Mariola Krzyżak
Mariola Krzyżak
22 Cze, 2018 - 01:00
O czym mogą świadczyć sine paznokcie?

O czym mogą świadczyć sine paznokcie?

Mariola Krzyżak

Paznokcie niczym lustro odzwierciedlają stan naszego zdrowia. Jeżeli zauważysz na nich niepokojące zmiany, to może być to pierwszy symptom choroby. Sine paznokcie mogą być powodem do niepokoju. O czym świadczy taka barwa? Dowiedz się więcej o tym, co można wyczytać z naszych dłoni!

Z płytki paznokcia można wyczytać bardzo wiele o stanie naszego zdrowia. Nawet najmniejsze zmiany w jej wyglądzie mogą być symptomami nieprawidłowości zachodzących w naszym organizmie. Dlatego warto podczas pielęgnacji bacznie się jej przyglądać.

Sine paznokcie mogą być objawem niektórych chorób, więc lepiej nie bagatelizować takiego stanu i czym prędzej postarać się znaleźć możliwą przyczynę.

Zdrowe paznokcie – czyli jakie?

Zdrowa płytka paznokcia ma lekko zaróżowiony kolor i jest gładka. Jej grubość i kształt jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji. Paznokieć składa się z płytki, wolnego końca wychodzącego poza opuszek oraz korzenia, który przykryty jest skórką.

Skóra pokrywa płytkę od strony tak zwanego wału, chroniąc ją przed urazami. U zdrowej osoby paznokcie są mocne i nie łamią się. Rosną około 2 mm na miesiąc u rąk i nieco wolniej u nóg. Każde odchylenie od normy może być znakiem, że nasz organizm boryka się z jakimś schorzeniem.

Warto obserwować nie tylko pojawiające się przebarwienia, ale także ich strukturę. Nawet łamliwe paznokcie mogą być symptomem występujących w naszym ciele niedoborów lub pojawiających się chorób.

Dowiedz się więcej: Ładne paznokcie i zadbane dłonie – poradnik >>

Sine paznokcie wynikiem nieprawidłowego używania lakieru

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się przebarwień na paznokciach u kobiet jest nieumiejętne stosowanie lakierów. Jeżeli jesteśmy miłośniczkami ciemnych odcieni, to na naszej płytce możemy zauważyć nieestetyczne odbarwienia, które pojawiają się w skutek wnikania pigmentu w płytkę.

Dzieje się tak w przypadku, kiedy nie pokryjemy paznokcia ochronną bazą przed nałożeniem lakieru. Już cienka warstwa specjalistycznej bazy, a nawet zwykłego lakieru bezbarwnego może zapobiec występowaniu przebarwień.

Jeżeli jednak nasze paznokcie zmieniły już swój kolor, to istnieje kilka domowych sposobów pomagających w usunięciu przebarwień:

  • sok z cytryny – ma właściwości rozjaśniające dlatego pocieranie płytki rozkrojonym na pół owocem może okazać się skuteczne. Można także zamoczyć nasze palce w miąższu na kilka minut;
  • kąpiel wodna z dodatkiem sody oczyszczonej i wody utlenionej – roztwór należy przygotować w proporcjach pół szklanki wody, 4 łyżki sody i 2 łyżki wody utlenionej;
  • pasta odbarwiająca – do jej stworzenia należy wykorzystać łyżkę soku z cytryny, łyżeczkę oliwy z oliwek oraz łyżeczkę sody oczyszczonej. Tak przygotowaną papkę nakładamy na paznokcie na około 15 minut.

Dowiedz się więcej: Jak malować paznokcie – poradnik >>

O czym mogą świadczyć sine paznokcie? - malowanie paznokci

Sine paznokcie i zmarznięte dłonie – naturalna reakcja na zimno

Jeżeli temperatury na zewnątrz znacznie spadają, to nasz organizm przechodzi do trybu, w którym próbuje jak najskuteczniej ogrzać najważniejsze do funkcjonowania organy. W ten sposób największa ilość krwi dostarczana jest do brzucha i klatki piersiowej.

Krążenie w naszych kończynach z tego powodu słabnie, co objawia się początkowo marznięciem, a w kolejnych fazach zasinieniem. Jeżeli więc przebywamy długo na mrozie, sine paznokcie nie powinny być dla nas niepokojące.

Nie znaczy to jednak, że objaw możemy zbagatelizować. Trzeba jak najszybciej ogrzać dłonie, by nie doprowadzić do groźnych odmrożeń. Warto także pamiętać o noszeniu ciepłych rękawic z naturalnych materiałów i kremowania dłoni ochronnymi kosmetykami.

Dowiedz się więcej: Zimne stopy i dłonie – czy to objaw choroby? >>

Sine paznokcie a urazy mechaniczne

Bardzo powszechną przyczyną występowania zasinienia płytki są urazy mechaniczne. W wyniku uderzenia pod paznokciem powstaje krwiak o ciemnej barwie, który wywołuje dolegliwości bólowe.

Taki uraz może powstać także w wyniku noszenia zbyt ciasnego obuwia. Zdarza się to często zwłaszcza sportowcom. Krwiaki takie wchłaniają się samoistnie, więc jeżeli nie pojawia się ból, to wystarczy poczekać.

W przypadku, kiedy pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, warto udać się do podologa lub chirurga, który może usunąć zakrzepłą krew. Warto obserwować takie przebarwienie, gdyż w rzadkich przypadkach może pojawić się zakażenie, mogące zagrażać naszej płytce.

Sine paznokcie a przyjmowane leki

Kolejną z przyczyn zasinienia może być przyjmowanie niektórych leków. Antybiotyki takie jak tetracyklina, chloromazyna oraz cygnoliny mogą wywoływać skutki uboczne, które zaobserwujemy na płytce naszych paznokci.

Warto więc zapoznać się z dołączoną do leków ulotką by mieć pewność, że to właśnie przyjmowane tabletki są przyczyną pojawiania się przebarwień. Jeżeli nie mamy jednak pewności, to zawsze warto skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem, którzy rozwieją nasze wątpliwości.

Sine paznokcie a grzybica

Zmiana koloru płytki paznokcia to jeden z pierwszych objawów zakażenia grzybiczego. Przebarwienia pojawiają się przede wszystkim na stopach. Schorzenie bardzo szybko postępuje, dlatego już niewielkie odbarwienia powinny wzbudzić naszą czujność.

Jeżeli zauważymy, że zmiany pogłębiają się, a płytka nie tylko zmienia odcień, ale także fakturę, to powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa w celu wdrożenia leczenia. Grzybica paznokci to powszechna choroba naszych czasów, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że może dotknąć także nas.

Dowiedz się więcej: Grzybica stóp – rozpoznanie, leczenie i profilaktyka >>

O czym mogą świadczyć sine paznokcie? - zadbane paznokcie

Sine paznokcie – objaw sinicy

Jednym z najpoważniejszych schorzeń, których symptomem mogą być sine paznokcie jest sinica. Choroba ta objawia się zabarwieniem o niebiesko-fioletowym odcieniu, które pojawia się na paznokciach, ustach i twarzy.

Barwa ta pojawia się ze względu na nadmiar hemoglobiny, która nie łączy się z tlenem. Krew przybiera wtedy specyficzny odcień przez zbyt dużą ilość dwutlenku węgla.

Jeżeli zaobserwujemy u siebie sine paznokcie to warto przyjrzeć się także naszej twarzy, zwłaszcza ustom. Jeżeli w tych miejscach także zaobserwujemy charakterystyczny kolor, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że chorujemy na sinicę.

Schorzenie to ma podłoże w chorobach serca, płuc, naczyń krwionośnych, zaburzeniach układu krwionośnego. Sinica jest chorobą wymagającą specjalistycznego leczenia i ścisłej kontroli lekarskiej, dlatego jeżeli zaobserwujemy niepokojące nas objawy, należy niezwłocznie zgłosić się do przychodni w celu wykonania badań i postawienia właściwej diagnozy.

Jak dbać o paznokcie, by były zdrowe?

Jeżeli chcemy, by nasze dłonie i stopy prezentowały się pięknie, a paznokcie były zdrowe, należy pamiętać o zasadach higieny i odpowiedniej pielęgnacji. Przede wszystkim należy przykładać uwagę do prawidłowego wykonywania manicure i pedicure, by nie uszkodzić płytki oraz nie przenosić na nią zarazków.

Warto dbać także o jakość używanych lakierów i odpowiednie zabezpieczanie przed ich potencjalnie szkodliwym wpływem na wygląd paznokci. W przypadku stóp zwracajmy także uwagę na noszone przez nas obuwie. Wybierajmy skarpety z naturalnych materiałów oraz buty, które zapewnią przepływ powietrza i odpowiednio dużo miejsca dla palców.

Elementem dbania o paznokcie będzie także baczne przyglądanie się ich wyglądowi. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek zmiany, warto pamiętać o ich obserwacji. W ten sposób możemy zauważyć, że nasz organizm boryka się z jakimś schorzeniem lub że nasza pielęgnacja nie jest właściwa.

Dowiedz się więcej: Jak uratować zniszczone paznokcie? >>

Paznokcie to skarbnica wiedzy na temat naszego zdrowia. Warto więc zwracać uwagę na ich wygląd nie tylko podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż mogą one zdradzać nam pierwsze symptomy choroby. Sine paznokcie mogą mieć wiele przyczyn, jednak zawsze należy obserwować zmiany przebarwienia by móc wdrożyć ewentualne leczenie lub środki zapobiegawcze.

ZOBACZ RÓWNIEŻ