Julia Ziółkowska
Julia Ziółkowska
13 Sie, 2017 - 03:00

Scrapbooking – sztuka zdobienia krok po kroku

Julia Ziółkowska

Scrapbooking to niezwykła technika zdobienia przedmiotów. Znana jest już od dawna – stosował ją nawet Mark Twain. Wyjaśniamy na czym polega to kreatywne zajęcie.

Każdy, kto zna słowo scrapbooking, kojarzy tę sztukę z pięknymi papierkami i naklejkami. Ci zaś, którzy nie wiedzą czym jest i w ogóle nie kojarzą tego słowa, dowiedzą się z tego artykułu czym jest scrapbooking i co można udekorować używając tej techniki.

Fanom wszelkich rzeczy handmade znane są różne techniki ozdabiania albumów i książeczek. Dzisiejszy scrapbooking to duży przemysł, zwłaszcza jeżeli chodzi o dostawców materiałów. Jest to technika zdobienia przede wszystkim albumów ze zdjęciami, ale jak to się wszystko zaczęło?

Pierwszymi znanymi scrapbookerami byli Mark Twain i Thomas Jefferson. Niegdyś ta technika była głównie przekazem tradycji i zwyczajów, tak jak opowieści przekazywane ustnie. Scrap oznacza skrawek, a scrapbook jest gotowym albumem przygotowanym i ozdabianym ręcznie.

Jest to bardzo modna współcześnie metoda ozdabiania różnych osobistych zapisków, pamiętników, albumów ze zdjęciami, a nawet zaproszeń. Dla jednych kreatywna zabawa, a dla innych źródło zarobków.

Jakie są techniki używane przez scrapbookerów?

Odpowiedni papier oraz ozdoby to podstawa

Stylistyka i materiał są raczej dowolne i świadczą o pomysłowości twórcy. Można używać specjalnych papierów ozdobnych, czerpanych, ścinków gazet bądź papierów samoprzylepnych – w różnych kolorach i o różnej fakturze. Do tego należy dołączyć ozdoby, na przykład koronki, wstążeczki, cekiny, naklejki, filc, dżety bądź ćwieki. Istnieją też specjalne pieczątki służące do scrapbookingu. Wraz z różnymi kolorami tuszów i farb tworzą one niezwykłe efekty.

Scrapbooking - sztuka zdobienia krok po kroku - papier do scrapbookingu

Inne gadżety pomocne w zdobieniu przedmiotów

Z papierków wycinamy różne kształty, na przykład serduszka, kwiatki lub chmurki. Możemy również użyć farbek i malować na papierze, a dziurkaczami o różnych kształtach tworzyć otwory i przewlekać przez nie wstążki.

Aby tworzyć w scrapbookingu można zaopatrzyć się również w wykrojniki (specjalne szablony do cięcia różnych materiałów), kolorowe proszki, puchnące kleje, podgrzewacze do embossingu, czyli wytłaczania wzorów. Liczy się pomysłowość i styl.

Dowiedz się więcej: Najlepsze techniki scrapbooking – wszystko o embossing >>

Scrapbooking - sztuka zdobienia krok po kroku - farbki

Co można udekorować tą techniką?

Ozdabiać można praktycznie wszystko, gdyż możliwości jakie daje scrapbooking są bardzo szerokie. Począwszy od wspomnianych wcześniej pamiętników i albumów aż do wystroju wnętrz.

Scrapbooking – najciekawsze pomysły na ozdobienie przedmiotów

W tej technice można wykonać bardzo eleganckie ramki do zdjęć i powiesić je na ścianie. Innym pomysłem będzie wykonanie ozdobnych kartoników, nie tylko służących jako opakowania na prezent – przydadzą się także jako pudełka na drobiazgi, biżuterię, płyty CD i fiszki.

Znając pomysłowość i entuzjazm scrapbookerów śmiało można powiedzieć, że w ten sposób udekorować można wszystko. Abażury do lamp z papieru mogą prezentować się bardzo okazale, tak samo zakładki do książek, ramki do luster, zeszyty szkolne i segregatory, pudełka na buty czy magnesy na lodówkę.

W tej technice można też wykonać list lub pocztówkę i wysłać sympatycznej osobie bądź własnoręcznie ozdobić książkę kucharską wraz ze zdjęciami potraw lub każdy inny rodzaj zbioru myśli – zielnik, księgę pamiątkową, podziękowania, zaproszenia.

Na rynku jest wiele sklepów i produktów, które bardzo ułatwiają życie scrapbookerom. Niektóre z nich są sieciówkami, inne specjalizują się w tej dziedzinie. W internecie jest też dużo inspiracji, istnieją grupy i blogi scrapbookerskie, na których można podzielić się swoją pasją i gotowymi produktami.

Scrapbooking - sztuka zdobienia krok po kroku - kartka

Należy pamiętać, że rzeczy handmade posiadają wyjątkowy urok ponieważ są niepowtarzalne. Oprócz tego, że sam proces wykonywania i eksperymentowania cieszy artystę, to przedmioty będące produktem są oryginalne i wyjątkowe.

Czasem przygotowywane na zamówienie, zawierają na przykład zdjęcia i datę ślubu, chrztu lub upamiętniają rocznicę. Warto także mieć na uwadze, że płacąc artyście za oryginalnie wykonaną rzecz wspieramy jego pracę, jak i lokalny rynek. A radość z niepowtarzalnego prezentu jest wyjątkowa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ