Katarzyna Zet
Katarzyna Zet
19 Kwi, 2019 - 00:00
Sardynia: szmaragdowa wyspa we Włoszech - co zobaczyć?

Sardynia: szmaragdowa wyspa we Włoszech – co zobaczyć?

Katarzyna Zet

Twoim pomysłem na wakacje we Włoszech jest Sardynia? Dowiedz się, czym oczaruje Cię ta wyspa i co warto zobaczyć podczas spędzania na niej urlopu!

Sardynia to druga co do wielkości włoska wyspa na Morzu Śródziemnym, która, podobnie jak Sycylia, jest oblegana przez turystów. Słynie z pięknych plaż i niesamowitego koloru morza, z którego powodu jedno z jej wybrzeży nosi nazwę szmaragdowego. Sardynia to nie tylko mały raj na ziemi, ale także miejsce pełne tajemnic, gdzie do tej pory żywe są legendy o miejscowych czarownicach, a na każdym kroku spotkać można zagadkowe kamienne budowle z epoki brązu.

Zapraszamy na małą wycieczkę po Sardynii do miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wakacji na szmaragdowej wyspie.

Sardynia – to musisz wiedzieć!

Sardynia to duża włoska wyspa położona na Morzu Tyrreńskim, która sąsiaduje z należącą do Francji Korsyką. Dostać się na nią można drogą morską oraz powietrzną (lotniska znajdują się w Cagliari i Olbia). Bezpośrednie loty z Polski proponują np. tanie linie lotnicze Ryanair. Osoby, które wybiorą się na wczasy na Sardynię z biurem podróży, mogą liczyć także na loty czarterowe.

Raj dla miłośników nurkowania i wspinaczki

Sardynia jest górzystą wyspą zbudowaną ze skał, dlatego w jej krajobrazie dominują przepiękne wzgórza oraz strome klify nad brzegiem morza. Skalista budowa wyspy zapewnia jednak także dodatkowe atrakcje – są tu piękne jaskinie, z których część można penetrować wyłącznie pod wodą.

Podwodne jaskinie Sardynii przyciągają nurków z całej Europy, natomiast groty oraz wapienne i granitowe skałki na wyspie są prawdziwym rajem dla miłośników wspinaczki.

Szmaragdowe Wybrzeże

Costa Smeralda, czyli Szmaragdowe Wybrzeże to najpopularniejszy zakątek na Sardynii, gdzie według wielu turystów znajdują się najpiękniejsze plaże we Włoszech. Malownicze wybrzeże rozciąga się w północnej części wyspy, a jego plaże pokryte białym piaskiem kontrastują z turkusowym (a raczej szmaragdowym) kolorem morza Tyrreńskiego.

Najsłynniejsze tutejsze plaże to m.in. La Cinta, La Celvia, Cala Sambuco, Capriccioli oraz Spiaggia del Principe.

Na Costa Smeralda spędzić można rajskie wakacje we Włoszech w jednym z kilku kurortów pełnych luksusowych hoteli i wilii, a także drogich jachtów zacumowanych w największych na wyspie marinach. Najsłynniejszym kurortem jest Porto Cervo, w którym często wypoczywają bogacze i celebryci. Polscy turyści chwalą sobie natomiast największą miejscowość regionu Olbia, w której znajduje się popularny port lotniczy.

Dowiedz się więcej: Włochy – pogoda w ciągu roku

Sardynia, Porto Cervo - największy kurort na Szmaragdowym Wybrzeżu

źródło zdjęcia: Getty Images / lucien82

Archipelag Maddalena

Siedem wysepek położonych tuż przy Szmaragdowym Wybrzeżu jest dużą atrakcją Sardynii. Najchętniej odwiedzaną wyspą przez turystów jest największa z nich La Maddalena, gdzie znajduje się malownicze miasteczko o tej samej nazwie. Dostać się tu można promem płynącym z Palau.

Na wyspach warto odwiedzić cudowne plaże, podziwiać piękne krajobrazy, a także zwiedzić dom bohatera Włoch Giuseppe Garibaldiego (na wyspie Caprera). Ze względu na kameralny charakter archipelag jest szczególnie lubiany przez osoby odwiedzające Włochy z dziećmi.

Sardynia - wyspa La Maddalena

źródło zdjęcia: Getty Images / Freeartist

Cagliari

Cagliari to stolica Sardynii znajdująca się na jej południowym krańcu. To duże i bardzo stare miasto (założone przez Fenicjan w VII w. p.n.e.), które dysponuje jednym z największych portów we Włoszech. Ze względu na znajdujące się nieopodal lotnisko obsługujące tanie linie lotnicze, do Cagliari trafia wielu turystów z Polski. Warto zatrzymać się tu na dłużej, ponieważ jest tu kilka zabytków wartych obejrzenia:

  • romańska katedra Santa Maria di Castello z XIII w. z Kryptą Męczenników,
  • średniowieczne wieże Torre di San Pancrazio i Torre dell’Elefante (Wieża Słonia),
  • amfiteatr rzymski z II w. n.e.,
  • budynki uniwersytetu (został założony w 1606 r.).

W stolicy Sardynii warto także wybrać się na plażę Poetto oraz do pięknego Ogrodu Botanicznego z mnóstwem egzotycznej roślinności.

Sardynia - stolicą wyspy jest Cagliari

źródło zdjęcia: Getty Images / SeanPavonePhoto

Tajemnicze Nuragi

Nuragi to prawdziwy fenomen na skalę światową i znak rozpoznawczy Sardynii. Są to kamienne budowle o kształcie stożka, które w liczbie 7000 pokrywają niemal całą wyspę.

Zostały zbudowane przez zamieszkującą Sardynię od XVII w p.n.e. starożytną cywilizację Nuragijczyków, która do dzisiaj pozostaje wielką tajemnicą. Nawet przeznaczenie kamiennych budowli do tej pory nie zostało jednoznacznie stwierdzone – wiadomo, że niektóre z nich mogły mieć charakter obronny, inne zaś były świątyniami.

Największy kompleks nuragów, który został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to Su Nuraxi. Znajduje się on niedaleko miejscowości Barumini w centralnej części wyspy.

Dowiedz się więcej: Włochy – mało znane miejsca, które Cię zauroczą

Sardynia - Su Nuraxi czyli nuragi

źródło zdjęcia: Getty Images / kartouchken

Alghero

Alghero jest znanym miastem Sardynii położonym na jej północno-zachodnim wybrzeżu, które fascynuje przede wszystkim swoją ciekawą historią. W XIV w. zostało bowiem podbite przez Królestwo Aragonii, czego efektem było wysiedlenie mieszkańców i sprowadzenie na ich miejsce osadników z Katalonii. Dzięki temu Alghero ma dzisiaj hiszpańską architekturę, a część mieszkańców do tej pory posługuje się językiem katalońskim.

W malowniczym miasteczku warto przespacerować się uliczkami starówki oraz promenadą wzdłuż murów obronnych. Po drodze można przyjrzeć się zabudowaniom fortecznym, które kiedyś pełniły różne funkcje np. więzienia (Torre dello Sperone), czy latarni morskiej (Torre della Lanterna).

Warto wiedzieć, że Alghero słynie z wydobycia korali – biżuteria z koralami jest więc jedną z najpopularniejszych pamiątek z wakacji w tej części Sardynii.

Sardynia - średniowieczne fortece koło Alghero

źródło zdjęcia: Getty Images / Hibiscus81

Atrakcje w okolicy Alghero

Choć samo Alghero jest bardzo ładnym i ciekawym miejscem, warto wybrać się na wycieczkę po okolicy, ponieważ kryją się tam największe atrakcje Sardynii.

Grota Neptuna

Sardynia znana jest ze swoich malowniczych skał i wapiennych jaskiń, a najpiękniejszą z nich jest Grota Neptuna. Znajduje się ona na półwyspie Capo Caccia, a dokładnie ukryta jest w potężnym masywie skalnym zatopionym w morzu. Z tego względu dotarcie do niej możliwe jest głównie drogą morską z portu w Alghero, choć można również zejść do niej stromymi schodami od strony lądu.

Odkryta 300 lat temu grota ma około 130 mln lat i dzisiaj zachwyca przepięknymi formacjami skalnymi, których fantastyczne kształty odbijają się w tafli wewnętrznego jeziora.

Sardynia - Grota Neptuna

źródło zdjęcia: Getty Images / Fyletto

Via Ferrata del Cabirol

Przylądek Capo Caccia przyciąga również miłośników wspinaczki, ponieważ na potężnym masywie skalnym znajduje się tzw. via ferrata, czyli szlak wspinaczkowy.

Żelazna droga del Cabirol wyposażona jest w drabinki i klamry, ale wymaga od wspinaczy sporego doświadczenia i kondycji. Pokonanie jej zapewnia bajeczne widoki – np. na kamienną wysepkę Foradada, która wyłaniają się z turkusowej wody otaczającego ją morza i przypomina nieco formacje skalne z wyspy Capri.

Kościół Trinita di Saccargia

W miejscowości Codrongianos, około 50 km na wschód od Alghero znajduje się jeden z ciekawszych zabytków, jakimi może poszczycić się Sardynia. Jest to niewielki i na pierwszy rzut oka niepozorny kościół stojący w „szczerym polu”.

Tak naprawdę jest to jednak wspaniały przykład architektury włoskiej, ponieważ obiekt wzniesiono w XII w. w stylu pizańskim. Budulcem kościoła był czarny bazalt oraz jasny wapień, które łącznie tworzą charakterystyczny wzór w czarno-białe pasy. Zachwyt budzi również wnętrze świątyni, w szczególności świetnie zachowane romańskie freski.

Sardynia - kościół Trinita di Saccargia

źródło zdjęcia: Getty Images / konkar

Sardynia – co zobaczyć jeszcze?

Opisane powyżej miejsca są najważniejsze na turystycznej mapie Sardynii, ale wyspa oferuje tak naprawdę dużo więcej. Najlepszym sposobem, by zobaczyć wiele jej pięknych zakątków, jest zwiedzanie samochodem Sardynii, który można pożyczyć choćby na lotnisku. Miejsca, które warto odwiedzić to m.in.:

  • Orgosolo – niezwykłe miasteczko, którego domy ozdobione są muralami,
  • Castelsardo – niewielkie miasteczko na północy wyspy, które położone jest u stóp zamkowego wzgórza. W pobliżu znajdują się także inne znane atrakcje Sardynii: Skała Słonia (jej kształt przypomina tego ssaka) oraz domy wróżek (domus de janas), które w istocie są starożytnymi grobowcami wykutymi w skale,
  • Cala Goloritze – wyjątkowa plaża na Sardynii, która uznawana jest za najpiękniejszą na wyspie,
  • Bosa – miasto na zachodnim wybrzeżu, które słynie z pięknego położenia nad rzeką Temo, kolorowych kamieniczek i średniowiecznej twierdzy na wzgórzu.

Sardynia to niezwykła włoska wyspa i jedno z najlepszych miejsc na urlop we Włoszech. Oprócz przepięknych krajobrazów, cudownych plaż i luksusowych kurortów znajdziemy tu idealne warunki do uprawiania różnych sportów, a także wspaniałe zabytki, z których część wciąż przypomina o niezwykłej historii wyspy, pełnej niedopowiedzeń i tajemnic.

ZOBACZ RÓWNIEŻ