Urszula Stanisławska-Hunek
Urszula Stanisławska-Hunek
25 Maj, 2017 - 15:57
Segregacja śmieci w domu - ekologiczny sposób na oszczędzanie

Segregacja śmieci w domu – ekologiczny sposób na oszczędzanie

Urszula Stanisławska-Hunek

Świadomość, że czyste środowisko jest warunkiem zdrowia zaczyna być powszechna. Jednym z warunków jego utrzymania lub uzyskania jest segregacja śmieci.

Każdy człowiek w swoim prywatnym gospodarstwie może przyczynić się do chronienia środowiska. Segregacja śmieci umożliwia przygotowanie ich do ponownego wykorzystania, czyli recyklingu.

Dzięki takiemu wykorzystaniu odpadów można w mniejszym stopniu czerpać surowce z naturalnego środowiska, a przy okazji, przyczynić się do zmniejszenia ilości zalegających śmieci.

Wykaz produktów podlegających recyklingowi dostępny jest we właściwych urzędach i w zakładach oczyszczania miasta. W altanach śmietnikowych i na osiedlach domów jednorodzinnych ustawiane są kontenery, do których należy wyrzucać segregowane śmieci.

Segregacja śmieci – sposób na oszczędność

Przeciętny użytkownik gospodarstwa domowego nie zdaje sobie zwykle sprawy, że na śmieciach, a właściwie na ich segregacji, można zaoszczędzić konkretną sumę i mieć realny wpływ na zmniejszenie ilości odpadów.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać, by podreperować swój budżet domowy? >>

Warto poznać kilka sprawdzonych sposobów, mających wpływ na ograniczenie wydatków. Oto kilka z nich.

Wybór opakowań zwrotnych to możliwość odzyskania niewielkiej kwoty. Zamiast kupować napoje w plastikowych  lub tekturowych pojemnikach, warto wybrać napój w butelce zwrotnej. Taką możliwość mamy przy kupnie piwa, mleka, wody mineralnej lub niektórych soków. W dłuższym czasie zbierze się spora kwota.

Dbajmy o mniejszą ilość odpadów unikając nabywania produktów w podwójnych opakowaniach. Często oferowane są artykuły w pojemnikach plastikowych, dodatkowo zaopatrzonych w tekturowe koszulki.

Zakupy zwykle pakowane są w foliowe reklamówki i różnego rodzaju woreczki. Nie wyrzucajmy ich. Po wypłukaniu i wysuszeniu, doskonale spełnią swoją rolę po raz kolejny. W ten sposób ograniczymy ilość wyrzucanych i niebezpiecznych dla środowiska folii.

Posiadacze działek i ogrodów zapewnią swoim roślinom doskonały naturalny nawóz kompostując skoszoną trawę i  odpady roślinne. Makulatura, w postaci kartonów lub gazet, sprawdzi się jako materiał do ściółkowania.

Dowiedz się więcej: Jak oszczędzać drobne kwoty każdego dnia – 9 najlepszych sposobów >>

Cenna makulatura

Recykling materiałów papierniczych pozwala uchronić od wycinki wiele drzew. Makulatura jest surowcem, z którego wyrabiany jest papier oraz tektura. Jest również materiałem, z którego powstają płyty pilśniowe.

Na makulaturę nadają się stare nieaktualne podręczniki, zniszczone książki, których nikomu nie przekażemy, z powodu złego stanu. Przeczytana prasa, zapisane lub zadrukowane kartki papieru, których chcemy się pozbyć, to także surowiec nadający się do recyklingu.

Dowiedz się więcej: Uchwała antysmogowa – kogo obowiązuje i czym nie palić w piecu >>

Łatwa segregacja śmieci

Świadomość korzyści, jakie niesie za sobą porządkowanie śmieci z pewnością ułatwi zorganizowanie w domu miejsca do segregacji odpadów. Najczęściej kosze na śmieci znajdują się w kuchni. Jeśli zaopatrzymy się w pojemniki przeznaczone na konkretny rodzaj odpadów, łatwiej będzie się ich pozbyć z domu, wyrzucając do właściwego kontenera.

Dowiedz się więcej: Ustawa o odpadach a palenie śmieci w piecu >>

W garażu lub w innym pomieszczeniu gospodarczym można gromadzić makulaturę. W pudełku, np. pod szafką, składajmy zużyte baterie. Szczególnej uwagi wymagają wyrzucane lekarstwa. Jeśli trafią na wysypisko śmieci, mogą stać się przyczyną skażenia środowiska i stanowią zagrożenie dla życia zwierząt. Lekarstwa oddajmy w najbliższej aptece, gdzie zostaną przekazanie do utylizacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ