Izabela Krzyczkowska
Izabela Krzyczkowska
12 Maj, 2019 - 00:00

Siwe włosy u dziecka – przyczyny i porady

Izabela Krzyczkowska

Siwienie kojarzy się z osobami starszymi. Problem dotyczy też osób przed 50 rokiem życia, a nawet dzieci. Siwe włosy u dziecka to zaskoczenie dla rodziców.

Siwienie bywa zmartwieniem coraz młodszych ludzi. Wiele osób ma rodzinną skłonność do tej przypadłości. Pierwsze siwe kosmyki włosów sprawiają, że człowiek zaczyna zdawać sobie sprawę z upływu czasu. Jest to bardzo trudne dla kogoś, kto do wieku senioralnego mają jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Szczególnie niepokojące są siwe włosy u dziecka. U najmłodszych siwienie oznacza zazwyczaj stan chorobowy i wymaga natychmiastowej porady lekarskiej. W artykule omawiam przyczyny pojawienia się siwego koloru włosów u dziecięcych pacjentów.

Dziecięce włoski

Noworodki rodzą się z delikatnymi włoskami. Niektóre mają gęstą, najczęściej czarną czuprynkę, ale są też maluszki, które mają nieowłosioną głowę. Kolor włosów dziecka jest uwarunkowany genetycznie, choć niekoniecznie musi być odziedziczony po rodzicach, równie dobrze „spadkiem” po dziadkach.

Włoski noworodka nazywane są mieszkiem płodowym, powstają w trakcie rozwoju prenatalnego. W ciągu pierwszych 6 miesięcy życia owłosienie  niemowlęce wyciera się. Jest to zjawisko fizjologiczne. Kolor włosów dziecka ulega zmianom do okresu dojrzewania.

Barwa włosów człowieka zależy od melaniny, czyli pigmentu odpowiadającego za kolor włosów. Geny tworzące melaninę są dziedziczone. Możliwa jest różnica w kolorze włosów rodziców i ich potomka. Od dominującej odmiany melaniny zależy kolor włosów u dziecka:

 • feomelanina daje brązowe odcienie koloru włosów,
 • dominacja barwnika o nazwie ossimelanin powoduje jasny odcień,
 • eumelanina – odpowiedzialna jest za ciemny kolor włosów.

 

Siwe włosy u dziecka

Siwienie w młodym wieku przed ukończeniem 18. roku życia nie jest stanem naturalnym. Jest to rzadkie zjawisko i zwykle oznacza niepokojące zmiany zdrowotne. Czasami ma podłoże genetyczne. Przyczyn siwienia włosów u dzieci jest bardzo wiele. Niezależnie od tego, ile dziecko ma lat, kiedy zostaną zauważone pierwsze siwe włosy, zawsze wymagać będą one diagnozy lekarskiej. Poniżej przedstawiam najważniejsze przyczyny omawianej przypadłości.

Stres i zmęczenie

Dziecko funkcjonuje w różnych grupach społecznych, przeżywa różne sytuacje stresowe i konflikty, których skutkiem w skrajnym przypadku może być nagłe pojawienie się siwych włosów. Po ustąpieniu długotrwałego stresu kolor włosów powraca do naturalnego.

Trwające wiele dni zmęczenie również może powodować pojawienie się siwych włosów u najmłodszych. Stres wiąże się z przepracowaniem, rzadką aktywnością na świeżym powietrzu, brakiem snu, smutkiem, niewystarczającą ilością witamin w organizmie.

Zwolnienie tempa życia, aktywność fizyczna pomagają w przezwyciężeniu stresu i jego negatywnych skutków. Niekorzystnie na włosy dziecka wpływa zanieczyszczenie środowiska i zbyt długa ekspozycja włosów na słońcu.

Choroby genetyczne objawiające się siwieniem włosów u dzieci

Siwe włosy u dziecka mogą być objawem chorób genetycznych, takich jak bielactwo, zespół Waardenburga, zespół Louis-Bar oraz zespół Wernera.

Bielactwo

To choroba genetyczna, wrodzona. Jej cechą charakterystyczną jest zmniejszona produkcja melaniny. Tęczówka oczu pozbawiona jest barwy, a włosy mają kolor biały lub siwy. Ludzie dotknięci bielactwem określani są mianem „albinosów”. Osoby cierpiące na bielactwo mają ograniczone pola widzenia.

Zespół Louis-Bar

Jest bardzo rzadko występującym schorzeniem genetycznym, które charakteryzujące się zaburzeniem równowagi i koordynacji ruchów oraz poszerzeniem naczyń krwionośnych w okolicy małżowiny usznej, twarzy i spojówki.

Dzieci cierpiące na omawianą chorobę mają opóźnione dojrzewanie płciowe, oczopląs i powolną mowę. Charakterystycznym objawem jest przedwczesne siwienie. Zespół Louis – Bar zwiększa ryzyko chorób nowotworowych np. chłoniaków. Współpraca z fizjoterapeutą i logopedą może zahamować zaburzenia mowy i równowagi.

Zespół Waardenburga

Jest zespołem wielu genetycznych wad wrodzonych. Istnieje kilka typów choroby, które charakteryzują się m.in. plamami białymi na skórze, niedosłuchem, jasnymi lub różnobarwnymi tęczówkami oraz białymi pasmami włosów.

Zespół Wernera – przedwczesna starość

Siwe włosy u dziecka mogą być skutkiem rzadkiej choroby genetycznej – zespołu Wernera. Schorzenie powoduje przedwczesne starzenie się organizmu. U nieletniego pacjenta mogą pojawić się nawet pierwsze zmarszczki. Jednym z pierwszych objawów jest siwienie włosów, czasem dochodzi też do łysienia.

Zespół Wernera objawia się wieloma chorobami, które są charakterystyczne dla starszych osób. Najczęściej dotyka nastolatki w przedziale od 14. do 18. roku życia. Zdarzają się sytuacje, że pojawia się wcześniej lub po zakończonym okresie dojrzewania.

Jednym z wielu symptomów choroby jest zaćma. Występują także zakłócenia układu sercowo-naczyniowego, rozwija się miażdżyca, osteoporoza. Zespół Wernera zwiększa ryzyko powstania różnych rodzajów nowotworów złośliwych i łagodnych. Na nogach mogą wystąpić bolesne owrzodzenia. Pacjenci umierają na skutek zawału, nowotworów, udaru mózgu.

Osoby dotknięte zespołem Wernera najczęściej mają niski wzrost, ponieważ pierwsze oznaki choroby pojawiają się w okresie dojrzewania. Jest ona nieuleczalna, a terapię dostosowuje się do indywidualnych potrzeb chorego.

Niedożywienie i anemia

Zaburzenia odżywiania dotyczą także dzieci i mogą skutkować przedwczesnym siwieniem włosów. Anemia jest skutkiem niewystarczającej ilości zdrowych komórek krwi lub hemoglobiny. Jej przyczyną jest niedostatek żelaza i witaminy B12.

Z powodu niedokrwistości skóra głowy przestaje być dobrze odżywiona, włosy stają się łamliwe i mogą tracić kolor. W skrajnym wypadku dochodzi do siwienia włosów. Zbyt niska ilość witaminy B12 prowadzi do zmniejszonego poziomu melaniny, która odpowiada za kolor włosów i tęczówki oka.

Pojawia się pytanie: jak cofnąć siwienie włosów u dziecka? Pierwszym krokiem powinno być uzupełnienie niedoboru witaminy B12. Pomóc może włączenie do diety dziecka takich produktów jak:

 • ryby typu: makrela, sardynki, łosoś,
 • czerwone mięso,
 • jajka,
 • soja,
 • nabiał i zboża.

Bardzo ważne jest wprowadzenie do diety pociechy świeżych owoców np.: wiśni, truskawek, malin, jeżyn, moreli. W sezonie zimowym można korzystać z mrożonek.

Wygląd włosów i ich kolor poprawiają także cynk i miedź. Dlatego dobrym pomysłem jest wzbogacenie jadłospisu pociechy o tak smaczne i lubiane przez najmłodszych produkty jak: nasiona dyni, orzechy, banany, fasolę. Jeżeli dziecko lubi cytrynę, to jest wskazane podawanie tego owocu.

Siwe włosy u dziecka - przyczyną może być zła dieta

źródło zdjęcia: Getty Images / bit245

Choroby tarczycy

Pierwsze siwe włosy u dziecka mogą być skutkiem niedoczynności tarczycy. Choroba związana jest z podwyższeniem poziomu hormonów T3 i T4, które powoduje siwienie i wypadanie włosów.

Dodatkowymi objawami niedoczynności tarczycy są:

 • zmęczenie,
 • bladość skóry,
 • obrzęki twarzy,
 • wysuszenie skóry.

Inne przyczyny siwienia włosów

Przyczyną siwienia włosów u dzieci może być choroba nowotworowa np.: białaczka. Efektem ubocznym chemioterapii jest siwienie i wypadanie włosów. Po szczęśliwie zakończonym leczeniu onkologicznym włosy odrastają w swoim naturalnym kolorze.

Kolejną przyczyną siwienia u niepełnoletnich pacjentów jest długotrwała gorączka i gruźlica, powodujące wyczerpanie organizmu.

Potrzeba akceptacji siwienia u dzieci

Siwiejące dzieci spotykają się z różną reakcją otoczenia: zdziwieniem, współczuciem, akceptacją, ale niestety czasami zdarzają się nieprzyjemne komentarze. Bardzo ważne jest zrozumienie takiego dziecka i traktowanie go tak samo, jak każdego innego kilkulatka/nastolatka. Integracja z rówieśnikami wzmacnia poczucie wartości i ułatwia leczenie.

Siwych włosów u dzieci nie wolno farbować ani wyrywać. Leczenie powinien nadzorować pediatra we współpracy z lekarzem specjalistą np. dermatologiem, endokrynologiem, genetykiem, onkologiem (w zależności od zdiagnozowanego schorzenia, którego objawem są siwe włosy). Na diagnostykę składa się najczęściej ogólne badanie krwi oraz badanie hormonów tarczycy. Na rynku są dostępne kosmetyki, które pomagają uporać się z problemem siwych włosów. Ich stosowanie u najmłodszych powinno być jednak poprzedzone konsultacją lekarską.

ZOBACZ RÓWNIEŻ