko w wyniku nieprawidłowej diety, ale również pod wpływem stresu.

Współczesny tryb życia w krajach rozwiniętych jest bardzo stresogenny, dlatego być może problem siwych włosów w młodym wieku dotyka dzisiaj więcej osób niż kiedyś.

Dowiedz się więcej: Ciągłe zmęczenie i stres – 11 alarmujących sygnałów ciała

 

Choroby mogące spowodować przedwczesne siwienie

Zauważenie na głowie pierwszych srebrnych nitek w wieku około 20 lat zazwyczaj nie oznacza choroby. Jeśli jednak wymienione wyżej czynniki nie pasują do naszej sytuacji, siwe włosy mogą być okazją do sprawdzenia stanu zdrowia. Badania warto zrobić w szczególności pod kątem:

  • chorób tarczycy – siwe włosy w młodym wieku mogą pojawić się w wyniku np. nadczynności tarczycy,
  • anemii – niedokrwistość wiąże się z niedoborami żelaza i witaminy B12, które bywają bezpośrednią przyczyną siwienia włosów.

Do chorób mających związek z przedwczesnym siwieniem zaliczane są również takie schorzenia jak: cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, choroby nerek, jajników, a nawet problemy z szyjnym odcinkiem kręgosłupa.

Siwe włosy są jednym z najważniejszych objawów bielactwa, czyli choroby polegającej na depigmentacji skóry.

Siwe włosy w młodym wieku - przyczyną może być choroba tarczycy

źródło zdjęcia: Getty Images / AlexRaths

Sposoby na siwe włosy w młodym wieku

Z punktu widzenia fizjologii proces siwienia wynikający ze starzenia się organizmu jest nieodwracalny. Oznacza to, że nie może dojść do samoistnego, ponownego zabarwienia się siwych włosów naturalnym pigmentem.

Nie musimy się jednak tym zanadto martwić, ponieważ mamy do dyspozycji cały arsenał środków do walki z siwymi włosami.

Maskowanie siwych włosów

Ponieważ w młodym wieku pojawiają się najczęściej jedynie pojedyncze siwe włosy, dość łatwo można je zamaskować. W przypadku 1-3 srebrnych włosków można je po prostu wyrwać (np. pęsetą), jeśli jest ich nieco więcej, najprościej sięgnąć po farby do włosów.

Aby nie niszczyć włosów agresywną chemią, na pierwszą siwiznę wystarczy zastosować delikatniejsze farby bez amoniaku zapewniające częściowe pokrycie pozbawionych pigmentu włosów i trwałość koloru do 28 myć. Dopiero przy znacznej ilości siwych włosów (powyżej 50-60%) konieczne będzie zastosowanie mocniejszej farby o trwałym efekcie. Przy niewielkiej siwiźnie do jej zamaskowania często wystarczą delikatne pasemka lub balejaż.

Bezpiecznym rozwiązaniem może być ziołowa henna do włosów. Na siwe pasma działa ona jednak dość specyficznie, ponieważ zwykle pozostawia je nieco jaśniejsze od pozostałych włosów. Farbując włosy henną na kolor kasztanowy bądź brązowy, musimy się więc liczyć z tym, że siwe kosmyki po farbowaniu mogą (ale nie muszą) wyjść np. pomarańczowe.

Pierwsze siwe włosy możemy również skutecznie zamaskować w całkowicie naturalny i delikatny sposób, wykorzystując naturalne płukanki do włosów np. z czarnej herbaty lub łupin orzecha włoskiego, które stopniowo przyciemnią jaśniejsze pasma. Aby zobaczyć efekty, należy jednak takie płukanki stosować regularnie przez dłuższy czas.

Szczególnie popularna jest płukanka na siwe włosy z wywaru z obierek ziemniaków. W tym przypadku także chodzi o naturalne farbowanie włosów, a nie cudowne przywrócenie siwym włosom naturalnego koloru.

Sztyfty i spraye na odrosty i siwe włosy to kolejne „patenty” na zamaskowanie niewielkiej siwizny. Kosmetyki te dostępne są w różnych odcieniach i w szybki sposób pozwalają po prostu zamalować jaśniejsze pasma. Są całkowicie zmywalne i bezpieczne dla włosów.

Dowiedz się więcej: Jak naturalnie ukryć siwe włosy?

 

Przywracanie naturalnego koloru włosów

W sklepach i aptekach znaleźć można cały wachlarz produktów, które mają albo powstrzymać siwienie, albo wręcz odwrócić ten proces. Wśród nich najpopularniejsze są szampony, odsiwiacze oraz suplementy na siwienie.

Polecane na siwe włosy w młodym wieku szampony zwykle zawierają po prostu naturalne pigmenty, które delikatnie przyciemniają włosy podczas każdego mycia. Są to więc preparaty delikatne, które dadzą sobie radę z niewielką siwizną. Odsiwiacze do domowego użytku natomiast są często zestawami do koloryzacji włosów, choć można znaleźć także produkty bardziej zaawansowane, odbudowujące stopniowo pigmentację włosów. Zabiegi odsiwiania oferują także niektóre zakłady fryzjerskie.

Jeśli interesuje nas sposób na siwe włosy bez farbowania, możemy sięgnąć po suplementy diety na siwe włosy. Zawierają one zestaw witamin i minerałów, które mogą okazać się wartościowe dla organizmu i w wielu wypadkach zahamować proces przedwczesnego siwienia.

W sprzedaży są także tabletki zawierające enzym katalazę, którego niedobór wpływa negatywnie na produkcję melaniny – niestety jak dotąd nie udowodniono naukowo, że suplementacja katalazą rzeczywiście potrafi przywrócić naturalny kolor włosom. Podobnie wygląda kwestia tzw. melaniny w tabletkach – chodzi tu o preparaty zawierające składniki (najczęściej pochodzenia roślinnego) mające pobudzić organizm do produkcji melaniny. Łykanie takich tabletek raczej nam nie zaszkodzi, jednak efekty mogą być znikome.

 

Co na siwe włosy w młodym wieku jest najlepsze?

Jeśli zobaczymy na swojej głowie pierwsze siwe włosy, z pewnością nie warto panikować i od razu biec do apteki po drogie suplementy diety. W pierwszej kolejności warto zastanowić się, jaka może być przyczyna przedwczesnego siwienia. Być może konieczne będzie zrobienie badań w celu wykluczenia chorób mogących stać za utratą barwnika we włosach.

Przedwczesne siwienie z pewnością powinno skłonić nas do zmiany trybu życia – np. rzucenia papierosów, czy zadbania o zdrową dietę. Jeśli nie jesteśmy w stanie polubić naszych srebrnych pasm, możemy sięgnąć po przeróżne metody ich zamaskowania, tym bardziej że do dyspozycji mamy wiele naturalnych i delikatnych preparatów, które nie zaszkodzą naszym włosom.

ZOBACZ RÓWNIEŻ