ARTYKUŁ PARTNERA
ARTYKUŁ PARTNERA
23 Mar, 2018 - 13:46

Serwery wirtualne, dedykowane czy chmura?

ARTYKUŁ PARTNERA

Dowiedz się, jaki rodzaj infrastruktury serwerowej wybrać. Zobacz, czym różnią się od siebie poszczególne rozwiązania oraz które z nich będzie najkorzystniejsze dla Twojego serwisu internetowego. Sprawdź, co jest lepsze i dlaczego: serwery wirtualne, serwery dedykowany czy może chmura?

Każdy, kto chce stworzyć sprawnie działający serwis internetowy, powinien starannie przemyśleć wybór środowiska hostingowego i całej infrastruktury serwerowej. Twórcy serwisów i platform muszą mieć świadomość, że najlepsze treści i funkcje, które znajdą się w ich serwisach, na nic zdadzą się, jeśli infrastruktura nie będzie działała szybko, sprawnie i co bardzo ważne – bezawaryjnie.

Już na etapie wyboru środowiska hostingowego zaczną pojawiać się dylematy. Przed podjęciem decyzji, trzeba odpowiedzieć sobie na wiele pytań, bo takie informacje, jak liczba obsługiwanych zgłoszeń na sekundę czy czas ładowania strony są niezwykle istotne dla określenia niezbędnej wydajności hostingu. Zakładając, że serwis będzie dość duży, warto od razu pominąć tak zwany współdzielony hosting, bo ten przeznaczony jest do obsługi niewielkich witryn, o niedużych wymaganiach.

Jeśli już uporamy się z hostingiem, to możemy przejść do wyboru rodzaju infrastruktury serwerowej, a tu mamy do wyboru serwery dedykowane, serwery wirtualne i tak zwaną chmurę.

Serwery dedykowane – dla kogo są najlepsze?

Pierwsza myśl podąża zawsze ku serwerowi dedykowanemu. To prawda, że jest on wówczas przeznaczony tylko pod dane przedsięwzięcie, na ogół ma rezerwę mocy i generuje niemal stałe koszty dla wynajmującego.

Problem pojawi się wówczas, gdy serwis wygeneruje ruch na przykład 200 razy większy od ruchu przewidywanego wcześniej przez klienta. Wówczas szybko okazuje się, że potrzebne są kolejne serwery.

A co w sytuacji, gdy ten wielki ruch pojawia się okazjonalnie, w okresach takich jak Boże Narodzenie, Walentynki, czy Black Friday? Niestety nie da się szybko wynająć dodatkowego serwera na miesiąc. Wydaje się więc, że serwery dedykowane zdecydowanie mogą ograniczać dostępność do serwisu i może warto poszukać innych rozwiązań.

Serwery wirtualne bez tajemnic

Opcja serwera wirtualnego jest wyjątkowo kusząca. Serwer wirtualny daje możliwość obsługi wielu domen, umożliwia kontrolę nad stronami www, udostępnia FTP i wiele innych usług.

Zaawansowaną formą serwera wirtualnego jest tak zwany VPS, który pozwala na pełną emulację serwera dedykowanego i różni się od niego tym, że zasoby sprzętowe wykorzystywane są przez wielu użytkowników.

Z pozoru więc serwery wirtualne rozwiązują wiele problemów i ograniczeń, które narzucają serwery dedykowane. Zasoby można mieć mniejsze i lepiej dobrane, można je zmieniać w miarę dynamicznie bądź też kupić dowolną powierzchnię dyskową.

Trzeba pamiętać jednak, że zasoby są ciągle ograniczone i współdzielone z innymi. Nie ma więc pewności, jaką mocą obliczeniową faktycznie dysponuje się w danym momencie.

Serwer wirtualny jest idealnym wyborem dla osób, które nie muszą dysponować olbrzymią powierzchnią dyskową, jaką oferuje serwer dedykowany. To dobre rozwiązanie dla umieszczenia tam firmowej strony www lub małego serwisu internetowego. Na wirtualnym serwerze można wgrać własny plik i dokonywać określonego transferu danych. Można tworzyć nieograniczoną liczbę kont pocztowych, baz danych i domen.

No i na koniec… chmura

Chmura to rodzaj platformy, gdzie możliwe jest dynamiczne zmienianie wykorzystywanych zasobów. Oczywiście, do dyspozycji jest mnóstwo usług dodatkowych, ale najważniejszą zasadą jest tu model pay-per-use, czyli płaci się za każdą godzinę wykorzystywania zasobów.

To ogromne możliwości i wiele udogodnień, bo wszystkie założenia można modyfikować niemal w zależności od potrzeb danego dnia. I tak, jeśli w południe zmniejszymy zasoby, to już od południa będą naliczane mniejsze opłaty, bo faktycznie płacimy tylko za to, z czego korzystamy.

Gdy akurat na serwisie internetowym jest mniejszy ruch, to i koszty będą mniejsze, gdy mniejszy ruch przewidywany jest w dłuższym okresie, część usług można czasowo zawiesić lub zupełnie wygasić. W chmurze nie ma też czegoś takiego jak awaria maszyn, bo jeśli coś się zadzieje, to natychmiast funkcję jednej maszyny przejmuje następna.

Wybór infrastruktury serwerowej warto przedyskutować z firmą, która świadczy tego typu usługi. Warto zwrócić się z pytaniami do profesjonalistów, których znajdziemy chociażby pod adresem www.sprintdatacenter.pl, a tu z pewnością otrzymamy odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań.

ZOBACZ RÓWNIEŻ